Evropský průmysl dusí vysoké ceny energií i klesající poptávka

Názor
Průmyslová produkce v eurozóně v červenci výrazně meziměsíčně poklesla a překonala již tak pesimistická očekávání. Meziměsíčně byla nižší o 2,3 procenta, zatímco se čekal pokles o 1,1 procenta. Z geografického hlediska zaznamenalo největší pokles Irsko (meziměsíčně o 18,9 %), které v posledních měsících vykazuje velké výkyvy průmyslové produkce.
Na negativním vývoji v evropském průmyslu se podepisují jak vysoké ceny elektřiny a plynu, tak klesající globální poptávka po průmyslovém zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důležitější je, že k meziměsíčnímu snížení výroby došlo ve třech ze čtyř největších ekonomik eurozóny, jmenovitě ve Francii (-1,5 % meziměsíčně), Španělsku (-1,0 % meziměsíčně) a Německu (-0,7 % meziměsíčně). V Itálii průmyslová produkce mírně vzrostla (0,4 % meziměsíčně), avšak po předchozích dvou výrazných poklesech.

Na negativním vývoji v evropském průmyslu se podepisují vysoké ceny elektřiny a plynu, stejně tak i klesající globální poptávka po průmyslovém zboží, které zastiňují pokračující zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích a normalizaci cen neenergetických komodit. Vlivem vysokých cen energií již některé podniky přistoupily k omezení či úplnému přerušení výroby.

Zveřejněna byla také řada čísel o cenovém vývoji. Inflace ve Velké Británii nepatrně v meziročním vyjádření klesla, z červencových 10,1 procenta na 9,9 procenta v srpnu. Na Slovensku naopak meziroční inflace dále vzrostla z 13,6 procenta na 14 procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Český průmysl vykázal v červenci mírný meziměsíční pokles

Zavřít reklamu ×
  1. Evropské továrny přestanou mít smysl a vše se bude vyrábět v Indii a Číně. Kde bude levná energie tam půjde průmysl. Paradox doby je podpora elektrických aut…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.