Firmy se nejistým krokem otevírají i matkám na rodičovské dovolené

Jsou české firmy na zaměstnávání maminek na rodičovské dovolené vůbec připraveny? Nabízejí maminkám práci na částečný nebo zkrácený úvazek z pohodlí domova s flexibilní pracovní dobou? Zeptali jsme se za vás.
Část maminek se vrhá buď do vlastního podnikání, nebo se snaží najít drobný úvazek, aby rodině alespoň trochu finančně odlehčila. Foto: Depositphotos.com

Rodičovský příspěvek není žádné terno. A tak se část maminek vrhá buď do vlastního podnikání, nebo se snaží najít drobný úvazek, aby rodině alespoň trochu finančně odlehčila. Přitom by rády pracovaly na stávajících místech. Zvyk je železná košile, tvrdí přísloví. Odzvonilo už sortování maminek jako těch, které jsou v práci nepoužitelné?

Ideálně z vlastních zdrojů

Ve společnosti O2 aktuálně evidují přes 300 maminek na mateřské a rodičovské dovolené. „Pokud vypisujeme nějakou pozici na zkrácený úvazek, snažíme se je vždy oslovit a práci jim nabídnout. Nerozlišujeme přitom, o jakou pozici se jedná, pokud má maminka potřebné znalosti a dovednosti a dokáže zvládnout potřebný objem práce,“ uvádí Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení společnosti O2. Vycházejí jim vstříc úpravou pracovní doby nebo zkrácením úvazku.

Maminkám, které se vrací do pracovního poměru po mateřské dovolené, respektive až do jednoho roku věku dítěte, rovněž proplácejí příspěvek na péči o dítě. „Při náboru nezjišťujeme, zda je kandidátka na mateřské či rodičovské dovolené. Má tedy stejnou šanci dostat se do finále výběrového řízení jako kdokoliv jiný,“ říká Mikšovská.

PSALI JSME:
Firmy se nejistým krokem otevírají i matkám na rodičovské dovolené

Škodovácký portál

I společnost Škoda Auto se snaží stále více přizpůsobit stávajícím trendům. Rodiče na mateřské resp. rodičovské dovolené mají přístup na Škoda Space – intranetový portál firmy, kde najdou informace o dění ve společnosti a kde mohou také vidět kompletní interní burzu práce.

„Organizujeme jednou ročně setkání pro ty rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, kteří mají zájem o novinky a osobní setkání. Rodiče mají celou škálu zaměstnaneckých výhod. Navíc získávají jednorázový příspěvek při narození dítěte, příspěvek na jesle a možnost jazykových kurzů během mateřské resp. rodičovské dovolené,“ uvádí výhody Kamila Biddle, tisková mluvčí podniku. Mobilní práce je tedy v automobilce podporována, nicméně pro řadu pozic není vhodná vzhledem k výrobnímu charakteru práce.

Vzdáleně, ale intenzivně

„Sama jsem dostala příležitost pokračovat v pozici HR ředitelky společnosti Invia i ve chvíli, kdy jsem otěhotněla. Podařilo se nastavit systém, který byl ke mně velmi flexibilní. Podmínkou však bylo, že této důvěry nezneužiju a i nadále si budu plnit své povinnosti jako doposud. To ale vyžadovalo mnohem větší nasazení než dříve,“ poukázala na pozitivní zkušenost z předchozího zaměstnání Irena Tůmová, z portálu personalnireditelka.cz.

PSALI JSME:
Jaká je v Evropě mateřská dovolená? Stejné povinnosti, jiný čas i peníze

O mnoho lépe jsou na tom start-upy nebo korporáty, jež si na flexibilitě zakládají. Některé firmy zkrátka fungují vzdáleně a jejich jednotliví zaměstnanci nebo specialisté často sídlí v různých koutech světa. Flexibilní pracovní doba a práce na dálku je tak pro maminky velkým lákadlem.

„S maminkami nemáme problém. U kandidátů nás zajímá, co umí a zda jsou zodpovědní. Příkladem naší otevřenosti je naše CEO, která se momentálně na rodičovství připravuje, aniž by se musela vzdát vedení firmy,“ dokládá velkou flexibilitu a aktivní promaminkovské nasazení Dominika Bayerová ze společnosti Pyxis.

Ať už se tedy maminky rozhodnout přiložit ruku k rodinnému rozpočtu i během mateřské a rodičovské dovolené, nebo se raději budou naplno věnovat svému potomkovi, svítá jim na lepší časy. České firmy se totiž snaží, leč zatím nesmělým a nejistým krokem, otevírat své pracovní brány i pro ně.

PSALI JSME:
Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Místo zvyšování mezd se bude propouštět

Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru