Exprezident Trump je po debatě s Bidenem jasným favoritem klání o Bílý dům

Katastrofální výkon stávajícího amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrteční prezidentské debatě vede vyděšené demokraty k zákulisním úvahám, zda jej přece jenom nevymění za jiného kandidáta. Exprezident Donald Trump je po čtvrtku jasným favoritem klání o Bílý dům. Trhy se na tento scénář nyní budou intenzivněji připravovat, patrné to bylo už hned po skončení debaty.
Trhy se po katastrofálním Bidenově výkonu ve čtvrteční debatě začínají připravovat na to, že prezidentem bude Trump. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trumpovo vítězství by znamenalo další mocné zadlužování Spojených států, tedy i vyšší úrokové sazby, například na amerických dluhopisech, neboť exprezident slibuje například rozmáchlé snižování daní.

Mezinárodní měnový fond přitom zrovna ve čtvrtek nezvykle ostře Spojené státy, tedy svého největšího „akcionáře“, zkritizoval právě pro jejich zadlužování, které je velmi silné i nyní za vlády Bidenovy administrativy.

Spojené státy prohlubují své schodky neudržitelným tempem. Letos má jejich deficit činit 6,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco ještě v únoru se věřilo, že to bude jen 5,3 procenta.

Výdaje americké federální kasy tak letos převýší její příjmy v přepočtu o zhruba 45 000 miliard korun. Deficit českého státního rozpočtu, jenž by měl letos činit nejvýše zhruba 250 miliard, tedy 180krát méně, se tak náhle jeví takřka nicotně.

Spojené státy sice hospodářsky solidně rostou, avšak z velké části právě na tento neudržitelný dluh. Jejich současný růst – tím pádem růst světové ekonomiky – je tedy neudržitelný, resp. financují jej současné děti a ti ještě nenarození, kteří z něj přímo nic nemají. Jde o žití nad poměry, z morálního hlediska pak o zavrženíhodné mezigenerační sobectví.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB