Fenoménem jsou rekonstrukce. Stavební spořitelny mají letos našlápnuto k rekordu

Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodli se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen v anketě Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). A objevil se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.
Fenoménem letošního roku jsou rekonstrukce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle údajů asociace je jedním z nejčastějších účelů, na které stavební spořitelny půjčují, právě rekonstrukce či modernizace bydlení. Loni šlo na rekonstrukce 35 procent úvěrů stavebních spořitelen. Dlouhodobě pak podíl rekonstrukcí přesahuje 40 procent.

S demografickými změnami ve společnosti očekává AČSS i růst významu rekonstrukcí, které uzpůsobí bydlení potřebám seniorů: Úpravy koupelen, povrchů v domácnosti, odstranění bariér pohybu, ergonomičtější kuchyně atd. Mezi časté důvody rekonstrukcí patří také snižování energetické náročnosti bytů nebo domů.

Ne všichni ale mohou investovat do nové nemovitosti, alternativní cestou je tedy rekonstrukce již nevyhovujícího staršího bydlení. Stavební spořitelny proto očekávají boom investic do zvelebování, oprav a rekonstrukcí stávajících nemovitostí.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

„Očekávám, že poptávka po nákupu nových bytů či domů a refinancování stávajících úvěrů postupně poklesne s rostoucími úrokovými sazbami a také s rostoucími cenami nemovitostí. Proto počítám, že se zájem klientů přesune do rekonstrukcí, oprav a rozšíření stávajícího bydlení,“ říká Jiří Feix, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny.

Podle dat Českého statistického úřadu bylo v loňském roce zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na prostory bytové. V meziročním srovnání jde o zhruba desetiprocentní nárůst.

„Vlastní bydlení je jistota a lidé si to, obzvláště v těžkých časech, uvědomují. Ať už zvolí bydlení ve větším nebo menším městě, vyplatí se nespoléhat na bydlení v nájmu. Výše nájmu totiž může výhledově růst. Vlastní bydlení je investice – do zabezpečení své rodiny, svých dětí či do zabezpečení se na stáří,“ vysvětluje předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Pavel Čejka.

PSALI JSME:
Češi kvůli rostoucím cenám nemovitostí upravují své bydlení anebo se stěhují

Už první měsíce roku ukázaly, že letošek je ve znamení investic do nemovitostí. Roste zájem o úvěry od stavebních spořitelen. Tento trend dokazují i aktuální výsledky stavebních spořitelen. Za první čtyři měsíce letošního roku podle ČTK poskytly úvěry za 32,8 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 59 procent.

„Růst zájmu o úvěry je kromě přetrvávajících přívětivých sazeb dán také relativně velkým počtem domácností, jejichž finanční situace se během pandemie nezhoršila, ale snížila se jim spotřeba, především kvůli omezeným možnostem cestování, volnočasových aktivit apod.,“ uvádí Pavel Jirák, generální ředitel a předseda představenstva Modré pyramidy stavební spořitelny.

Domácnostem se podle něj zvýšily čisté disponibilní příjmy, které chtějí a budou chtít alespoň zčásti investovat. Podle výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat České národní banky tuzemské domácnosti v letošním prvním čtvrtletí zvýšily své úspory o rekordních 100 miliard korun.

PSALI JSME:
Češi rekordně spoří. Za první čtvrtletí navýšili úspory o 100 miliard korun

Odložená spotřeba a snaha lidí vytvářet rezervy v době propadu ekonomiky vede Čechy k hledání bezpečného přístavu pro jejich úspory. Stavební spoření je v tomto ohledu jedním z nejpreferovanějších produktů.

To potvrzuje i Barometr obliby spoření, podle kterého se stavebko v prvním čtvrtletí 2021 umístilo s 57 procenty opět na prvním místě. V rámci dlouhodobého sledování se jeho popularita pohybuje v rozmezí 55-60 procent.

„Velmi vysoký zájem o úvěry na bydlení, jehož jsme svědky v první polovině roku, bude postupně slábnout. Naopak stavebko je, vzhledem ke klesajícímu počtu alternativních možností spoření se zajímavým výnosem, velmi výhodné, a proto čekám, že zájem o něj poroste v průběhu celého roku,“ domnívá se Jiří Feix z ČSOB Stavební spořitelny.

PSALI JSME:
Hon na hypotéky pokračuje. Češi nechtějí propásnout příležitost

Růst zájmu o stavební spoření je vidět i na údajích za celý trh stavebního spoření za první čtyři měsíce letošního roku – meziroční růst počtu nově uzavřených smluv se podle ČTK zvýšil o pět procent na 165 559. Představitelé tuzemských stavebních spořitelen se domnívají, že poptávka po nemovitostech zůstane stále vysoká, i když naráží na limity, pokud jde o vhodné nemovitosti.

„I nadále poroste poptávka po nemovitostech určených k bydlení. Stále přetrvává touha po vlastnickém bydlení a převis poptávky nad nabídkou zejména v zajímavých lokalitách. Důvodů je celá řada, a to jak na straně nabídky, tak i na straně poptávky,“ říká se Jirák z Modré pyramidy.

„Bohužel jsem přesvědčen, že i po skončení pandemie bude nejistota stran budoucího ekonomického vývoje velká, a proto bude investice do nemovitosti zkrátka volbou z rozumu. Přestože zažíváme jedno z nejpřívětivějších období, pokud jde o úrokové sazby úvěrů na bydlení a úvěrů všeobecně,“ uvádí Petr Toman, místopředseda představenstva Moneta Stavební Spořitelny.

PSALI JSME:
Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Stále více lidí půjde do nájmu

„Ceny nemovitostí jsou v poměru k průměrné mzdě jedny z nejvyšších v Evropě a také stran růstu ceny nemovitostí je ČR v evropské top 3. Toto povede k tomu, že se společnost rozdělí na ty, kteří budou investovat a kupovat bydlení pro budoucí generace či za účelem investice, a pak na ty, kdo budou investovat do zvelebování či oprav. To bude nová významná skupina,“ myslí si Petr Toman.

Z ankety AČSS jednoznačně vyplývá, že stavební spořitelny mají letos dobře našlápnuto a vidí tento rok optimisticky. „Naše obchodní priority budou záviset na celkovém restartu české ekonomiky v postpandemické době. Očekáváme, že ve druhé polovině roku dojde k pozvolnému oživení domácí poptávky, k zastavení růstu nezaměstnanosti, mírnému zpomalení inflace a nárůstu krátkodobých sazeb,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Stavební spořitelny očekávají, že v letošním roce budou intenzivně pokračovat v digitalizaci produktů a procesů, které urychlila pandemie a které zůstávají nadále prioritou. Na významu nabývá i synergie a spolupráce s mateřskými bankami.

PSALI JSME:
Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB