Fed ve středu rozhodne mimo jiné o dalším osudu dolaru

Názor
Ve středu nás čeká další ostře sledované zasedání amerického Federálního rezervního systému (Fed, centrální banka USA, pozn. red.), který bude rozhodovat o tom, kam se posunou americké úrokové sazby.
Zasedání americké centrální banky také rozhodne o tom, jestli bude americký dolar nadále oslabovat, nebo jestli krátkodobě získá pevnější půdu pod nohama. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zasedání také rozhodne o tom, jestli bude americký dolar nadále oslabovat, nebo jestli krátkodobě získá pevnější půdu pod nohama. Obecně se očekává, že Fed poprvé od března loňského roku zvýší své sazby pouze o 25 bazických bodů. Trhy už zároveň vyhlížejí, zda Fed naznačí blížící konec zvyšování úrokových sazeb.

Ačkoli podobně jako většina analytiků nyní v Ebury předpokládáme, že poslední zvýšení amerických úrokových sazeb nastane už v březnu, zároveň si myslíme, že Fed si může nechat otevřené dveře pro další květnové zvýšení sazeb a nebude tak této otázce věnovat příliš pozornosti.

Představitelé Fedu však už po svém prosincovém zasedání avizovali přicházející obrat ve své politice. Ten se opírá o dlouhodobá data z americké ekonomiky, především o dlouhodobě klesající jádrovou inflaci. Naše oblíbená metrika, tříměsíční meziroční míra jádrové inflace CPI (index spotřebitelských cen, pozn. red.), v prosinci klesla na pouhá 3,1 procenta, což je nejnižší úroveň od září 2021.

PSALI JSME:
Dolar to nevzdává

Očekáváme, že předseda Fedu Jerome Powell toto zmírnění cenových tlaků uzná a uvede ho jako hlavní důvod pro méně agresivní přístup. Fed může také zmínit mírné zhoršení několika ukazatelů ekonomické aktivity, zejména spotřebitelských výdajů, a zároveň opět naznačit možnost recese, což mohou někteří představitelé rady guvernérů považovat za předpoklad udržitelného snížení inflace.

Dolar v posledních měsících výrazně oslaboval právě v očekávání blížícího se konce zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Pro směr, kterým se jeho kurz v dalších dnech vydá, bude určující rétorika Fedu po samotném zasedání. Klíčovou otázkou přitom bude, zda Fed naznačí, že se blíží pauza ve zvyšování sazeb.

Pokud by banka upravila své vyjádření týkající se potřeby „průběžného zvyšování“ sazeb, pak by to mohlo naznačit pauzu v cyklu zvyšování sazeb po březnovém zasedání. Podle názoru analytiků Ebury by to bylo pro dolar medvědím signálem a mohlo by to prodloužit nedávný pohyb této měny směrem dolů vůči většině měn.

PSALI JSME:
Anatomie dominance dolaru

Naopak pokud si Fed nechá otevřené dveře také pro případné květnové zvýšení sazeb, povede to spíše k posílení dolaru. Především proto, že finanční trhy aktuálně se scénářem květnového zvýšení sazeb nijak nepočítají. Začnou sazby klesat ještě letos?

S čím naopak počítat lze je to, že Powell se bude bránit očekávání brzkého snížení úrokových sazeb. V době psaní tohoto článku trhy s futures oceňují první snížení v listopadu, což se nám i v této rané fázi zdá poněkud ukvapené, i když ne zcela vyloučené.

Po prosincovém zasedání Fedu předseda Powell poznamenal, že nepředpokládá žádné uvolnění politiky, dokud si výbor nebude „jistý, že inflace trvale klesá ke dvěma procentům“. Předpokládáme, že Powell tento názor zopakuje i během tiskové konference tento týden, i když se domníváme, že pro samotný dolar bude prozatím stále významnější postoj Fedu k budoucímu zvyšování úrokových sazeb.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.