Odznak soudního exekutora. Ilustrační fotozdroj: www.ustavprava.cz

Exekutoři se zahojí také na nemocenské či důchodu

Sice se zdá, že neustálé novely exekučního zákona stěžují exekutorům cestu k tomu, aby dlužníky posílali do naprosto bezvýchodné mizérie, statistiky však hovoří jinou řečí. Exekutoři totiž nacházejí stále nové cesty, jak se dostat k penězům dlužníků. Mohou například strhávat peníze z důchodů, nemocenské i mateřské.

Věřitelé a exekutoři tímto způsobem dostali v loňském roce zpátky 1,84 miliardy korun.

V loňském roce nechali z nemocenských srazit 207 milionů, téměř čtyřikrát víc než v roce 2013. Přitom se strhává jen za měsíce, kdy dlužník bral dávku za celý měsíc. Týkalo se to 132 000 případů, zatímco v roce 2013 jich nebyla ani polovina.

Na důchod mělo v roce 2015 nařízenou exekuci osmdesát tisíc lidí, což je o dvacet tisíc více než v roce 2011. U dalších 44 000 důchodců požadovali exekutoři srážku, ale nebylo kde brát, protože důchod byl moc malý.

Nezabavitelná částka, na kterou ani exekutor nedosáhne, činí 6 179 korun. Za každou osobu, kterou důchodce vyživuje, se nezabavitelná částka zvyšuje o 1 545 korun.

Nárůst exekucí týkajících se důchodů potvrzuje trend, že dluhy často vznikají na prodejních zájezdech. Dalšími příležitostmi, jak se citelně zadlužit, jsou dovolené, neplacení výživného, nesplácení půjček nebo ručení za ně. Strhávají se i nezaplacené pokuty od dopravního podniku nebo městské policie, poplatky obcím za svoz odpadu či penále dlužené zdravotním pojišťovnám.

Roste počet lidí, kteří do důchodu vstupují s exekucí či dokonce s několika. Tito lidé spláceli exekuci už před odchodem do penze a zaměstnavatel jim peníze srážel z platu.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *