Firmy potřebují okamžitou pomoc od státu

Firmy potřebují od státu okamžitou pomoc, aby nemusely propouštět zaměstnance, pro které kvůli opatřením proti koronaviru nemají dost práce. Vláda musí ještě během víkendu nastartovat tzv. kurzarbeit, vyzvali včera na společné tiskové konferenci zástupci zaměstnavatelů Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Informovala o tom Hospodářská komora v tiskové zprávě.
Vláda musí ještě během víkendu nastartovat tzv. kurzarbeit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na české firmy těžce dopadají opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Podle komory už výrobu omezilo, nebo v příštích týdnech omezí, skoro polovina podniků. Firmy mají problémy s dodávkami surovin a komponent, a po jejich výrobcích rychle klesá poptávka doma i v zahraničí, uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR na základě z informací od jeho členských firem. Pokud by nynější opatření trvala déle než měsíc, bude podle svazu velká část firem čelit existenčním problémům.

„Příští týden je poslední týden v měsíci a spousta firem bude muset udělat zásadní rozhodnutí, jestli bude snižovat stavy zaměstnanců. Mnohé firmy zvažují, jestli prodlouží smlouvy na dobu určitou, které jim teď končí. Některé podniky uvažují o hromadném propouštění. Česká vláda proto musí okamžitě, nejpozději během víkendu, nastartovat kurzarbeit. To znamená, aby se stát podílel na mzdových nákladech zaměstnanců, pro které firmy nemají kvůli krizi práci,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Také podle šetření Hospodářské komory mezi podniky je třeba firmám urychleně pomoct s cash flow, neboť čím dál více firem začalo zastavovat svou výrobu. „Aktivace kurzarbeitu je první krok. Oceňujeme bezúročné úvěry nebo ošetřovné pro OSVČ, než se to ale všechno zúřaduje, uplyne čtrnáct dní, možná několik týdnů,“ řekl včera prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Druhým krokem je podle něj rychlé administrativní zajištění podpory podnikům, aby firmy věděly, jak mohou podporu čerpat. „Apeluji proto na vládu, aby byly známy konkrétní realizační procesy. I v tom jsme připraveni s vládou spolupracovat,“ vyzval Dlouhý.

Na zastavení výroby velkých firem jsou velmi citlivé hlavně malé a střední firmy. „Jakkoliv chápeme, že v minulých týdnech vláda řešila zejména otázku zastavení epidemie samotné a zpomalení nákazy, musí urychleně jednat,“ vyzval Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů: „Teď už ale přišel čas na to, abychom se skutečně začali věnovat podnikům a jejich hospodaření, které se dostává do obrovských potíží.“

PSALI JSME:
Ke zmírnění dopadů epidemie jsou důležitá proticyklická opatření vlády a rychlé poskytnutí likvidity firmám

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.