Fond obnovy EU je ve skutečnosti spíše „fondem na záchranu Itálie“

Názor
Česko by se bez Fondu obnovy EU dokázalo ekonomicky zotavit samo, z tohoto hlediska jej vůbec nepotřebuje. Fond se zakládá zejména kvůli záchraně Itálie. Itálie není Řecko. Na její záchranu už se musí spojit peníze celé EU, i ty české.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň by pád Itálie – na rozdíl od pádu Řecka – mohl celou EU rozbít. Což by jistě poškodilo i Česko, neboť na jednotném trhu EU je ekonomicky silně závislé. Proto fond vznikne, ať už se to Česku či některé jiné jednotlivé členské zemi líbí nebo ne.

V rámci této holé pravdy musí ČR usilovat o to, aby mohla s penězi z fondu zacházet co možná nejpružněji. Brusel však jistě nedopustí nějakou velkou volnost v nakládání penězi fondu, neboť kromě záchrany Itálie sleduje jeho zřízením další své cíle, hlavně podporu zelené ekonomiky, digitalizace a znevýhodněných sociálních skupin.

PSALI JSME:
Covid a síla eurožaludků

Česko musí bojovat nejen za flexibilitu v nakládání s penězi fondu, ale také za to, aby tolik jako dle nynějšího návrhu nepenalizoval ekonomicky relativně úspěšné země EU. Mezi ně patří i ČR, kvůli své nízké zadluženosti a nízké míře nezaměstnanosti. Jenže i zde budou možnosti ČR omezené.

Hlavním smyslem fondu, jak víme, je záchrana Itálie. Tedy obrovsky předlužené ekonomiky, která už čtvrtstoletí stagnuje. Fond tedy bude svým nastavením vcházet vstříc zejména právě Itálii, jinak by nevznikl. Tím pádem bude muset být méně vstřícný vůči zemím typu Česka. Nalijme si čistého vína: celá EU, tedy i my, se teď bude skládat na Itálii, ať už chceme nebo ne.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Návrh Evropské komise musí podpořit všechny země Unie

Zavřít reklamu ×
 1. My na to nedoplatíme kvůli Itálii ale hlavně kvůli Babišovi a jeho urážkám směřujícím na představitele EU. Slovensko, které nebylo zasaženo Koronou téměř vůbec dostane z tohoto fondu pěkný balík, je teda blbost tvrdit že všechny „úspěšné“ státy budou muset platit Itálii.
  Okamžitě pryč s Babišem!

  • Takže když nepolezeme EU do zadečku tak dostaneme přes prsty. Kde jste nechal hrdost chlape. A když vlezem hodně hluboko tak dostaneme pamlsek. Raději budu chudej ale hrdej než poklekat před takovými. A vy se se jděte dál plazit pro pár kaček.

    • Čínu a Rusko sem nezatahujte, tam žádné daně neplatíme. Zavírat dveře by se neměly v žádném směru. To nedělá ani Francie či Německo. Podpora nezodpovědnosti = chudoba = otroctví.

 2. Italii to stejne nijak dlouhodobe nepomuze ..Ta zeme je ztracena stejne jako kuprikladu Argentina ..kazdych prumernych 13 let -statni bankrot -devalvace a nasledne prudke oziveni ..v pravidelnych cyklech ..a deje se neco? nic ..Nic nedavat .nikam nic neplatit .Italie ma moznost si sama za sebe vyridit uver na svuj provoz ..muze coby zastavu dat klidne treba Benatky ..pobrezi nebo i sve ostrovy ..jejich problem ..jejich rozhazovani .jejich problem ..Proc by Cesko melo rucit za rozhazovacne a co jsem osobne zazil neuveritelne zpovykane a line Italy ..Ne opravdu nepovazuji prodej a preprodavani vselijakych suntu ci malocukrarny ci zmrzlinarny za tahouny ekonomiky ..

 3. To je teprve začátek konce bankrotujícího spolku EU, další na řadě bude PORTUGALSKO,KYPR, BELGIE, FRANCIE, ŠPANĚLSKO ………Jak to asi může dopadnout když tomu velí Berlín-Německo ne ponaučitelné z historie.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB