Fond SkyLimit zhodnotil investice o více než 10 procent

Fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry, který buduje průmyslovou skupinu z řad malých a středních českých strojírenských podniků, v roce 2017 dosáhl výnosu 10,12 procenta.

SkyLimit Industry investuje do odkupů majoritních podílů ve strojírenských společ­nostech o obratu přibližně 100 – 500 mil. CZK, které mají pevné místo na trhu, vykazují dlouhodobou ziskovost a přidanou hodnotu. Cílové firmy jsou do skupiny vyhledávány a posuzovány tak, aby bylo možné mezi nimi využít výrobní, obchodní a další synergie.

V prvním roce působení fond získal 60procentní podíl ve společnosti STS Olbramovice, jež je tradičním výrobcem zemědělské techniky. Tato firma loni do­sáhla předběžných tržeb 107,1 mil. CZK, přičemž zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) činil 9,8 mil. CZK.

„STS Olbramovice jsme zařadili do portfolia fondu především díky pevné pozici na trhu a komplexnímu technologickému vybavení, které nám otevřelo možnosti pro realizaci výrobních synergií mezi společnostmi skupiny,“ uvedl předseda správní rady SkyLimit Industry Jaroslav Sopuch.

Tuto strategii potvrdila druhá investiční transakce fondu – akvizice společnosti INOX technology v červnu 2017. SkyLimit Industry v této firmě, která se specializuje na oblast průmyslové automatizace a robotizace (Průmyslu 4.0), získal 60procentní podíl. Již před dokončením akvizice začala firma spolupracovat s STS Olbramovice na výrobě ocelových konstrukcí, jež jsou základem staveb jednoúčelových strojů a zařízení pro dodavatele automobilového průmyslu. I díky této synergii INOX technology v roce 2017 dosáhla předběžných tržeb 103,3 mil. CZK, což znamená nárůst 16 % oproti předchozímu roku. Ukazatel EBITDA ve stejném období činil 14,6 mil. CZK.

„Mimo vzájemných synergií je pro nás také velmi důležité v cílových společnostech zachovat kontinuitu manažerského řízení. SkyLimit Industry nevstupuje do operativního řízení firem, ale podílí se na jejich vedení na strategické úrovni. Důkazem je skutečnost, že zbylý 40procentní podíl v INOX technology dále drží původní zakladatelé firmy a její manažeři,“ dodal člen správní rady SkyLimit Industry Ľubomír Červeňák.

Koncem roku 2017 se fond stal teprve patnáctým řádným členem Czech Private Equity and Venture Capital Association. Zároveň je mezi členy této asociace prvním fondem s domicilem v České republice. SkyLimit Industry, který v letošním roce chystá další akvizice, je stále otevřen investicím z  řad nových investorů. Minimální výše investice do fondu je jeden milion korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Tipy na dárky, které pomáhají. Jaké jsou mezi Čechy nejoblíbenější?

Dárky, které pomáhají potřebným, jsou mezi Čechy čím dál tím oblíbenější. Nabízí totiž netradiční způsob, jak obdarovat blízké a zároveň udělat dobrý skutek. Koupí dárkového certifikátu lidé ročně přispějí až statisíce korun na pomoc lidem v nouzi doma i v zahraničí.

Zaměstnanci Sberbank splnili více než 300 vánočních přání

Zaměstnanci Sberbank plní vánoční přání dětem a seniorům. Klientům domovů seniorů či dětem pobývajícím v dětských domech nakoupili přes 300 dárků, o které si napsali Ježíškovi. Na Štědrý večer si tak ti mladší rozbalí vytouženou panenku, auto na ovládání, dřevěné kostky nebo stavebnici, ti starší pak pěknou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru