Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Názor
Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu ještě více zhoršilo.
Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu ještě více zhoršilo.

Přestože se různé genderové organizace snaží vyrovnávat rozdíly mezi ženami a muži, ve společnosti stále přetrvává mnoho předsudků. Mezi nejčastější patří tvrzení, že technologie jsou mužskou doménou. Mnohé ženy, které se pohybují v IT světě, může tento předsudek urážet. Nicméně nová studie od datové služby Crunchbase přináší v tomto ohledu zcela zdrcující závěry.

Ženy ve Spojených státech založily pouze čtyři procenta společností ve fintech odvětví. Přitom obdržely pouze necelé procento kapitálu, který do tohoto odvětví proudí. Jasně se tak ukazuje, že v oblasti fintechu jsou ženy odstrčeny na vedlejší kolej. Investorky i investoři takřka výlučně svěřují své peníze mužům, kteří ve fintechu zcela dominují.

PSALI JSME:
Koronavirus podle šéfky ECB navyšuje rozdíly mezi ženami a muži

Někteří by mohli namítnout, že ženy sice nevedou vývojové týmy, ale přesto jsou ve fintechu zastoupeny. To však minimálně ve Spojených státech neplatí. Podle studie Crunchbase existuje pouze 11 procent společností z fintech odvětví, kde existují smíšené týmy. Tyto společnosti přitom dokázaly nashromáždit pouze sedm procent odvětvového kapitálu. V ostatních společnostech, které jsou v průměru výrazně úspěšnější, pracují výlučně pánské kluby.

Silně nevyvážená situace se navíc v čase ještě více polarizuje. Jako by to ženy postupně vzdávaly a pole zcela vyklízely mužům. Od roku 2018 se totiž podíl ženského zastoupení v odvětví fintechu snižuje. Koronavirová krize tuto situaci ještě více umocnila. Investorky i investoři si v době pandemie fintech oblíbili a takřka výlučně preferovali maskulinní společnosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejlepší podmínky pro podnikání mají letos ženy v Izraeli. Češky stagnují na 45. příčce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Akciové trhy: Včera růst, dnes korekce

Většina evropských akciových trhů v úterý rostla. Bohužel na domácí burze to tak veselé nebylo. Začátek amerického obchodováni a konec evropského mohla ovlivnit spotřebitelská důvěra, která dopadla lépe, než se čekalo.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.