Fed zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů

Analýza
Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů. Začátkem listopadu by je podle naší prognózy měla zvednout o dalších 50 bazických bodů, v prosinci pak o 25 bazických bodů. Vrchol současného cyklu vidíme v prvním čtvrtletí příštího roku na úrovni 4,00-4,25 procenta.
Americký Fed zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rizika jsou nicméně vychýlena směrem nahoru. První snížení úrokových sazeb očekáváme počátkem roku 2024. Trh uvolnění měnových podmínek vidí již v první polovině příštího roku. Důvodem jsou obavy z nástupu recese v roce 2023, které se ale, vzhledem k velmi silnému trhu práce, podle naší prognózy nenaplní.

Inflace v USA za srpen analytiky opět překvapila vyšším tempem. V meziročním vyjádření dosáhla 8,3 procenta, zatímco její jádrová složka stoupla na 6,3 procenta. Do konce roku by se sice měla dostat pod sedm procent, je to ale dáno především cenami energií, jejichž vývoj je nejistý. Ceny ostatních položek spotřebního koše naopak dále rostou.

Obavy budí především ceny nájemného, které jsou v meziročním srovnání o 5,5-6 procent výše. V období, kdy byla inflace na dvou procentech, dosahoval jejich meziroční růst 3,0-3,5 procenta, u ostatních položek v průměru jedno procento. Vzhledem k velmi utaženému trhu práce je zde navíc riziko rozběhnutí mzdové spirály.

PSALI JSME:
ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let

Fed tedy nemá jinou možnost, než v utahování měnových podmínek pokračovat. Na nadcházejícím zasedání proto očekáváme další 75bodový „hike“. Objevují se i spekulace, že by mohlo dojít ke 100bodovému zvýšení. Vzhledem k tomu, že Fed k tomuto kroku na minulých zasedáních nesáhl, nevidíme mnoho nových důvodů, proč by to měl udělat nyní.

Ve zbytku roku pak bude tempo zpřísňování měnových podmínek zvolňovat. Na zasedání 2. listopadu očekáváme 50bodové zvýšení sazeb, 14. prosince pak 25bodové. V březnu příštího roku by se sazby měly dostat na úroveň 4,00-4,25 procenta, kde by měly setrvat až do konce roku.

První snížení úrokových sazeb očekáváme až počátkem roku 2024. Důvodem je očekávaná mírná recese tamní ekonomiky. Trh je v tomto ohledu skeptičtější, když první snížení úrokových sazeb vidí již v polovině příštího roku. Důvodem jsou obavy z nástupu recese.

Výrazná inverze výnosové křivky mezi dvěma a deseti lety indikuje, že trh očekává recesi již v první polovině příštího roku. Vzhledem k velmi dobré situaci na trhu práce se však domníváme, že k tomu nedojde. Mírnou recesi očekáváme až na počátku roku 2024.

PSALI JSME:
Hádanka amerických sazeb zatím rozklíčována není

Fed ve středu zároveň zveřejní i novou trajektorii výhledu úrokových sazeb. Předpokládáme, že medián se pro poslední čtvrtletí letošního roku posune na 3,9 procenta a pro příští rok z 3,4 procenta na 3,9 procenta. Výhled by měl být prodloužen až do roku 2025, což bude zajímavé z pohledu rychlosti návratu úrokových sazeb na neutrální úroveň (2,5 %).

Vzhledem ke slabé výkonnosti americké ekonomiky může být směrem dolů revidován výhled pro růst hrubého domácího produktu (HDP). Zvýšení prognózy míry nezaměstnanosti nad čtyři procenta by pak bylo konzistentní s očekáváním mírné recese.

Pro finanční trhy bude zajímavá i následná tisková konference. Ta se zřejmě ponese v jestřábím tónu, čímž by mohla nahrát k posilování americkému dolaru. Zásadnější dopady na český devizový trh neočekáváme. Korunu zatím na stále relativně pevných pozicích drží přítomnost či hrozba přítomnosti České národní banky na devizovém trhu a na tom se pravděpodobně nic nezmění ani v nejbližším období.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euru se na žádné frontě příliš nedařilo

Po úterní vlně optimismu, která se přehnala finančními trhy, byla ve středu situace na trhu klidnější, euro své úterní zisky korigovalo. Kurz USD/EUR se tak nad paritu nepodíval, naopak se během úterní evropské …

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Třetina žen odmítá preventivní vyšetření na rakovinu děložního hrdla

Průzkum
Více než třetina českých žen odmítá pravidelné preventivní vyšetření na karcinom děložního hrdla, přestože je v rámci českého zdravotnictví toto snadno dostupné. Jako nejčastější důvody uvádí strach z případné nepříznivé diagnózy anebo to, že nepociťují žádné potíže. Vyplývá to z výzkumu odborníků z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který má redakce …