Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Názor
Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků a ziskových marží. Co data říkají o fungování amerických firem v době vysoké inflace a růstu úrokových sazeb? Zbavit se akcií, nebo navyšovat pozice?
Akciový investor by se měl soustředit na delší horizont a krátkodobé poklesy, kterých jsme byli letos svědky, využít k navýšení svých pozic. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když se podíváme na graf letošního vývoje růstu tržeb, zisků a ziskových marží u největších amerických firem v akciovém indexu S&P500, který je kvůli mimořádným ziskům očištěný od společností v ropném a finančním sektoru, vidíme, že tržby jsou neměnné. Dochází ale k poklesu zisků a ziskových marží.

Trh práce je ale současně celkem stabilní a nezaměstnanost na nízké úrovni. Proč tedy zisky a marže klesají? Je to důsledkem inflačního šoku, který byl velmi rychlý, a firmy ještě v plné míře nezakomponovaly růst výrobních nákladů do cen finálních výrobků. Firmy tedy vyrábějí dráž, ale prodávají za stejné ceny. Proto jsou tržby relativně stabilní, ale zisky klesají.

PSALI JSME:
Akcie se v srpnu vrátily do reality

Vpřed hledící trhy

Co to znamená pro investora? Má se akcií při klesajících ziscích zbavit, nebo naopak dokupovat? Pohled do historie nám ukazuje, že vztah mezi zisky a cenami akcií je z krátkodobého hlediska velmi komplikovaný. Neznamená to, že vždy, když klesají zisky, klesnou i kurzy akcií, nebo naopak. Například v roce 2020 klesly zisky firem o více než 30 procent, ale index S&P500 vzrostl o 18 procent.

Když zisky v roce 2018 vzrostly o 20 procent, akciový trh klesl o více než čtyři procenta. Nebo v roce 2015 byly zisky nižší o více než 15 procent, ale akcie zakončily rok dvě procenta v plusu. V krátkém období je tedy vztah mezi zisky a vývojem cen akcií velmi nestabilní, respektive nevidíme žádnou korelaci.

PSALI JSME:
Akcie výrobců spotřebního zboží utrpí historicky vysokými cenami energií

V dnešní době si poklesu zisků všímá mnoho analytiků a spolu se zvyšováním úrokových sazeb malují čerta na zeď. Ovšem měli bychom si uvědomit, že akciové trhy hledí vpřed, a měli bychom předvídat, co bude za rok až za dva. Zásadní je, zda inflace bude stále dvouciferná, když ji nyní způsobila zejména ochromená nabídka kvůli pandemii a vysoké ceny energií, zapříčiněné válkou na Ukrajině.

Když se ceny nebudou dále zvyšovat, může se inflace, měřena jako meziroční růst cenové hladiny, zastavit. S tím je spojena i další politika centrálních bank. Budou centrální banky i za rok stále zvyšovat úrokové sazby, když se inflace stabilizuje? A mohou vůbec zvyšovat centrální banky úrokové sazby jako v 80. letech, kdy byly dluhy vlád ve srovnání s těmi dnešními titěrné?

PSALI JSME:
Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

Stabilizace zisků

Se silným trhem práce dnes k výpadkům tržeb nedochází a při stabilizaci inflace se ani neočekává, že by tržby firem měly klesat. Částečně dojde k přesunu nákladů do finálních cen výrobků a služeb, nicméně růst zisků a marží by se měl postupně stabilizovat a následně se zvyšovat. Zde mluvíme o delším období, kdy zisky firem rostou s globální produktivitou a technologickým pokrokem.

S velkou pravděpodobností je jen otázkou času, kdy akciový trh ukáže v krátkém časovém období opět nejednoznačnou korelaci mezi cenou akcií a zisky. Proto by se akciový investor měl soustředit na delší horizont a krátkodobé poklesy, kterých jsme byli letos svědky, využít k navýšení svých pozic.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vybírat investice ve ztrátě by bylo chybou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.