Fed: Sazby beze změny, dveře pro další zvýšení sazeb ale zůstanou otevřeny

Americká centrální banka (Fed) ponechá na svém středečním zasedání úrokové sazby beze změny. Dveře pro jejich další případné zvýšení si ale ponechá otevřené. Odhadujeme, že její nový medián výhledu úrokových sazeb pro letošní rok zůstane beze změny na 5,6 procenta, a bude tak indikovat ještě jedno zvýšení.
Americká centrální banka (Fed) ponechá na svém středečním zasedání úrokové sazby beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To ale Fed podle nás již nedodá. Pro příští rok medián Fedu počítal s poklesem sazeb na 4,6 procenta. Zde je spíše riziko mírného posunu směrem nahoru. Zveřejněna bude i nová makroekonomická prognóza Fedu. Ta zřejmě přinese výraznou revizi hrubého domácího produktu (HDP) směrem nahoru pro letošní rok, naopak výhled pro míru nezaměstnanosti i jádrovou inflaci se posune směrem dolů.

Fed podle našeho názoru na svém nadcházejícím zasedání ponechá sazby beze změny na stávající úrovni 5,25-5,50 procenta. Inflace nicméně stále zůstává na relativně vysokých úrovních (v srpnu celková inflace dosáhla 3,7 procenta meziročně, její jádrová složka 4,3 procenta, pozn. aut.), takže si Fed bude chtít nechat prostor, aby sazby mohl případně ještě zvýšit.

Medián výhledu úrokových sazeb Fedu tak pro letošní rok zřejmě zůstane na úrovni 5,6 procenta. Takovýto krok my, ale ani finanční trhy, již nečekáme. Hlavní otázkou tedy nyní bude, kdy americká centrální banka přijde s prvním snížením klíčové úrokové sazby a jak rychle bude uvolňování měnových podmínek probíhat.

Červnový medián výhledu úrokových sazeb Fedu pro rok 2024 činil 4,6 procenta. Prostor pro jeho posun směrem dolů příliš nevidíme. Výkon americké ekonomiky se sice zhoršuje, což můžeme vidět na průmyslové oblasti či na nemovitostním trhu, vstup americké ekonomiky do recese ale v letošním roce neočekáváme.

Trh práce totiž zůstává stále silně utažený, přičemž ziskové marže nefinančních korporací ve druhém čtvrtletí překvapily svým růstem. Očekávání poklesu ekonomické aktivity jsme tak posunuli z prvního do druhého čtvrtletí příštího roku. S tím se změnila i naše prognóza vývoje úrokových sazeb. První snížení vidíme také až ve druhém čtvrtletí.

Kromě nového mediánu výhledu úrokových sazeb Fed zveřejní i svoji novou makroekonomickou prognózu. Ta zřejmě přinese vzestupnou revizi HDP pro letošní rok z červnového jednoho procenta na 2,2 procenta. To je i v souladu s naším pohledem, když pro letošek očekáváme dynamiku HDP 2,3 procenta.

Podle vývoje spotřebitelských výdajů za motorová vozidla i služby se totiž zdá, že americká ekonomika vstoupila do třetího čtvrtletí pravou nohou. Po 2,1 procenta čtvrtletního anualizovaného růstu ve druhém čtvrtletí by tak její výkon v tom třetím mohl vzrůst na 3,7 procenta mezikvartálně anualizovaně.

Příští rok čekáme dynamiku HDP 0,7 procenta, po letošních 2,3 procenta. Směrem dolů se zřejmě posune výhled Fedu pro americký trh práce, a to z 4,1 procenta na 3,8 procenta a jádrové inflace (z 3,9 % na 3,6 %). Celkově se nedomníváme, že by středeční zasedání mělo být nějaké průlomové. Fed si bude chtít ponechat zadní vrátka, takže hlavní mantrou bude závislost na dalším vývoji dat.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB