Finanční správa postupovala při daňových kontrolách nezákonně

Nejvyšší správní soud vynesl před týdnem přelomový rozsudek se zásadním dopadem na podnikatelské prostředí v Česku. Uznal, že Finanční správa postupovala nezákonně při kontrolách daňových ztrát konkrétní firmy a nepřiměřeně zasahovala do svobody podnikání. Informovala o tom poradenská společnosti BDO, která principy úřadu napadla jako první. Finanční správa zareagovala s tím, že nález promítne do své činnosti.
Finanční správa postupovala při daňových kontrolách nezákonně. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Finanční správa nelegálně překračovala délku daňových kontrol, která by za běžných okolností u jednoho ztrátového roku neměla přesáhnout tři roky. Nový rozsudek dal podnikatelům jistotu, že se mohou úspěšně bránit proti nezákonnému postupu úředníků,“ informoval odborník na daňový proces Vít Křivánek ze společnosti BDO, která inscenovala soudní proces.

Úřad nezákonně prodlužoval kontrolní období

Rozsudek Nejvyššího správního soudu zcela změní obecně přijímaná pravidla jednání mezi Finanční správou a podnikateli, která se až donedávna nikdo nepokusil zpochybnit. Tým daňových a právních expertů ze společnosti BDO byl první, který tak v Česku učinil.

„Daňová ztráta může pro firmy představovat úsporu na dani z příjmů. Současně ale prodlužuje dobu nejistoty, kdy může úředník doměřit daň. V praxi se mnoho let stávalo, že Finanční správa nelegálně prodlužovala kontrolované období.

PSALI JSME:
95 svateb a jeden pohřeb

„Zejména při kontrolách převodních cen nebylo výjimkou, že správce daně prověřoval daňové povinnosti podnikatelů staré deset i více let. My jsme chtěli tyto zvyklosti rozporovat a dotáhnout případ k soudnímu líčení a vyhrát, což se povedlo,“ uvedla expertka na převodní ceny Lenka Lopatová z BDO.

Mylný výklad zákona o dani z příjmů

Mezi důvody, proč Finanční správa porušovala zákon, pařil mylný výklad zákona o dani z příjmů, kterým se úředníci při kontrolách řídili. „Dle soudu je nutné upřednostnit jedině takový výklad, který řetězení daňových ztrát zcela zapovídá. Soud dále uznal, že Finanční správa nepřiměřeně zasahuje do právní jistoty firmy, respektive našeho klienta,“ shrnul Jiří Šmatlák, advokát spolupracující s BDO.

Soud tak podle něj odmítl tak pravidla, podle nichž docházelo k řetězení daňových ztrát a prodlužování lhůty pro stanovení daně, která by neustálým řetězením nemusela nikdy zaniknout. „Tento soudní případ bude v Česku sloužit jako precedens, protože zcela mění zažité zvyklosti a vtahy mezi soukromým sektorem a úředníky v daňové oblasti,“ dodává Šmatlák.

PSALI JSME:
Trestat za daňové úniky nebude možné dvakrát

×
  1. jane, jane, možná se trochu ekonomicky dovzdělat, než plácnete své moudro? A trocha podnikatelské praxe 🙂

  2. No a pak kdo je tu podvodník !! Úředník nebude potrestaný a lidi mají smůlu.. Kde máme vyhazovy za zneužítí pravomoci veřejného činitele… !!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Plná moc není jen cár papíru

Nechcete, nebo se nemůžete nějakého jednání zúčastnit osobně? Stačí pověřit svého zástupce a nemusí to být pouze advokát, protože vybrat si můžete prakticky kohokoli. Vybavíte jej plnou mocí, která často nemusí být …

Po chodníku by neměli jezdit ani ti nejmenší

Vypadněte, nemáte tu co dělat! To vy se tady pletete! Cyklisté versus chodci je citlivé jarní téma, které letos posílilo lockdownem zahuštěný pohyb lidí na ulicích i v parcích. Chodci a cyklisté se vzájemně považují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru