Finmex: Inflace v Česku dosáhla v lednu dalšího rekordu. Kdy se dočkáme poklesu cen?

Podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu dosáhla inflace v lednu dalšího rekordu. Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 17,5 %, což je o 1,7 % více než v prosinci. Zdražovaly potraviny, energie, spotřební zboží i služby. Růst cen v Česku je téměř nejrychlejší ze všech rozvinutých evropských států. Jaký výhled čeká české domácnosti pro rok 2023? Kdy se dočkáme poklesu spotřebitelských cen?
Podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu dosáhla inflace v lednu dalšího rekordu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny rostly nejvíc v historii samostatné ČR

Ve srovnání s prosincem 2022 inflace opět zrychlila. Nová data o spotřebitelských cenách za leden odhalily meziměsíční nárůst o 6 % a meziroční o 17,5 %. Jak vyplynulo ze statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, ve srovnání s lednem 2022 došlo k nárůstu cen téměř o 10 %. To je největší meziroční nárůst od roku 1998, kdy růst cen dosáhl 10,4 %, komentuje Martin Maršovský, hlavní manažer Finmex Academy.

Ceny strmě rostly jak u potravin, tak u služeb, vody, elektřiny, plynu a paliv. Zboží zdražilo průměrně o 20,8 %, služby o 12,2 %. Do růstu cen se promítlo také zrušení Úsporného tarifu a přechod na zastropované ceny. U elektřiny tak došlo oproti prosincovým číslům k nárůstu o 139,8 %, zemní plyn zdražil o 87 %.

Podražilo také vodné (16,3 %) a stočné (30,3 %), teplo a teplá voda (44,7 %). Z potravin nejvíce rostly ceny ovoce (9,8 %) a zeleniny (7,3 %), vajec (8,6 %), vepřového masa (7,5 %), sýrů a tvarohů (3,9 %). Naopak mírně zlevnily pohonné hmoty a maziva pro osobní dopravní prostředky (o 1,7 %), UHT polotučné mléko (o 7,1 %) a máslo (o 7,2 %).

Zdražování se promítá téměř do všech oblastí a ve svém rozpočtu ho již pocítila drtivá většina domácností. Příčinou přetrvávající vysoké inflace je především energetická krize spojená s rekordním růstem cen energií, které se promítají do ceny většiny zboží a služeb. Na straně druhé je to pokračující konflikt na Ukrajině a narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců z dob pandemie Covid-19.

Čeká nás pravděpodobně další zvyšování úrokových sazeb

Protiinflační kroky České národní banky (ČNB) se prozatím jeví jako málo úspěšné. ČNB na leden predikovala inflaci v nižších hodnotách, než kterých reálně dosáhla. V důsledku těchto skutečností experti očekávají další navyšování úrokových sazeb, a to zhruba o 0,25 procentního bodu. To by opět citelně prodražilo úvěry a znesnadnilo domácnostem cestu k hypotékám a vlastnímu bydlení.

Analytici ČNB tvrdí, že v lednu inflace dosáhla pro rok 2023 svého vrcholu. Podle dalších odhadů by měla pozvolna klesat a v 2. polovině roku 2023 dosáhne jednociferných hodnot. Celoroční průměr odhaduje ČNB na úrovni 10 %. Dojít by mělo také k postupné úpravě marží obchodníků, domácích výrobců a poskytovatelů služeb. ČNB si vytyčila jasný cíl pro rok 2024 – snížit inflaci ke 2 % už v počátku roku 2024, k čemuž by měla přispět především zpřísněná měnová politika.

Zda se podaří vytyčených cílů dosáhnout, je v tuto chvíli nejisté. Záviset bude na mnoha proměnných faktorech, jako je cena ropy a zemního plynu nebo další vývoj konfliktu na Ukrajině. Prodloužení ruské ofenzivy v řádu měsíců může znamenat evropskou stagflaci. To by znamenalo, že budeme čelit vysoké inflaci a stagnaci nebo poklesu ekonomiky v kombinaci s vysokou nezaměstnaností. Nad Českou republikou navíc stále visí Damoklův meč v podobě déletrvající ekonomické recese.

Ekonomika vstoupila do recese. Zasáhne Česko více než ostatní evropské země?

S růstem cen se potýkají také státy západní Evropy

Citelné zdražování se netýká pouze České republiky. Spotřebitelské ceny v Německu vyrostly v lednu meziročně o 8,7 %, jde tak o relativně mírný nárůst. Do růstu cen se také u našich sousedů promítá především zdražování energií a potravin. V souvislosti se zvyšujícími se náklady na výrobu očekávají experti v roce 2023 další pozvolný růst, který se následně promítne do maloobchodních cen.

Ekonomické potíže trápí také Velkou Británii, přesto se i díky zpřísnění měnové politiky v zemi podařilo dosáhnout poklesu inflace z prosincových 10,5 % na lednových 10,1 %.

Inflace v eurozóně klesá

Podle dat Eurostatu meziroční míra inflace v zemích platících eurem v lednu klesla z prosincových 9,2 % na 8,5 %. Jde tak o několikátý pokles v řadě. Ještě v říjnu byla inflace v zemích eurozóny na úrovni 10,6 %. Hůře než ČR si v Evropě vedou už jen některé balkánské a pobaltské státy, Moldavsko, Ukrajina a Maďarsko.

Stát Inflace v %
Moldavsko 27,3 %
Ukrajina 26 %
Maďarsko 25,7 %
Česko 17,5 %
Polsko 17,2 %
Slovensko 15,2 %
Itálie 10 %
Německo 8,7 %
Francie 6 %
Španělsko 5,9 %

Zdroj: e15.cz

Buďte připraveni zvládnout všechny finanční nástrahy

Raketové zdražování pocítily téměř všechny české domácnosti. Ani vyhlídky na další období nejsou příliš příznivé. Vysoká inflace bude v Česku přítomná pravděpodobně ještě několik měsíců. Rodinný rozpočet mohou v delším časovém horizontu zasáhout také plánovaná vládní opatření, která mají pomoci snížit rekordní schodek státního rozpočtu. Ve hře jsou aktuálně změny v oblasti daní a důchodů. Buďte připraveni zvládnout všechny nástrahy, kterým můžete čelit v souvislosti s vládními změnami i nestabilní ekonomickou situací.

Chraňte své úspory před vysokou inflací a vytvořte finanční polštář, který oceníte nejen v případě nečekaných výdajů. Vstupte do Finmex Academy a zajistěte sobě i své rodině finanční stabilitu, bezpečí a spokojenost.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB