Finové vyvíjejí revoluční hroty na zimní pneumatiky. Mají být jako sněhová kočka

Finský producent pneumatik Nokian Tyres ve svém vývojovém středisku za polárním kruhem nazvaným White Hell (Bílé peklo) podle informací FAEI.cz vyvíjí další revoluční typ hrotů pro zimní pneumatiky nové generace.

Když vůz jede po suchu, hroty se přizpůsobují povrchu a do pneumatiky zajíždějí. Foto: Jindřich Kolomazník

Už ty současní mají výhodu, že drží stopu a vykazují brzdnou na sněhu a ledu obdobnou, jako když řidič zvládá náročné situace na mokré silnici. Zároveň neničí asfalt, pokud jedou zrovna na silnici bez sněhu, protože jejich uložení v pneumatice je pružné. Nové hroty by měly tuto přednost ještě více podtrhnout. Něco jako sněhová kočka.

To by byla i velká úleva pro přírodu a motoristy, protože by odpadla potřeba solit a sypat silnice ostrým štěrkem, který podle odhadů zkracuje životnost i moderních aut až o polovinu.

Jenže solení a sypání je velký byznys.

Zákon, jenž nereaguje na vývoj, přitom hroty u nás zakazuje. Je ještě z dob, kdy na gumách byly v podstatě hřebíky. Jak ukazují snímky z Bílého pekla, v zařízení 300 km za polárním kruhem, hroty se neustále vyvíjejí.

Navíc jiný tvar mají pneumatiky uprostřed a jiný na kraji. Propočítává se a testuje každý sklon hrany hrotu. Když vůz jede po suchu, hroty se přizpůsobují povrchu a do pneumatiky zajíždějí. Nokian Tyres jsou v zimních gumách jedničky, a tak není divu, že drží tempo a pracují na dalším typu hrotu, který by měl být představen v roce 2019.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB