Fed vytáhl kanón, ale neohromil

Názor
Americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) srazil sazby na nulu, oznámil masivní kvantitativní uvolňování a centrální banky z celého světa koordinují nárůst dolarových swapů, a na krátkou dobu tak pomáhají zmírnit tlak na problém financování dolarových aktiv, ale v konečném důsledku nemusí tradiční prostředky na tuto výzvu vůbec stačit.
Fed vytáhl kanón, ale neohromil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Světové centrální banky vytáhly přes víkend z klobouku všechny triky, které znají, a vše bylo završeno tím, že Fed snížil v neděli sazby o 100 bazických bodů (o jedno procento, pozn. red.), v rámci kvantitativního uvolňování nalil do ekonomiky dalších 700 miliard dolarů (pokladniční poukázky a cenné papíry kryté hypotékou) a kvůli známkám problémů s financováním dolarových aktiv centrální banky koordinovaně ohlásily rozšiřování dolarových swapových linií.

S&P futures zareagovaly téměř okamžitě pohybem dolů, a vymazaly tak velkou část nečekaného pátečního pozdního zotavení, které bylo patrně inspirováno očekáváním nějaké akce přes víkend. Evropské indexy se v pondělí ponořily zase o něco hlouběji.

Uprostřed této šílené honby za hotovostí a tlaků na financování dolarových aktiv, kdy je tolik aktiv po celém světě denominováno v dolarech, vypovídala tato reakce o závažnosti nákazy na všech trzích s aktivy. V nadcházejících dnech a měsících se k tomu budeme samozřejmě vracet, ale už již nyní tu existuje obrovské globální riziko redenominace, protože tento problém je mnohem větší než cokoli, s čím mohou centrální banky ještě přijít.

New York Times tvrdí, že dohoda mezi Kongresem a Bílým domem ohledně placené zdravotní dovolené a dalších opatření se bude týkat jen asi 20 % pracujících – a břemeno zajistit plat bude dál ležet na zaměstnavatelích.

To jen ukazuje naprosté nepochopení rozsahu potřebné reakce, a tak lze očekávat, že američtí zákonodárci přijdou s ještě většími záchrannými balíky. Americký deficit se tak může oproti současnému stavu zdvojnásobit, případně vystoupat ještě výš (bilance Fedu patrně přímo exploduje – pozn. aut.).

A to v USA problémy ještě ani pořádně nezačaly. Podívejme se na Dánsko, kde se vláda rozhodla zajistit všem zaměstnancům přímo zasaženým touto krizí garantovanou úroveň příjmů. Všimněme si také, že americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí – pozn. red.) vydalo pokyny, které doporučují zrušit pro příštích osm týdnů veškeré akce pro 50 a více osob.

Nyní se místní úřady, ať už jde o města nebo státy, začnou těmito pokyny řídit a v tuto chvíli si nelze představit, jaká čísla březen a duben přinesou, když americká ekonomika stojí ze 70 % na službách a provoz se v podstatě zastaví.

Autor je vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy dostávají finanční podporu pro boj s koronavirem, americký Fed nouzově snižuje úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru