Filip Pertold a jeho pohádka o zlých živnostnících

Vyrojili se nám v posledních dnech různí slovutní nezaujatí ekonomové, kteří nadšeně hájí záměr zvýšit odvody živnostníkům, přičemž pouze jinými slovy volí argumentaci exposlance ČSSD Mládka o živnostnících-parazitech.
Až se na svou živnost kvůli radám pana Pertolda uvedeným do praxe vykašlou i ti zbývající živnostníci, bude určitě fajn umět si vlastnoručně spravit kapající kohoutek nebo vyčistit ucpaný odpad. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oni nezávislí ekonomové jsou v médiích cudně představováni jako tu ekonom významné banky, onde jako badatel toho či onoho institutu. Jen v tichosti (či vůbec) se objeví informace, že jde o poradce ministrů či přímo předsedy vlády, která se snaží díry v rozpočtu látat dalším znechucením živnostníků. Od pravicové vlády geniální počin.

Osobně pana Filipa Pertolda neznám, ale prý bádá v oboru aplikované mikroekonomie a radí ministru práce a sociálních věcí. Doufám, že je také zručný kutil. Jestli totiž pan ministr dá na jeho doporučení, bude se jim to oběma zatraceně hodit. A nejen jim.

Filip Pertold tento týden poskytl portálu Seznam Zprávy rozhovor, ve kterém vybrousil oblíbenou argumentaci všech populistů, co se čas od času snaží získávat body řečmi o zlých živnostnících parazitujících v rámci důchodového systému na nebohých zaměstnancích.

Co s tím? Samozřejmě naložit „ičařům“, jak se živnostníkům také někdy říká, vyšší odvody. A nejlépe to podpoříme tím, když začneme porovnávat dvě zcela nesrovnatelné (a samozřejmě pro ekonomiku důležité, pozn. aut.) skupiny, tedy zaměstnance a OSVČ.

Skvělá zpráva pro všechny, kdo ještě nešli vrátit živnostenský list kvůli povinným datovým schránkám, úžasný argument pro každého, kdo by chtěl zkusit „dělat na sebe“ a také za sebe nést zodpovědnost.

Většina živnostníků si podle Pertolda platí jen minimální pojistné na důchod. „Vyměřené důchody OSVČ s minimálními odvody jsou kolem 12 tisíc korun,“ připomíná. To jsou prý jen o něco málo nižší důchody, než mají zaměstnanci.

Redakce ale v článku zároveň upozorňuje také na propočty ekonomky a premiérovy poradkyně Heleny Horské, podle kterých odvedou OSVČ zhruba 56 až 63 procent toho, co při stejném základu daně zaplatí na odvodech zaměstnanci a jejich zaměstnavatel.

(Zde si povšimněme již vcelku úsměvného slučování odvodů zaměstnance a zaměstnavatele/podnikatele, jen proto, aby z propočtu OSVČ vyšel co nejhůře).

Čemuž živnostenský důchod vlastně odpovídá, vzhledem k tomu, že celostátní průměr se momentálně blíží 20 tisícům a po letní valorizaci – ať už debata o ní dopadne jakkoli – tuto hranici překročí.

Živnostníci se ovšem na důchod ze státní kasy nespoléhají, na stáří se zajišťují více způsoby. Takže pak většinou nepotřebují dávky v hmotné nouzi nebo příspěvky na bydlení, jako do té doby nevěděli, co je nemocenská. K čemu by jim taky byla, když by si ji museli prvních 14 dnů platit sami?

Tak jako tak už teď je často prakticky nemožné sehnat dobrého řemeslníka. Až se na svou živnost kvůli radám pana Pertolda uvedeným do praxe vykašlou i ti zbývající, bude určitě fajn umět si vlastnoručně spravit kapající kohoutek nebo vyčistit ucpaný odpad. Co si ale počnou ti, kdo šikovné ruce nemají?

Třeba se jim podaří přemluvit některého bývalého živnostníka, aby tu práci přeci jen vzal. Zaplatit mu ovšem budou muset pěkně v hotovosti, z ruky do ruky a „bez papíru“. Že z toho stát a jeho důchodový systém nebude mít nic, je jasné.

Autor je předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 18
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Jakub Páč

  To že část sociálního platí zaměstnavatel je jenom hra s čísly, která by se měla zrušit. Zaměstnanci si na to musí vydělat jinak budou propuštěni. Nikdo přece nebude držet zaměstnance, kteří mu dlouhodobě generují ztrátu.

  Kdyby by to bylo tak že veškeré sociální se mi strhne z výplaty tak by bylo jednoduše vidět jaké astromické sumy se platí. A to se politikům nelíbí, protože mají strach že na ně lidi vzali vidle.

  • Vlastimil Škrob

   Pane, ten zaměstnavatel Vám musí praci zajistit.
   Doatanete pomůcky,monterky, nářadí popřípadě auto,stravenky,.
   Platí dovolenou měsíc a jestě odvody i za tu dovolenou,prvních 14 dní nemocenské.
   Musí sehnat tu práci,zajistit slušnou platbu za ní, nachystat zásoby ,material,smlouvu s doktorem ,za peníze, bezpečák ,za peníze.
   Sám nemá nárok na stravenky odečíst,asi není člověk,dovolenou mu nikdo nezaplatí,marodit nechodí.
   Po státu nic nechce,bylo by zajímavé vytáhnot kolik živnostníků čerpalo ze státu něco,o tom se mlčí,jen platí.. Určitě sem tam někdo potřebuje nějakou péči, ale to armáda uředníků kteří nejsou výrobní a tudíž celé to jen zatěžují také, jiné etnikum je na tom ještě lépe….

   • Jan

    Ano, zaměstnanec dostane od zaměstnavatele prostředky, oblečení, atd atd… Ale na to všechno si (nebo tomu zaměstnavateli, jak chcete) musí vydělat. Pokud na to nevydělá, tak buď ten zaměstnavatel zkrachuje, nebo ho vyhodí. Jednoduché, jako facka. Takže tu, prosím nedělejte že zaměstnavatelů chudáky, kteří si odtrhnout od huby, jen aby měl Lojza na dílně čisté montérky. Ano. Vy tu práci seženete (občas to nedá ani moc práce), ale ten Lojza ji musí udělat.

    • Milan Hromádka

     Za prvé-co odvádí zaměstnavatel za zaměstnance tak si může dát do nákladů.Pokud by si OSVČ třeba dobrovolně platil kvůli slušnému důchodu více musí to ještě zdanit.Řeči,že peníze co odvádí zaměstnavatel za zaměstnance jsou peníze zaměstnance a mohl by o to mít vyšší výplatu je nesmysl. A hlavně…státní zaměstnanci si také musí na odvody zaměstnavatele vydělat? To co za ně platí zaměstnavatel jde ze státního rozpočtu,takže si své demagogické kecy nechte.

  • Libor

   Tento stat si vydrzuje obrovskou armadu uredniku,kteri generuji pouze ztratu.A presto jim neustale valorizuje mzdy a rozdava odmeny.Vyjma CEZu,zdravotnictvi a nekolika dalsich vyjimek veskere zisky v tomto state produkuji podnikatele-osvc,sro a as.-a vyber dph a spotrebnich dani.Stat vlastne jinde nez u podnikatelu brat nemuze,protoze neni co.Bohuzel nikdo ve vlade a ani v opozici nechape,co znamena SETRIT.Oni nehledaji uspory,oni hledaji dalsi penize k utraceni.

 2. Zdeněk

  Autor je dobrej dezinformátor. slučování odvodů zaměstnance a zaměstnavatele je proto, aby to zaměstnanec neviděl, ale jsou to daně zaměstnance, resp to, o co dostane méně než zaměstnavatel vymezil na mzdy. Jinak souhlas ať platí živnostník minimum, ale měl by dostat na důchod ve stejném poměru jako u odvodů zaměstnance. Byla to jeho volba a na rozdíl od zaměstnance má volbu. Autor by asi čuměl jaké je zdanění podnikajících osob na západě. Obchoduji s pozemky a živnostníci jsou ti nejmajetnější a jen zírám kolik narvou peněz do lepších stavebních pozemků a někteří staví honosné RD byť sami mají nový RD. Kdybych měl pěkné velké pozemky na klidném místě tak snad prodám každý den jeden. Nikdo jiný teď vlastně ani nenakupuje. Tímto si spoří na důchod tak nechápu proč by měli dostávat ještě od státu.

  • Petr

   Ano tak to je zařízené v Německu. OSVČ mají svůj vlastní důchodový a sociální účet . Je to transparentní aby nemohli parazitovat na ostatních . Stačí to okopírovat a nevymýšlet to co jinde bez problémů funguje .

 3. Milan Hrazdira

  Pokud se zaměstnanci zpozdí výplata o 1 den, může dát výpověď na hodinu a při krachu zaměstnavatele je jeho pohledávka zaplacena přednostně. Odpovědnost za škody má do výše 3 platů. Chybu v účetnictví zaměstnavatele neřeší. Pokud živnostník nedostane zaplaceno včas je to jeho problém. V případě krachu zákazníka nedostane v podstatě nic. Za škody odpovídá celým svým majetkem. Za chybu účetního je plně zodpovědný on. Pokud někoho zaměstná, odpovídá i za škody způsobené svým zaměstnancem. Je to stará hra politiků rozeštvávat proti sobě jednotlivé části obyvatel, aby se zakryli hlavní problémi. Tak například můžeme začít řešit : pokud se ženy dožívají o 6ti let víc než muži, proč nejdou do důchodu o 6 let později? Vždyt vyčerpají z důchodového zabezpečení 2x více prostředků než muži.

 4. Fuji

  Všem řemeslníkům platím z ruky do ruky takže stát z toho nic nemá.Bežna praxe a člověk to má levnější bez faktury.

 5. Vláďa

  Ono se zapomíná trošku na to jakou službu živnostníci lidem dělají ( a sobě navzájem samozřejmě taky ) – opravují , dovážení , montují , překládají , kopou …. atd atd – proč se na ně takhle zle spousta lidí dívá nechápu. Autor se snaží ukázat jiný pohled a za to mu děkuji – mnoho takových není . Hezký den všem .

 6. jit

  Kapající kohoutek si stejně spravuju sám. Cena práce živnostníka je už tak vysoko, že debata o tom, jestli někdo z nich zbyde nebo ne, je úplně zcestná. Pro mě přestali existovat už před lety.

 7. Vladimír

  Článek „ekonoma“ Pertolda z jakéhosi „think tanku“ tj. zřejmě slušně přisátého na státní rozpočet a dotace mě taky „pobavil“…Je-li třeba zvednout odvody OSVČ, nechť se to prodiskutuje, nicméně nechť se všichni „porovnávači“ seznámí, jakou část odvodů hradí za zaměstnance zaměstnavatel a nepoužívají se argumentační fauly a sčítání jablek s hruškami.

  • Jan

   A řekněte mi, prosím, kde ten zaměstnavatel ty peníze na ty odvody za zaměstnance vezme. To každý měsíc sáhne do úspor a zaplatí to? Nebo si je vymyslí a pak je tam pošle, nebo mu je někdo jen tak dá? Nebo kde je vezme? Nebo je to z peněz, které ten zaměstnanec tomu zaměstnavateli vydělal? Jo, tak to asi bude, že jo? Takže jediný argumetační faul jste tu vyrobil Vy (ale nejste sám, tuhle argumentaci používá spousta zaměstnavatelů)…

   • Václav

    Tak to vážně nevím proč zaměstnanci okamžitě nedají výpovědi a nebohatnou jako OSVČ

 8. Ing.Mysík

  Vždyť je to jedno! Tenhle stát se stejně zhroutí a není Boha, který by tomu zabránil. Ekonomicky (vše vlastní zahraniční majitelé), finančně (jedeme na čím dál větší dluh), personálně (nejsou lékaři, zubaři, řemeslníci atd. atd.) i sociálně (společnost rozdělená politicky, geograficky, generačně) jsme nezvratně likvidováni a směřujeme pouze k propasti. Jenom s to lidem neříká, přestali by si „stát“ platit. Upřímnou soustrast všem co neemigrují.

 9. Jarda

  Pak mají být řemeslníci, když si z nich téměř všechny vlády dělají fackovacího panáka.

 10. Karel

  Při minimální platbě pojistného činí důchod OSVČ přibližně 9.7tis. Ane. 12 jak píšete…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB