Fialova vláda začíná připouštět, že by mohla zvýšit daně

Názor
Fialova vláda nyní vůbec poprvé signalizuje, že bude zvyšovat daně. Připouští to opatrně a nepřímo, přes své odborné rádce. I tak jde o významný posun. Jde o doznání, že se jí nedaří nalézt rozpočtové úspory v dostatečném objemu. Stěžejní předvolební slib – ozdravení veřejných financí bez zvyšování daní – se tak nemusí dočkat naplnění.
Fialova vláda nyní vůbec poprvé signalizuje, že bude zvyšovat daně. Připouští to opatrně a nepřímo, přes své odborné rádce. Ilustrační foto: Vláda ČR

Kabinet ke sdělení zprávy, která jistě nebude populární, využívá své těleso expertních poradců, Národní ekonomickou rady vlády (NERV). Ta se ve středu sešla vůbec poprvé. Projednávala právě i to, co dále s veřejnými financemi.

„Nejen odborná veřejnost, ale i politická reprezentace začíná cítit, že je potřeba se dívat na všechny možnosti ve státním rozpočtu, včetně zvyšování daní,“ uvedl po skončení jednání ekonom David Marek, člen NERV.

PSALI JSME:
V pasti slibů. Vláda bude muset zvyšovat daně, nebo rezignovat na ozdravování veřejných financí

Z Markova vyjádření je zřejmé, že zvyšování daní ještě za vlády Fialova kabinetu se jeví daleko pravděpodobnějším, než se zdá z dosavadních vyjádření jeho představitelů. Ti dosud prakticky jakékoli navyšování daní odmítali.

Současně se ovšem ocitají pod tlakem, neboť evidentně nejsou s to uskutečnit dostatečné rozpočtové úspory. Až do roku 2025, tedy do konce svého řádného funkčního období, vláda předběžně plánuje schodky kolem 300 miliard korun, plyne z materiálu, který projednávala počátkem června.

PSALI JSME:
Fialova vláda v tichosti plánuje „sekeru“ přes 1 200 miliard

Schodky kolem 300 miliard po celé funkční období ovšem nesouzní se slibem vládních stran ozdravit veřejných financí. Znamenaly by totiž mimo jiné to, že celkový schodek vytvořený Fialovou vládou bude ještě o zhruba 50 procent vyšší, než celkový schodek vytvořený předchozí vládou Babišovou.

Za účelem snížení schodku tak Fialova vláda bude evidentně muset zvýšit daně, což nyní už opatrně a nepřímo začala připouštět. Mezinárodní organizace typu Mezinárodního měnového fondu doporučují například zvýšit daň z příjmu zaměstnanců. Ta byla citelně snížena v rámci zrušení tzv. superhrubé mzdy, ze zhruba 20 na 15 procent. Nyní by se mohla částečně vrátit a činit například 17,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko míří do krize, jakou nepamatuje. Jednoduchý „manuál“ pro Fialovu vládu

Zavřít reklamu ×
  1. na daních mají aktuálně nejvyšší historické příjmy, proto nechápu, proč by se měly ještě zvyšovat. Je nesmysl snižovat, jako např. spotřební daň, ale pro navýšení též není důvod.

  2. 5íkal jsem již před volbami, že když se dostanou ke korytům, navrhnou a uskuteční do roka a dne zvýšení daní. spíše to bylo jasné již při hlasování o zrušení super hrubé mzdě. prostě předem připravený scénář modrých strak.

    • Všimnul jste si Milane vůbec toho, že je válka, inflace, celosvětový enormní růst cen energií, gryndýl s přiblblými povolenkami, nebo jste jen tak neskutečně hloupý a zabedněný, že tu strašíte se strakama?

  3. to jim nestačí teď dostávají do státní kasy víc peněz než počítali díky vysoké ceně PHM když je to o 10kč víc na jeden litr tak v tom množství musí mít dost na to aby to využili na to co potřebuji a niž by zvyšovali daně.

    • Máte Michale alespoň rámcovou představu, kolik státní kasu stojí např. opakovaná valorizace (navyšovaní) důchodů z důvodu inflace?

  4. kdo je volil ten zavařil nam všem stojej tam jak mikulaši a nam zbyva jen děkujem 5 koalici za to drahy žradlo

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.