Firmy čekají stagnaci. Osekají náklady, pomohou si outsourcingem

Průzkum
Stagnaci trhu, na němž působí, očekává letos 69,6 procenta společností, oznámila v tiskové zprávě česká poradenská skupina Apogeo s odkazem na svůj operativní průzkum. S koronavirovou krizí to podle jeho výsledků jednoznačně spojuje 85,5 procenta oslovených. K úsporám nákladů proto sáhne 70,5 procenta z nich, bezmála polovina (46,4 %) považuje za vhodný nástroj outsourcing některých služeb.
Outsourcing některých služeb podle průzkumu už nyní využívá 72,5 procenta subjektů. Největší podíl má IT (60 %) a účetnictví (52 %). Ilustrační foto: Pixabay.com

„Oslovili jsme naše klienty a spolupracující firmy z celé republiky,“ přibližuje Tomáš Brabec, partner skupiny Apogeo. Největší část (63,8 % z nich) podle Brabce podniká v oblasti služeb. „Pokles objemu zakázek zaznamenalo 65,9 procenta oslovených, 29,5 procenta mělo a má problémy s cash flow,“ uvedla Tereza Svatošová, Payroll & HR Manager Apogeo Group.

Zredukovat v rámci úspor produkty jen na ty ziskové se rozhodlo 41,9 procenta firem, 45,2 procenta vyvíjí tlak na snížení nákupních cen od dodavatelů. O prodeji části firmy nebo přebytečného majetku uvažuje 22,6 procenta z nich, 6,5 procenta chce sáhnout ke zmenšení pobočkové sítě.

„Nejvíce odpovědí – 48,4 procenta – naznačilo chystané úspory na straně zaměstnanců,“ dodala Svatošová. Většinou podle průzkumu chtějí omezit zaměstnanecké benefity (35,5 %), variabilní složky mezd zredukuje 19,4 procenta oslovených, pouze 6,4 procenta chystá propouštění.

PSALI JSME:
Tradiční benefity už jsou samozřejmost. Firmy musí nabízet víc

Outsourcing některých služeb podle průzkumu už nyní využívá 72,5 procenta subjektů. Největší podíl má IT (60 %), účetnictví (52 %), daně (48 %) a mzdy (46 %).

„Průzkum také potvrdil naše dosavadní zkušenosti v oblasti outsourcingu HR a personálních činností, kde zaznamenáváme rostoucí poptávku, využívá již nyní více než deset procent oslovených,“ konstatovala Svatošová.

Skutečnost, že firmy nesdílejí optimistický názor vlády na blízký vývoj české ekonomiky, připomíná i místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků Pavla Břečková. Ministři podle ní vycházejí z odhadů růstu zejména německého hospodářství. „Tyto odhady jsou optimistické. Firmy jsou ale rozumné a v horizontu pár měsíců se zdráhají činit strategické kroky zvláště rozsáhlejšího investičního charakteru,“ uvedla pro Hospodářské noviny.

PSALI JSME:
Stav českého průmyslu se zlepšuje. Příznivý výsledek je však zčásti statistickým zkreslením

Závěry průzkumu potvrzují i zkušenosti Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle něj roste obava z klesající koupěschopnosti obyvatel.

„I na Vánoce bylo vidět, že lidi více spoří, podobného trendu se bojíme i teď po otevření obchodů v květnu,“ řekl prezident svazu Tomáš Prouza. Potvrdil také, že firmy se zbavují zbytných činností. „V lepším případě outsourcingem, v horším propouštěním,“ popsal.

Doplnil, že další neznámou je změna nákupního chování lidí. Teprve otevření obchodů podle Prouzy ukáže, nakolik zákazníci trvale přešli k on-line nakupování, nakolik se budou bát chodit do restaurací nebo jak moc budou při cestování preferovat ubytování v menších zařízeních oproti velkým hotelům. „To vše vytváří další nervozitu, protože to znemožňuje rozumné plánování,“ dodal.

PSALI JSME:
„Česká republika neví, kam kráčí. Podporovat dnes euro znamená, že jste téměř disident,“ říká ekonom Tomáš Prouza

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru