Exkluzivní smlouva s dobrým makléřem se vyplatí

Názor
Výhodou exkluzivní smlouvy je především jistota, že klient nebude nemovitost prodávat přes desítky dalších realitních kanceláří a že vybrané realitní kanceláři plně důvěřuje. Realitní kancelář se věnuje nemovitosti více a makléř se na zakázku plně soustředí. Klient tak získá lepší služby, než u neexkluzivní zprostředkovatelské smlouvy.
Stává se také, že na atraktivní nemovitost, o kterou je zájem, v jeden moment podepíše rezervační smlouvu více zájemců. Foto: Pixabay

Většina realitních kanceláří není ochotna poskytovat na neexkluzivní smlouvy klientovi zdarma homestaging, videoprohlídky ani dražší placený marketing. U exkluzivní smlouvy je standard, že řada realitních kanceláří v rámci svých služeb nabízí výše uvedené a to dokonce zdarma.

Makléř tedy často dokáže nemovitost prodat dokonce za vyšší cenu, než si majitel představuje. Je to dané především službami, které jsou popsány výše a které úzce souvisí s větším počtem poptávek na nemovitost.

PSALI JSME:
Výhodná nabídka? Pozor na phishing na inzertních realitních serverech

Co dobrý makléř nedělá

Nevýhodou exkluzivní smlouvy je to, pokud smlouvu uzavírá klient s realitní kanceláří či makléřem, kterého nezná. Může se stát, že svěří nemovitost neprofesionálnímu makléři, který ji neumí prodat a klient má tak uzavřením exkluzivní smlouvy zablokovaný prodej nemovitosti.

V případě, kdy klient podepíše neexkluzivní smlouvu, makléři se snaží získat výhodu oproti dalším realitním kancelářím tak, že často inzerují nemovitost pod cenou. A pokud získají zájemce, snaží se přesvědčit majitele nemovitosti k prodeji za nižší cenu, aby provizi získali právě oni. Takový makléř udělá vše pro to, aby nemovitost co nejrychleji, a aby za své co nejnižší náklady prodal. Prodej se tak stává chaotickým a majitel nad ním mnohdy ztrácí kontrolu.

Stává se také, že na atraktivní nemovitost, o kterou je zájem, v jeden moment podepíše rezervační smlouvu více zájemců. Z toho ale pro majitele plyne pokuta, protože není schopen všechny smlouvy dodržet.

Zkušení realitní makléři proto pracují pouze na základě exkluzivních smluv. Pokud chce klient svěřit nemovitost některému ze skutečných profesionálů, bude muset exkluzivní smlouvu podepsat.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Samozřejmé služby

Mimo standardních ustanovení, jako je označení smluvních stran či přesná definice předmětů prodeje, je nejdůležitější pasáží v dobře sestavené exkluzivní smlouvě přehled, co vše realitní kancelář v rámci svých služeb zdarma pro klienta zajistí, a případně, za jaké poplatky poskytne další doplňkové služby.

Renomované realitné kanceláře obvykle v rámci svých služeb nabízejí zdarma přípravu srovnávací tržní analýzy, homestaging, profesionální focení a videoprohlídku, inzerci na celé řadě inzertních serverů, prohlídky nemovitostí, smluvní dokumentaci, úschovu u advokáta, notáře či banky, předání nemovitosti včetně vypracování předávacího protokolu, přípravu daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (pro kupujícího), zajištění návrhu na vklad, administrativní výpomoc se zajištěním energetického štítku (PENB je hrazen klientem) a zajištění hypotečního financování.

PSALI JSME:
Výhradu vlastnictví si můžete nově sjednat také u nemovitosti

Klíčová je smlouva

Každý by si měl dát pozor na to, jestli je schopen povinnosti vyplývající ze smlouvy splnit a zda je ve smlouvě přesně definována nemovitost, která je předmětem prodeje. Klient by se neměl k exkluzivní smlouvě uvazovat na nesmyslně dlouhou dobu a také by si měl by předem prověřit reference na makléře, s nímž ji podepisuje.

Smlouva by vždy měla být vyvážená, takže pokud má být za nedodržení podmínek sankcionován klient, sankce by měly být požadovány i po realitní kanceláři. Výše sankcí by vždy měla být odpovídající.

Pokud nemovitost není kvalitně a profesionálně prezentována, dobrá nabídka s největší pravděpodobností nepřijde.

Autor je obchodní manažer společnosti Century 21 Czech Republic
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru