Experti: Zvýšení odvodů živnostníků rozpočet nezachrání

O snížení rekordního schodku státního rozpočtu se vláda Petra Fialy (ODS) chce pokusit jak snížením výdajů, tak zvýšením příjmů. V médiích se začínají objevovat informace o jednotlivých opatřeních. Jedním z nich má být zvýšení sociálních odvodů živnostníků.
„V důsledku ‚otrávení‘ živnostníků bude jejich počet klesat, stejně tak můžeme předpokládat, že část podnikání se přesune do šedé zóny,“ předpokládá Josef Jaroš předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Foto: AMSP ČR

Premiér prohlásil, že na něm sice zatím není shoda, nicméně je třeba v obecné rovině nad výší odvodů uvažovat, mimo jiné kvůli důchodům pro živnostníky. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková (KDU-ČSL) ovšem už dříve pro Českou televizi uvedla, že na zvýšení odvodu v koalici shoda je. Podle některých informací by se měl za tři roky zvýšit o 60 procent.

Vylepšení rozpočtové bilance je ale jedna věc, skutečný dopad takového opatření druhá. „Z našeho pohledu jde opravdu o radikální navýšení odvodů,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Pro nejmenší podnikatele je to podle něj další z řady špatných zpráv. „Opět to zneatraktivní podnikání pro začínající podnikatele a do jisté míry ‚otráví‘ ty stávající. V důsledku ‚otrávení‘ živnostníků bude jejich počet klesat, stejně tak můžeme předpokládat, že část podnikání se přesune do šedé zóny,“ předpokládá Jaroš, který o tom informoval redakci FAEI.cz.

PSALI JSME:
Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

„Opakuje se snaha srovnávat na jednu úroveň zaměstnanec a OSVČ. Zaměstnanec je ale chráněn zákoníkem práce, OSVČ si musí práci sehnat, tu vykonat, vyfakturovat, vymoci její zaplacení, sledovat a dodržovat předpisy,“ vypočítává Eva Svobodová, členka představenstva AMSP ČR a její generální ředitelka.

OSVČ se podle ní v určitých případech musí pravidelně vzdělávat a skládat zkoušky, sledovat konkurenci, přitom ručit veškerým svým majetkem nemá nárok na proplacení dovolené, nemá nárok na stravenky a podobně. „Srovnávací přístup vykopává stále příkopy mezi oběma tábory, ale my potřebujeme oba: OSVČ i zaměstnance,“ dodává Svobodová.

Podle Vladimíra Chylíka, partnera poradenské společnosti PKF Apogeo, by rozpočtový dopad po úpravě metodiky propočtu být maximálně 30 miliard korun s tím, že v prvních dvou letech bude nižší (první rok do deseti miliard, druhý do dvaceti).

PSALI JSME:
Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

„Celkový výběr pojistného za rok 2022 činil 597,49 miliardy korun včetně odvodu zaměstnavatelů a to 21,5 procenta na důchodové pojištění. Počet platících OSVČ byl 748 098 z celkového počtu 5 406 901 pojištěnců, OSVČ bylo tedy cca 13,8 procenta,“ připomíná Chylík.

Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva asociace připomíná, že navrhované změny by mohly narušit křehkou rovnováhu mezi odvodovou stránkou věci na jedné misce vah a břemenem spojeným s podnikáním na druhé. „Odvody navíc nejsou pro OSVČ nijak nízké, odvíjejí se přece od jejich příjmu, není tedy pravdou, že se bavíme o minimální částce, tj. v současnosti cca 6 000 korun.“

„I tak to není částka nijak zanedbatelná, odvíjí se od průměrné mzdy a vyvažuje například ručení celým majetkem v případě OSVČ. Zejména je ale třeba opětovně odmítnout srovnávání živnostníků a zaměstnanců. Jsou to dvě odlišné skupiny, které spolu nemají nic společného: Jde o závislou činnost a nezávislou činnost – každá má zcela jiné a zásadní právní dopady na jednotlivce,“ dodává.

PSALI JSME:
Mladým chybí chuť podnikat. Odrazuje je přílišná byrokracie

Argumenty, které zpochybňují vládní rozpočtový kalkul, přidává i HR expert PKF Apogeo Group Jan Rechnovský: „To, že podnikatelé, včetně těch nejmenších, se musejí naučit vypořádat s rizikem, že ztratí majetek – v případě OSVČ celý – významně posiluje jejich schopnosti analytického uvažování, kritického myšlení.“

Podnikatel je podle Rechnovského samostatnější, lépe zvládá stresové situace, všímá si lépe příležitostí a v penězích vidí daleko častěji prostředek k investicím. Dokáže tvořit přidanou hodnotu většinou efektivněji než zaměstnanec. Navíc ví, že ve stáří jej důchod ze sociálního pojištění neuživí, a snaží se proto mnohem více zabezpečit na stáří vlastními penězi.

„Ve stejném duchu obvykle vychovává i své děti. To vše je pro ekonomiku přínosem, který vysoce převažuje nižší daňovou zátěž,“ zdůrazňuje expert a přidává ještě jeden podnět k úvahám: „V neposlední řadě má podnikatel i významný vliv na kvalitu demokracie. Je svobodnější a má menší tendenci naslouchat populismu a demagogii.“

PSALI JSME:
Fialova vláda v tichosti plánuje „sekeru“ přes 1 200 miliard

Zavřít reklamu ×
  1. Tato situace je špatná . Každý jede na své triko . Jednoduchý příklad . Známej je instalatér . Dělají v partě . Někdo musí být šéf , ten to organizuje a určuje kdo má co dělat . Ale všichni jedou na své , kvuli daním . Na západě by to byla jedna firma a šéf by byl podnikatel a ostatní zaměstnanci . Proto nikdy zde nevzniknou nové společnosti od zdola a nevyrostou ve velké firmy . Protože k tomu potřebujete větší struktury od vývoje , reklam , skladu , výroby atd . A k tomu se nikdy živnostníci nepřeklopí . Stále každý pujde na své triko a nebudou tým . Nemají zájem na rozvoji firmy , protože žádná neexistuje .

  2. Tak to asi nikdo nečeká, že by živnostníci něco zachraňovali, ale třeba by aspoň do systému odvedli tolik, kolik si z něj pak berou, protože dnes je to tak, že průměrný OSVČ si ze systému sociálního pojištění vezme dvakrát víc, než do něj sám přispěl. A taky by to mohlo trochu pomoct se švarcem, protože těch firem, kde to takhle funguje, je hromady. Další věc je, že na OSVČ je vidět, bohužel u zaměstnanců se okrádá jinak, dá se část mzdy oficiálně a zbytek bokem a je to podstatně rozšířenější praxe, než by jeden čekal.

  3. Živnostníci na státní důchod rozhodně nečekají…..Jsou zajištění až do smrti a kolikrát i jejich děti,které převezmou kšeft. Vidím to kolem sebe jak jeden živnostník uživí dvě dospělé děti a také jejich rodiny. Mají nové domy a také nové auta. Vše platí tatínek OSVČ v oboru vodo-topo. Další živnostník v oboru chladící technika je dávno za vodou. Dům za 15 mega,Mercedes za 3 mega,každý rok v Americe a stále peníze nemůže utratit….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.