Evropský průmysl dusí vysoké ceny energií i klesající poptávka

Názor
Průmyslová produkce v eurozóně v červenci výrazně meziměsíčně poklesla a překonala již tak pesimistická očekávání. Meziměsíčně byla nižší o 2,3 procenta, zatímco se čekal pokles o 1,1 procenta. Z geografického hlediska zaznamenalo největší pokles Irsko (meziměsíčně o 18,9 %), které v posledních měsících vykazuje velké výkyvy průmyslové produkce.
Na negativním vývoji v evropském průmyslu se podepisují jak vysoké ceny elektřiny a plynu, tak klesající globální poptávka po průmyslovém zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důležitější je, že k meziměsíčnímu snížení výroby došlo ve třech ze čtyř největších ekonomik eurozóny, jmenovitě ve Francii (-1,5 % meziměsíčně), Španělsku (-1,0 % meziměsíčně) a Německu (-0,7 % meziměsíčně). V Itálii průmyslová produkce mírně vzrostla (0,4 % meziměsíčně), avšak po předchozích dvou výrazných poklesech.

Na negativním vývoji v evropském průmyslu se podepisují vysoké ceny elektřiny a plynu, stejně tak i klesající globální poptávka po průmyslovém zboží, které zastiňují pokračující zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích a normalizaci cen neenergetických komodit. Vlivem vysokých cen energií již některé podniky přistoupily k omezení či úplnému přerušení výroby.

Zveřejněna byla také řada čísel o cenovém vývoji. Inflace ve Velké Británii nepatrně v meziročním vyjádření klesla, z červencových 10,1 procenta na 9,9 procenta v srpnu. Na Slovensku naopak meziroční inflace dále vzrostla z 13,6 procenta na 14 procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Český průmysl vykázal v červenci mírný meziměsíční pokles

Zavřít reklamu ×
  1. Utopická agenda Green deal a nesmysl zvaný „emisní povolenky“ přinášejí své ovoce. A mainstream jede furt fake propagandu, že za všechno může Putin.

  2. Evropské továrny přestanou mít smysl a vše se bude vyrábět v Indii a Číně. Kde bude levná energie tam půjde průmysl. Paradox doby je podpora elektrických aut…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.