Experti: Akciové trhy jsou ve výjimečné situaci. Za dva či tři roky mohou zhodnotit o 60 až 90 procent

Rozhovor
„Jsem přesvědčený, že doba, ve které se aktuálně nacházíme, není na akciových trzích příliš často. Když nastane, je třeba ji využít,“ říká v rozhovoru Kamil Bednář, portfolio manažer společnosti BH Securities. Jeho kolega Lukáš Kudláček dodává: „V tuto chvíli může být příležitost mezi 60 až 90 procenty v horizontu dvou až tří let. Navíc platí základní pravidlo, že akcie jako jediné mohou překonat z dlouhodobého hlediska inflaci.“
Štěpán Křeček (vlevo) při rozhovoru s Kamilem Bednářem, portfolio manažerem společnosti BH Securities (uprostřed) a jeho kolegou Lukášem Kudláčkem. Foto: BH Securities

Když se podíváme na vývoj mnoha indexů akciových trhů, není to nic moc příjemného. Co se vlastně děje ve světě investic?
Lukáš Kudláček:
Sešly se dva faktory. Prvním je ten, že centrální banky napříč světem zpřísňují svou měnovou politiku, zvyšují úrokové sazby, aby ochladily růst poptávky, a zároveň zkrotili inflaci. Tím, že se hodně zvedla spotřebitelská nálada a byla velká poptávka po zboží, které naopak nebylo dostupné z důvodů problémů v dodavatelském řetězci, pandemie covid, která zabránila zasílání zboží z Asie do Evropy i Spojených států, výrobních problémů, nedostatku lidí a tak dále.
Velká poptávka a malá nabídka zvedly ceny. A k tomu se přidaly energie a ceny základních surovin. To všechno výrazně zvýšilo inflaci a centrální banky na to reagují zpřísňováním měnové politiky. To pro akcie není do určité míry prospěšné, pokud to přesáhne určitou mez, protože tím se zasahuje do jejich ocenění. Investoři už nejsou ochotní dávat v prostředí nízkých úrokových sazeb tak vysoké prémie za jednotlivé akcie.

PSALI JSME:
Americké akciové trhy panikaří. Ale ne kvůli válce

Každého investora určitě zajímá, kdy přijde dno. Blížíme se k němu, nebo budou trhy padat ještě dále?
Lukáš Kudláček:
Je to čistě subjektivní názor. Nicméně pokud vezmeme určitou míru pravděpodobnosti toho, jak trh vypadá a jak by se mohl odvíjet dál, tak na konci září jsme dosáhli červnových minim a byli jsme na rozcestí, zda je prolomíme. Podle řady modelů by se to mělo stát a posuneme se o další úroveň níže. Tím bychom se dostali na úroveň let 2019, kde bychom se čistě teoreticky vrátili do nějakého dlouhodobého růstu a smazali celkovou prémii covidu.
V tuto chvíli jsou na stole dva scénáře a jejich pravděpodobnost je skoro vyrovnaná, i když mírně mluví pro to, že bychom se od minim měli obrátit. Stále čekáme na další data o inflaci, jestli bude dále růst, nebo jestli už skutečně dosáhla svého vrcholu. Nyní tedy v podstatě čekáme na vývoj toho, co se bude dále dít i z pohledu spotřebitelské nálady. Vidíme, že firmy plní svoje sklady a že okolo vánočních svátků očekávají velkou spotřebu. Obecně je nálada na trhu už velmi výrazně pesimistická a podle mnoha různých indikátorů jsme dosáhli výrazných poklesů ocenění.
V některých momentech jsme se dostali až na úroveň let 2008 a 2009 v rámci ocenění třeba menších a středních firem. To znamená, že trh je skutečně přeprodaný, a proto musíme s vyšší mírou pravděpodobnosti předpokládat, že by konec roku měl být pro trhy růstový, byť by to bylo stále v rámci celoročního poklesu, který by ale mohl být poloviční od současných cen.

PSALI JSME:
Finfluencer: Lidé se honí za velkými zisky. Investovat se teprve učíme

Zmiňme další věc, která investory často trápí. Tím, že americká centrální banka (Fed) zvyšuje úrokové sazby, stává se dolar velice silnou měnou. Nyní jsme v situaci, že dolar je dražší než euro a blížili jsme se k situaci, že mohl být dokonce dražší než britská libra. Napětí na měnovém trhu se poté promítá i do obchodování s akciemi.
Kamil Bednář:
Pokud zůstaneme u amerických titulů, tak globální korporace, kterým velká část jejich příjmů plyne ze zahraničí, ve svých komentářích z posledního období poukazují na měnové riziko. Jejich tržby v lokálních zahraničních měnách vlivem silného dolaru klesají. Investoři to vidí a řada těchto velkých titulů se v posledních pěti, šesti týdnech dostala pod výraznější tlak, oproti titulům, jež nejsou tak globálně orientované a jimž většina jejich tržeb plyne čistě z amerického trhu.

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Koruna je v tuto chvíli díky devizovým intervencím stabilizovaná. Nicméně devizové rezervy se tenčí a na některých měnách vidíme, že nápor je opravdu obrovský. Může docházet k tomu, že se bude muset intervenovat méně a že centrální banka zřejmě bude dále udržovat úrokovou stabilitu. Je tedy možné, že koruna mírně oslabí, zároveň se možná přibližujeme ke dnům na americkém trhu. Je právě nyní zajímavá příležitost nakupovat americké akcie?
Lukáš Kudláček:
Situace je velmi vhodná. Kurz amerického dolaru je pro nás v současné chvíli, pokud chceme konvertovat peníze do dolaru oproti minulému období nepříjemný, na druhou stranu Česká národní banka nemůže intervenovat nekonečně.
Co se týče silného amerického dolaru, je velká pravděpodobnost, že zůstane silnější po delší dobu. To znamená, že v tuto chvíli by minimálně měla posilovat měna ve prospěch investice, navíc americké akcie jsou velmi přeprodané. Proto se naskytuje velmi značná příležitost vydělat na amerických akciích.

PSALI JSME:
ČNB už na podporu koruny vynaložila přes 23 miliard eur

Žádný investor nemůže trefit do minima na trhu, úspěchem je, když se splete pouze o zhruba pět či deset procent. Můžeme teď říci, že když investor blízko minima rozumně nakoupí a dá investici dva, tři, čtyři roky, že bude velice těžké se splést?
Kamil Bednář:
Jsem přesvědčený, že doba, ve které se aktuálně nacházíme, není na akciových trzích příliš často. Když nastane, je třeba ji využít. Investorům i běžným občanům se nabízí velmi atraktivní doba k nákupu titulů za atraktivní valuace, což může skýtat příležitost k zajímavému zhodnocení. Dlouhodobý investor by se neměl dívat na to, jestli svou vysněnou akci koupí dnes, nebo příští týden nebo možná za měsíc o pár procent níže. Z dlouhodobého hlediska to není tak stěžejní, daleko horší je, alespoň z mého pohledu, když případné zisky vybere příliš brzy.
Lukáš Kudláček:
Když si časový úsek roztáhneme poměrně doširoka a bavíme se o 10, 15, 20 letech, tak akciové trhy, ať už za sebou mají jakékoliv výkyvy směrem dolů, například hospodářskou krizi v roce 2008, internetovou bublinu a tak dále, tak v podstatě trvalo určitý čas, než se vrátily zpátky na úroveň, z které spadly. Ale od té úrovně vytvořily nové úrovně, ze kterých opět proběhla korekce.
Graf akciového trhu obecně není rovnou přímkou, ale dlouhodobě růstovým grafem. Bavíme se o tom, že máme trh od začátku roku průměrně o 30 procent níže, to už je výrazně hodně. To bývá většinou maximum, kde přicházejí podobné příležitosti. Můžeme říct, že zhruba rok či dva může trvat návrat nahoru, ale poté by mělo docházet k růstům.
V tuto chvíli může být příležitost mezi 60 až 90 procenty v horizontu dvou až tří let. Navíc platí základní pravidlo, že akcie jako jediné mohou překonat z dlouhodobého hlediska inflaci. Vidíme-li zároveň, že centrální banky svoji restriktivní měnovou politiku vidí na delší dobu, bude třeba po delší dobu překonávat vyšší inflační znehodnocení finančních prostředků, což žádný jiný instrument než akciový trh nedokáže.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vybírat investice ve ztrátě by bylo chybou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.