Export českých strojírenských firem vloni vzrostl, letos se ale očekává až pětiprocentní pokles

Export českých strojírenských firem do zahraničí v prvních jedenácti měsících loňského roku dosáhl hodnoty přes 374 miliard korun. To podle dat Českého statistického úřadu znamená meziroční nárůst o 3,3 procenta.
Ilustrační foto: Pixabay

Ještě příznivější údaje pak uvádí Svaz strojírenské technologie. Podle jeho nejnovějších statistik narostl export firem v oboru obráběcích a tvářecích strojů meziročně za první tři kvartály roku 2018 o 18 procent.

„Na základě těchto velice příznivých výsledků odhadujeme celkový export za rok 2018 ve výši od 630 do 650 milionů eur. Oproti roku 2017 jde o zhruba dvanáctiprocentní nárůst,“ uvedl ředitel svazu Oldřich Paclík. Hlavní příčinou podle něj byla pokračující konjunktura v automobilovém průmyslu, energetice a dalších sektorech strojírenství.

PSALI JSME:
Daří se vývozu do Nizozemska a Ruska, kvůli brexitu naopak strádá export do Británie

Z hlediska nejsilnějších trhů bylo podle statistik Svazu strojírenské technologie nejvíce zboží vyvezeno do Německa, Číny a na Slovensko. „Dále následuje Polsko, Rusko a USA,“ doplnil Paclík. Ačkoliv Čína platí z hlediska českého strojírenského exportu k nejvýznamnějším trhům, podle představitelů průmyslových firem je otázkou její další vývoj.

Jedním z důležitých způsobů, jak oslovit další zahraniční trhy, jsou podnikatelské mise spolu s významnými představiteli státu. Právě odvětví strojírenství přitom patří mezi jejich nejčastější účastníky. Jen v posledních dvou letech se těchto misí přitom konalo celkem 18, vždy pod taktovkou Svazu průmyslu a dopravy ČR.

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod je na tom stále hůř

„Vysoká závislost českých exportérů na evropských trzích není dobrá. Diverzifikace exportu mimo EU je proto velmi důležitá,“ uvedl směrem k podnikatelským misím do mimoevropských oblastí prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. V letošním roce jich přitom svaz plánuje organizovat minimálně dalších 15.

Z hlediska vývoje v letošním roce lze podle odborníků očekávat spíše mírný pokles. „Příčiny očekávaného zpomalení jsou všeobecně známé, ať už jde o brexit, či vztahy mezi USA a Čínou. Důsledkem bude patrně útlum prodejů na hlavních trzích včetně toho tuzemského. Průměrný pokles odhadujeme na zhruba 5 procent. Zatím je však na takové odhady brzy,“ konstatoval Paclík.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB