Firmy mají obavy z vývoje v oblasti mezinárodního zdanění

Problematika mezinárodního zdanění a převodních cen na sebe poslední dobou poutá stále více pozornosti. Za daným vývojem stojí nejen četné daňové reformy ve světě, ale také například snahy OECD přizpůsobit mezinárodní daňový systém pokračující digitalizaci ekonomiky.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z nejnovějšího globálního průzkumu, který k tomuto tématu zpracovala společnost EY (Transfer Pricing and International Tax Survey 2019), vyplývají značné obavy poplatníků, jež pramení z nejistoty ohledně budoucího vývoje i dopadů chystaných změn.

V rámci průzkumu bylo osloveno více než 700 vedoucích pracovníků a zástupců firem ze Severní, Střední a Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Tichomoří odpovědných za oblast zdanění a převodních cen, pokrývá širokou škálu trendů a otázek soustředěných do tří hlavních okruhů. Současné mezinárodní daňové prostředí a související důsledky hodnotí jako „nejisté“ téměř osm z deseti odpovídajících (79 %, resp. 42 % jako „velmi“ nebo „značně“).

„V souvislosti se zdaňováním transakcí roste význam mnohostranných úmluv a nařízení, což vyvolává nebývalý tlak na historicky uplatňované struktury převodních cen. Existují obavy, že tento trend povede k důkladnějším a častějším kontrolám. Respondenti průzkumu konkrétně očekávají značný narůst souvisejících auditů, jakož i vyměřených penále a doměrků a uvědomují si, že nastalou situaci je třeba řešit,“ říká Peter Griffin, EY Global Transfer Pricing Leader.

PSALI JSME:
Bojíme se regulací, zní od firem z celého světa i ČR

V oblasti převodních cen je snahou podniků rizika omezovat

Za svou prioritu, pokud jde o stanovení převodních cen, charakterizují bezmála dvě třetiny respondentů přístup, jehož cílem je související rizika buď zcela eliminovat či alespoň omezit. Nejvýraznější obavy ve spojitosti s řízením daňových rizik vyvolává především stále intenzivnější sdílení údajů mezi orgány daňové správy, možnost zveřejnění nežádoucích informací, resp. poškození pověsti společnosti, jakož i relativně nízká míra centralizované a důsledné kontroly ve styku s finančními úřady.

„Obvyklou strategií daňových oddělení v minulosti u mezinárodních transakcí bylo zveřejňovat jen nezbytné minimum informací, přičemž šlo o běžné výkaznictví sloužící k podpoře zvolených metod. Tento způsob uvažování se nejen v důsledku boje OECD proti škodlivým daňovým praktikám (BEPS) změnil. Svou roli hraje i celkové klima globálních daňových reforem. V současné době jsou to mnohem více správci daně, kdo určuje směr dialogu a korporátnímu poplatníkovi se nezbývá než přizpůsobit,“ říká Jeff Michalak, EY Global International Tax and Transaction Services Leader.

PSALI JSME:
Výdělky v zahraničí nestačí jen jednou zdanit, povinností je mnohem víc

Roste počet kontrol

Celých 82 % účastníků průzkumu potvrdilo, že se správce daně v uplynulých třech letech způsobem stanovení převodních cen v jejich podniku podrobněji zabýval, přičemž ve 40 % případů vedla následná opatření k zabránění dvojímu zdanění.

Nejkritičtějšími oblastmi zůstávají i nadále stanovení převodních cen u zboží (64 %), poskytování finančních služeb uvnitř skupiny (41 %) a daň z přidané hodnoty, resp. daň ze zboží a služeb (34 %). Při pohledu do budoucna přitom respondenti neočekávají, že by se skladba třecích ploch příliš změnila. Naopak hojně zmiňují další dvě skupiny transakcí, kde podle jejich názoru dohled ještě více zesílí, jmenovitě duševní vlastnictví (49 %) a transakce soukromého kapitálu (39 %).

„Již současná situace – spolu s předpokládaným vývojem – působí pracovníkům odpovědným za daně na čele nemalé vrásky. Vše přitom nasvědčuje tomu, že počty prověrek, kontrol, daňových sporů i výskytů dvojího zdanění nadále skokově porostou,“ říká Marlies de Ruiter, EY Global International Tax Services Policy Leader.

PSALI JSME:
Zdaněním velkých internetových firem česká vláda riskuje

Dopady globálních daňových reforem

Převážná část dotazovaných (59 %) se domnívá, že dopady globálních daňových reforem se nejvíce dotknou formulace pravidel pro utváření převodních cen. Dalšími oblastmi, kde budou důsledky údajně hmatatelné, jsou vznik stálých provozoven (13 %) a pravidla nízké kapitalizace (11 %).

Obecně lze konstatovat, že vliv daňových reforem bude dalekosáhlý a zdaleka se neprojeví pouze v nastavení daňových sazeb, ale v samotné definici toho, co se může v jednotlivých jurisdikcích stát předmětem daně.

Na otázku, jaké aspekty provozu či daňového plánování budou globálními daňovými reformami nejvíce dotčeny, uváděli zástupci firem nejčastěji řízení dodavatelsko-odběratelského řetězce (41 %), finanční operace (29 %) a záležitosti týkající se duševního vlastnictví (29 %).

PSALI JSME:
Google vs. Huawei. A evropské země zavádějí digitální daň

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.