Evropský leasing loni vzrostl o 9 % na 297 mld. EUR

Objem evropského leasingu loni dosáhl 297,3 miliardy eur, což představuje meziroční růst o 9,2 %. Jde o největší meziroční nárůst od roku 2007. Vyplývá to z předběžných výsledků za rok 2015, které zveřejnila organizace Leaseurope, zastřešující evropské leasingové společnosti. Podle Leaseurope loni v Evropě vzrostl leasing dopravních prostředků o 16,3 % a leasing strojů a zařízení o 2,4 %, naopak leasing nemovitostí vykázal pokles o 1,9 %. Údaje vycházejí ze souhrnu pořizovacích cen financovaných věcí bez DPH.

Celková hodnota pohledávek z uzavřených leasingových smluv činila v Evropě na konci minulého roku 723,3 miliardy eur, to značí meziroční zvýšení o 3,4 %. Největším evropským leasingovým trhem byla loni Velká Británie (s objemem obchodů 75,1 miliardy eur), následovaly Německo (52,8 miliardy eur), Francie (32,6 miliardy eur) a Itálie (17,1 miliardy eur). Podíl České republiky na evropském leasingovém trhu v roce 2015 činil 0,67 %, to je po Polsku druhý nejvyšší podíl ze zemí střední a východní Evropy.

„Český trh dosáhl dokonce výrazně vyššího meziročního procentuálního nárůstu, než kolik činí evropský průměr. Hodnota leasingu movitých investic v České republice loni v porovnání s rokem 2014 stoupla na 48,9 miliardy korun, tedy o 16,7 % (měřeno výsledky patnácti největších leasingových firem z řad členů České leasingové finanční asociace). Členské společnosti ČLFA navíc poskytly dalších 50,1 miliardy korun prostřednictvím podnikatelských úvěrů. V součtu tak naší ekonomice pomohly téměř 100 miliardami korun. Pokud bude HDP i nadále solidně růst a zároveň nedojde k výraznějším výkyvům na mezinárodních trzích, můžeme být optimističtí také pro letošek. Očekáváme, že oblast financování firemních investic dosáhne ještě lepších výsledků než v loňském roce,“ říká předseda představenstva ČLFA Libor Bosák.

Federace evropských leasingových asociací (Leseurope)

je zájmovým sdružením zastupujícím více než 2000 leasingových společností a více než 600 pronajímatelů aut z 34 evropských zemí. Odhaduje se, že Leaseurope zahrnuje přibližně 92 % celého evropského leasingového trhu. Členem sdružení je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Více na: www.leaseurope.org

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA)

je zájmovým sdružením finančních institucí zabývajících se finančním a operativním leasingem, úvěry a splátkovými prodeji pro domácnosti i podnikatele a factoringem. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 40 členů.  Více na: www.clfa.cz

Zdroj: Tisková zpráva Federace evropských leasingových asociací (Leseurope)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *