Firmy zbytečně utrácejí peníze za neefektivní HR

Průzkum
Celých 86 procent českých firem, které se v uplynulých čtyřech letech podílely na unikátním výzkumu vedeném týmem Jana Rechnovského, utrácí zbytečně část peněz za HR (Human Resources, lidské zdroje – pozn. red.), které je neefektivní až formální. Řízení lidských zdrojů v jejich pojetí je často ve skutečnosti pouhou administrací zaměstnaneckých smluv.
Uchazeči o zaměstnání se ve firmách adekvátním způsobem netestují, jejich slabiny se objevují pozdě a firmám to přináší značné finanční ztráty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„HR obvykle nejsou svěřovány strategické úkoly, i když je firma postavená na lidech,“ říká Jan Rechnovský, konzultant v oblasti firemních procesů s dlouholetými zkušenostmi v oboru a člen týmu, který se oblastí HR nabízeného jako služba klientům zabývá ve skupině Apogeo.

Průzkum ukázal mimo jiné také to, že pozice ve firemním HR jsou většinou obsazovány lidmi s nedostatečnou nebo nesprávně zaměřenou kvalifikací. „Obvyklé je u nich humanitní vzdělání, odpovídají spíše asistentům nebo účetním,“ vysvětluje Rechnovský.

PSALI JSME:
Tři zaručené nástroje pro efektivní recruitment

S tím podle něj souvisí pochybný systém hodnocení kandidátů a také nesystémový proces jejich adaptace. Uchazeči se, jak ukázal průzkum, ve firmách adekvátním způsobem netestují, jejich slabiny se objevují pozdě a firmám to přináší značné finanční ztráty.

Jako příklad z praxe uvádí Rechnovský případ obchodníka, kterého si vybrala významná IT firma na základě pouhého pročtení CV a ústního pohovoru o dosavadní kariéře. „Nesplnil očekávání a po osmi měsících sám odešel,“ popisuje příklad. Firmu to stálo celkem 1 200 000 korun. „Třetinu z toho tvořily zbytečně vynaložené mzdové náklady, zbytek očekávaný objem zakázek,“ upřesňuje.

PSALI JSME:
Téměř každý si potenciálního nového zaměstnavatele prověřuje

Zavřít reklamu ×
    • OČEKÁVÁNÍ FIREM JE ABSOLUTNĚ OK. BOHUŽEL VELMI TRISTNÍ JE tzv. INTELIGENCE. VĚTŠINA snílků JSOU TROGLODYTI ALE ŠTUDÝROVANÍ. ALE MADURÝDU NATOŽ VŠ maj……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru