Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, ECB o 50

Analýza
Tento týden bude patřit centrálním bankám. Ve středu ta americká (Fed) podle našeho odhadu završí současný cyklus zvyšování úrokových sazeb 25bodovým „hikem“. Na úrovni 5,00-5,25 procenta pak klíčová sazba podle našeho odhadu zůstane až do začátku roku 2024. Na rozdíl od finančních trhů se snižováním sazeb v letošním roce nepočítáme. Uvolňování měnových podmínek neočekáváme v nejbližším období ani od Evropské centrální banky (ECB).
Fed, americká centrální banka, podle odhadu ekonomů Komerční banky ve středu završí současný cyklus zvyšování úrokových sazeb 25bodovým „hikem“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta naopak na svém čtvrtečním zasedání podle našeho odhadu dodá 50bodové zpřísnění měnových podmínek s tím, že depozitní sazba by se podle nás v září měla dostat až na čtyři procenta. Zde by pak měla setrvat až do prvního čtvrtletí roku 2025, kdy očekáváme první snižování sazeb. Opět na rozdíl od finančních trhů, které zaceňují první takovýto krok již počátkem příštího roku.

Americká centrální banka podle našeho odhadu zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů na úroveň 5,00-5,25 procenta. K tomuto předpokladu nás vede inflační vývoj, kdy jádrová inflace dosáhla v březnu vysokých 5,6 procenta.

K jejímu zpomalení bude třeba nižší tempo růstu cen nájemného (které očekáváme v nadcházejících měsících, pozn. aut.) než současných 8-9 procenta meziročně, a zároveň ochlazení trhu práce. Tvorba nových pracovních míst překvapovala v posledních měsících ve směru nahoru, a i za duben očekáváme vysoký počet 260 tisíc nových míst.

Trh práce tak zůstává napjatý, což bude podle nás důvodem, proč bude Fed držet úrokové sazby ve zbytku roku beze změny, a ke snížení úroků sáhne až počátkem roku 2024. To je i období, kdy v USA předpokládáme nástup recese. Ta by však mela být krátká a mělká. Očekávání finančních trhů, že Fed v letošním roce sníží sazby nejméně o 50 bazických bodů, tak považujeme nyní za neopodstatněná.

PSALI JSME:
Bankovní krize v USA a její následky

Evropská centrální banka podle nás ve čtvrtek po čtvrté v řadě zvedne sazby o 50 bazických bodů. Důvodem jsou stále vysoké poptávkové tlaky v reálné ekonomice, kdy pokles jádrové inflace pod pět procent očekáváme až v září, přičemž na konci roku bude podle našeho odhadu stále na vysokých čtyřech procentech.

K vyčkávání se zpřísňováním měnové politiky mnoho důvodů nenabízí ani reálná ekonomika, ani bankovní sektor. Ten je ve velmi dobré kondici. Zároveň domácnosti mohou benefitovat vzhledem k vysoké míře úspor z rostoucích úroků, zatímco firmy mají dostatečné finanční polštáře, aby mohly investovat i navzdory rostoucím sazbám.

Další zvýšení všech tří sazeb ECB tak čekáme v červnu, to už však pouze o standardních 25 bazických bodů. V září by pak podle nás mělo dojít ke zvýšení pouze depozitní sazby, a to o 25 bazických bodů na konečná čtyři procenta.

Rizika však vnímáme vychýlená ve směru potřeby ještě většího utažení měnové politiky. Pokud by ECB na čtvrtečním zasedání nesáhla k 50bodovému zpřísnění měnových podmínek, očekávali bychom výraznější navýšení kvantitativního omezování v letošním třetím čtvrtletí. To nyní běží relativně pomalým tempem 15 miliard eur měsíčně.

PSALI JSME:
Březnová inflace v eurozóně byla potvrzena na 6,9 %

V případě 50bodového „hiku“ by tak mohla ECB toto tempo zachovat do září a na 20 miliard eur ho navýšit až v posledním letošním kvartálu. V únoru příštího roku pak očekáváme, že centrální banka přidá i omezování reinvestic z pandemického programu (PEPP), a to v rozsahu 15-20 miliard eur měsíčně.

I v případě ECB jsme s očekáváním snižování úrokových sazeb opatrnější než finanční trhy. Ty ve svých cenách zahrnují jejích pokles již zkraje příštího roku. Naše prognóza počítá až s prvním čtvrtletím roku 2025.

Důvodem je jádrová inflace, která by se na cíl centrální banky měla vracet až v roce 2026, i vývoj reálné ekonomiky, kdy ani naše prognóza, ani prognóza ECB s pádem eurozóny do recese nepočítá, a to ani v letošním roce, ani v příštím. Novou makro-ekonomickou prognózu tentokrát ECB zveřejňovat nebude. Platit bude stále ta březnová.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.