Fed ponechá sazby beze změny

Americká centrální banka, Fed, ponechá ve středu nastavení úrokových sazeb beze změny. Výrazných změn zřejmě nedozná ani její nová prognóza, která počítá v průběhu letošního roku s dvojím uvolněním měnových podmínek.
Fed, americká centrální banka, ponechá ve středu nastavení úrokových sazeb beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Fed, americká centrální banka, ponechá ve středu nastavení úrokových sazeb beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trh ve svých cenách nyní zahrnuje zhruba 60% pravděpodobnost, že centrální banka k takovémuto kroku sáhne na červnovém zasedání. S červnovým „cutem“ (snížením, pozn. red.) počítá i naše prognóza, ačkoli míra nejistoty spojená s dalším vývojem americké ekonomiky je značná. Rétorika Fedu bude tak spíše opatrná, přičemž její změnu neočekáváme dříve než na červnovém zasedání.

Nástup Donalda Trumpa do výkonu moci a zahájení celních válek vneslo na finanční trhy, ale i do vyhlídek pro další ekonomický vývoj, nejistotu. Z důvodu snahy předzásobit se výrobky před zavedením cel americký zahraniční obchod výrazně prohloubil svůj deficit (na -131 mld. USD v lednu z prosincových -98 mld. USD, pozn. aut.).

Zároveň Spojené státy v lednu sužovala mimořádně tuhá zima a pokud vezmeme v úvahu i zhoršení spotřebitelské důvěry z kraje roku, a naopak silné spotřebitelské výdaje v závěru toho loňského, vyjde nám z této rovnice výrazně slabší hospodářský růst za první čtvrtletí 2025, než tomu bylo v loňském čtvrtém kvartálu.

Náš odhad zatím počítá s 0,5 procenta po 2,3 procenta ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně anualizovaně. I tak je ale spojen se značnou mírou nejistoty, se kterou se bude potýkat i samotná centrální banka. Ta pro letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 2,1 procenta a pro příští tok o 2,2 procenta, což je v souladu s naší prognózou.

Celkově se vyjádření Fedu zřejmě ponesou v duchu „data dependent“ (závislost na datech). Zajímavé mohou být zmínky o případném zpomalování měsíčního tempa redukce bilanční sumy, které se objevovaly již v zápisu z lednového zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC), který určuje cíle peněžní politiky USA a rozhoduje o nastavení klíčových úrokových sazeb.

Měsíční tempo je nyní zastropováno na 25 miliard dolarů v případě vládních dluhopisů a 15 miliard dolarů u hypotečních zástavních listů. Celkově však středeční zasedání americké banky bude patřit spíše k těm méně zajímavým. Snížení sazeb na to tomto zasedání dává trh nulovou šanci, stejně tak i my.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena