bool(false)

Exekutoři se zahojí také na nemocenské či důchodu

Sice se zdá, že neustálé novely exekučního zákona stěžují exekutorům cestu k tomu, aby dlužníky posílali do naprosto bezvýchodné mizérie, statistiky však hovoří jinou řečí. Exekutoři totiž nacházejí stále nové cesty, jak se dostat k penězům dlužníků. Mohou například strhávat peníze z důchodů, nemocenské i mateřské.

Odznak soudního exekutora. Ilustrační foto: www.ustavprava.cz

Věřitelé a exekutoři tímto způsobem dostali v loňském roce zpátky 1,84 miliardy korun.

V loňském roce nechali z nemocenských srazit 207 milionů, téměř čtyřikrát víc než v roce 2013. Přitom se strhává jen za měsíce, kdy dlužník bral dávku za celý měsíc. Týkalo se to 132 000 případů, zatímco v roce 2013 jich nebyla ani polovina.

Na důchod mělo v roce 2015 nařízenou exekuci osmdesát tisíc lidí, což je o dvacet tisíc více než v roce 2011. U dalších 44 000 důchodců požadovali exekutoři srážku, ale nebylo kde brát, protože důchod byl moc malý.

Nezabavitelná částka, na kterou ani exekutor nedosáhne, činí 6 179 korun. Za každou osobu, kterou důchodce vyživuje, se nezabavitelná částka zvyšuje o 1 545 korun.

Nárůst exekucí týkajících se důchodů potvrzuje trend, že dluhy často vznikají na prodejních zájezdech. Dalšími příležitostmi, jak se citelně zadlužit, jsou dovolené, neplacení výživného, nesplácení půjček nebo ručení za ně. Strhávají se i nezaplacené pokuty od dopravního podniku nebo městské policie, poplatky obcím za svoz odpadu či penále dlužené zdravotním pojišťovnám.

Roste počet lidí, kteří do důchodu vstupují s exekucí či dokonce s několika. Tito lidé spláceli exekuci už před odchodem do penze a zaměstnavatel jim peníze srážel z platu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru