Extrémní vedra přicházejí – investujte do klimatizace do bytu

Léto je tady a s ním i nesnesitelné vedro. A to nejen venku, ale zejména pak uvnitř. Poraďte si s ním s klimatizací do bytu. Jak ji vybrat a jaké máte možnosti?
Ilustrační foto: Archív

Klimatizace do bytu je v tomto období investicí, která se vám vyplatí. Musíte si ale vybrat tu správnou. Při výběru se soustřeďte na spotřebu elektrické energie, aby váš účet za elektřinu nesahal až do nebes, ale také na hlučnost a rychlost ochlazování. Cena samozřejmě také hraje významnou roli, ale nemusíte se bát, za dobrou klimatizace dnes není nutné platit desítky tisíc. Jak vybrat správnou klimatizaci do bytu?

Klimatizace na stěnu

Nástěnná klimatizace je nejoblíbenější a také nejvýkonnější. Navíc je velmi tichá a úsporná, takže při ní můžete klidně i spát. Její nevýhodou pro umístění do bytu je často prostor. Uvnitř ji sice namontujete na zeď, takže moc místa nezabere, ale celá klimatizace se skládá ještě z kompresoru, který je potřebné umístit vně budovy – často například na balkon. Ne každý ale má balkon nebo se mu na něj kompresor vejde.

Při instalaci je také nutné vytvořit ve zdi vývod, což je zejména v panelových domech častý problém. Na druhou stranu vám ale nebude spotřebovávat tolik energie a byt vychladí mnohem rychleji a efektivněji. Cenově se tyto klimatizace pohybují trochu výše a stojí kolem 20 a více tisíc korun.

Mobilní přenosná klimatizace

Mobilní klimatizace je pro byty mnohem jednodušší řešení. Odpadají všechny problémy se složitou instalací a místem pro kompresor. Mobilní klimatizace jednoduše zapojíte do elektřiny a můžete začít byt ochlazovat. Pokud máte klimatizaci s hadicí, nezapomeňte, že ta musí být vyvedená ven z okna. Jen tak bude vzduch vycházet ven z místnosti a nebude se točit v kruhu. Otevřené okno pak snadno utěsníte pružným těsněním, které funguje na suchý zip. Celou instalaci tak hravě zvládnete bez pomoci i sami.

Při výběru mobilní klimatizace se dívejte na to, jakou plochu zvládne ochladit a přizpůsobte výběr tak, aby stačila na velikost vašeho interiéru. Některé spotřebují více energie, ale obecně lze říct, že na vychlazení domácnosti vám postačí klimatizace o výkonu kolem 3 W a se spotřebou 1,3 kWh. Oproti té na stěnu je ale tato klimatizace poněkud hlučnější.

Na výběr máte také klimatizaci bez vývodu, kterou lze přesouvat z místnosti do místnosti. Postupně si tak můžete ochladit každou místnost. K její instalaci nepotřebujete žádný souhlas a nemusíte nic bourat, vrtat ani složitě montovat. Stačí klimatizaci zapojit do elektřiny a nasměrovat tam, kam potřebujete. Mobilní klimatizaci koupíte už od 800 korun, ale najdou se i opravdoví machři třeba za 30 tisíc.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru