Finanční gramotnost: Mladí Slováci porážejí české vrstevníky. Více spoří

Průzkum
Velký průzkum finanční gramotnosti mezi mladými příslušníky obou národů ukázal, že jsou na tom Slováci o něco lépe než Češi. Například více spoří. Mladí Češi se zase více nechávají zlákat nabídkami rychlých spotřebitelských úvěrů.
Mladí Slováci si s penězi podle aktuálního průzkumu rozumí více než Češi. Například více spoří. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mladí Češi i Slováci přikládají penězům prakticky stejnou důležitost, při nákupech preferují kvalitu nad cenou a v případě finančních problémů se zřeknou výdajů na dovolenou, cestování nebo kulturu.

Více mladých Čechů (12 procent) oproti Slovákům (7 procent) přiznává mezery ve finanční gramotnosti. Základní znalosti o nakládání s penězi přitom Češi získávají hlavně od svých rodičů, zatímco mladí Slováci získávají informace ve stejné míře od rodičů, z internetu a ve škole.

První půjčka ve 24 letech

Finanční půjčky považují za výhodné jen asi dvě pětiny (37 procent) mladých Čechů, zatímco na Slovensku jde o polovinu dotazovaných. Vlastní zkušenosti s půjčkami mají mladí Češi podobné jako Slováci, v současné době má nějakou půjčku přibližně polovina dotázaných z obou zemí.

„Když si mladí Češi nebo Slováci půjčují, jde v drtivé většině o úvěr na bydlení, a přibližně ve čtvrtině případů o půjčku na pořízení auta. Češi si ale skoro trojnásobně více než Slováci půjčují na splácení svých stávajících dluhů, což je bohužel cesta do tzv. dluhové pasti. Mladí Češi se také více nechávají zlákat nabídkami rychlých spotřebitelských úvěrů a mikropůjček,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Většina zadlužených Čechů i Slováků má jen jednu půjčku, ale mezi mladými lidmi s pěti a více půjčkami je pětkrát více Čechů. Zatímco mladí Češi v průměru dluží přibližně 1 040 000 korun, průměr mezi slovenskými vrstevníky je 41 tisíc eur (tedy přibližně 1 066 000 korun). První půjčku si Češi i Slováci nejčastěji shodně berou ve 24 letech.

Spořivější Slováci

V přístupu k dluhům a jejich splácení jsou si mladí Češi a Slováci velmi podobní. Drtivá většina mladých dlužníků splácí své závazky pravidelně a bez potíží, ale každý dvanáctý má dluhy po splatnosti. Velmi se přitom liší způsob řešení nesplácených závazků.

PSALI JSME:
Dluhy po splatnosti má více než půl milionu Čechů, exekucí jsou miliony

„Zatímco Češi si najdou další práci, aby zvýšili svoje příjmy, nebo si půjčí od rodiny či přátel, mladí Slováci se hlavně snaží s věřiteli dohodnout na splátkovém kalendáři,“ konstatovala Palendalová.

Spořivějším národem jsou jednoznačně Slováci, kde si peníze pravidelně odkládají více než dvě třetiny (69 %) mladých lidí. V Česku spoří jen 55 procent mladých. Průměrná výše měsíční úložky se téměř shoduje: 3 300 korun v České republice a 130 eur (přibližně 3 400 korun) na Slovensku.

Slováci výrazně více věří termínovaným vkladům a spořicím účtům (66 procent oproti 46 procentům) a penzijním fondům (33 procent oproti deseti procentům), zatímco mezi mladými Čechy je velmi populární stavební spoření (39 procent oproti 16 procentům).

PSALI JSME:
K finanční gramotnosti by se měly vést už děti na základní škole, říká pětinásobná mistryně světa v aerobiku

Čtvrtina mladých Čechů zhodnocuje svoje finance investováním, zatímco na Slovensku investuje více než třetina mladých lidí. Nejčastější jsou investice do podílových fondů, akcií a dluhopisů.

Dluh domácností vzrostl

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v červenci podle posledních dat České národní banky stouply meziměsíčně o 12,8 miliardy na 1,809 bilionu korun. Meziročně byly vyšší o 105,5 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků naopak kleslo o 9,6 miliardy na 1,159 bilionu. Přesto bylo oproti loňskému červenci vyšší o 30 miliard korun.

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Lidé si půjčují zejména na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří více než tři čtvrtiny dluhů domácností. Tyto úvěry v červnu činily téměř 1,39 bilionu korun a meziměsíčně se zvýšily o 0,8 procenta. Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci července 264 miliardx a meziměsíčně narostly o 0,4 procenta.

PSALI JSME:
České domácnosti se stále více zadlužují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.