Finální oznámení Fedu o konci nákupu aktiv teď nepadne

Názor
Odhad, kdy Fed (americká centrální banka, pozn. red.) oznámí, že začne s omezováním nákupů aktiv, zkomplikovala poslední slabá data z amerického trhu práce a nejistý vývoj pandemické situace. Nyní se tak kloníme spíše k tomu, že Fed oznámí detaily ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) až na listopadovém či prosincovém zasedání a reálně s ním začne od začátku příštího roku.
Fed opakovaně zdůrazňuje, že ke zvyšování úrokových sazeb přistoupí až tehdy, když budou nákupy aktiv zcela ukončeny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Omezování programu pak bude zřejmě rychlé (o 15 miliard dolarů měsíčně, pozn. aut.) a skončí v polovině příštího roku. Centrální banka si totiž bude chtít vytvořit prostor, aby mohla případně zvýšit úrokové sazby už ve druhém pololetí příštího roku.

Tento krok koncem programu QE totiž podmiňuje. Náš odhad nicméně počítá se zahájením cyklu utahování měnových podmínek skrze úrokové sazby až na začátku roku 2023. Pak by se podle naší prognózy měly zvyšovat každého čtvrt roku o 25 bazických bodů (bb) a to až na úroveň 2,00-2,25 procenta.

Data z amerického trhu práce v srpnu výrazně zaostala za tržními očekáváními, když počet nových pracovních míst dosáhl pouze 235 tisíc, místo očekávaných 725 tisíc. To nás společně s vývojem covidové situace vedlo k tomu, že nyní předpokládáme, že Fed detaily ohledně konce programu oznámí až v listopadu či prosinci.

I tak se ale nadcházející zasedání bude kolem tohoto tématu točit. To, jak rychlé omezování nákupů aktiv nakonec bude, může napovědět i medián výhledu úrokových sazeb sestavovaný na základě predikcí guvernérů jednotlivých federálních bank.

PSALI JSME:
Červnové zasedání Fedu – ticho před bouří

Již v tom červnovém sedm z osmnácti guvernérů vidělo první zvýšení úrokových sazeb před koncem roku 2022, zbylých jedenáct v roce 2023. Vzhledem k inflačnímu vývoji a rychlému oživení americké ekonomiky je možné, že se medián ve prospěch roku 2022 přehoupne již na tomto zasedání.

To je podstatné z toho důvodu, že Fed opakovaně zdůrazňuje, že ke zvyšování úrokových sazeb přistoupí až tehdy, když budou nákupy aktiv zcela ukončeny. Pokud by je Fed omezoval tempem o 15 miliard dolarů měsíčně, tak jak nyní přepokládáme, mohl by poslední várku aktiv nakoupit v červenci příštího roku.

To by mu umožnilo zvýšit úrokové sazby již ve druhém pololetí roku 2022. Podle naší prognózy však americká centrální banka přistoupí k prvnímu „hiku“ až na začátku roku 2023, čímž by odstartovala cyklus utahování měnové politiky touto cestou.

Utahování měnových podmínek by pak podle našeho názoru zřejmě pokračovalo na každém zasedání, kdy by Fed měl k dispozici novou prognózu, tedy v červnu, v září a v prosinci, a to až do té doby, než by klíčová sazba dosáhla úrovně 2,00-2,25 procenta.

PSALI JSME:
Co je to tapering a proč by vás to mělo zajímat

V každém případě bude diskuze a přibližování se omezování nákupů aktiv nahrávat americkému dolaru. Euro tak zřejmě v brzké době otestuje klíčovou úroveň 1,160-1,165 USD/EUR, jejíž prolomení by otevřelo dolaru prostor pro posílení až k hladině 1,120 USD/EUR.

Dobré zprávy pro americký dolar jsou však špatné zprávy pro českou korunu. Ta by sice mohla benefitovat ze spekulací na nadcházející utahování měnových podmínek Českou národní bankou, vývoj na světovém devizovém trhu jí však bude zřejmě brzdit.

Konec programu QE a rostoucí výnosy amerických dluhopisů, potažmo těch evropských, by naopak mohly pomoci dlouhému konci české výnosové křivky. Ten se právě díky nízkým zahraničním sazbám již od poloviny tohoto roku obchoduje pod úrovněmi kratších splatností.

Nicméně vývoj v USA ve spojení s oživením na eurovém trhu by měl podle nás dodat impuls i dlouhým korunovým sazbám a vytáhnout tak celou křivku z aktuální hluboké inverze. Výhody vyplývající z inverzní křivky korunového trhu IRS (úrokový swap, pozn. red.) tak postupně vezmou za své.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program kvantitativního uvolňování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.