Fond SkyLimit zhodnotil investice o více než 10 procent

Fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry, který buduje průmyslovou skupinu z řad malých a středních českých strojírenských podniků, v roce 2017 dosáhl výnosu 10,12 procenta.

SkyLimit Industry investuje do odkupů majoritních podílů ve strojírenských společ­nostech o obratu přibližně 100 – 500 mil. CZK, které mají pevné místo na trhu, vykazují dlouhodobou ziskovost a přidanou hodnotu. Cílové firmy jsou do skupiny vyhledávány a posuzovány tak, aby bylo možné mezi nimi využít výrobní, obchodní a další synergie.

V prvním roce působení fond získal 60procentní podíl ve společnosti STS Olbramovice, jež je tradičním výrobcem zemědělské techniky. Tato firma loni do­sáhla předběžných tržeb 107,1 mil. CZK, přičemž zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) činil 9,8 mil. CZK.

„STS Olbramovice jsme zařadili do portfolia fondu především díky pevné pozici na trhu a komplexnímu technologickému vybavení, které nám otevřelo možnosti pro realizaci výrobních synergií mezi společnostmi skupiny,“ uvedl předseda správní rady SkyLimit Industry Jaroslav Sopuch.

Tuto strategii potvrdila druhá investiční transakce fondu – akvizice společnosti INOX technology v červnu 2017. SkyLimit Industry v této firmě, která se specializuje na oblast průmyslové automatizace a robotizace (Průmyslu 4.0), získal 60procentní podíl. Již před dokončením akvizice začala firma spolupracovat s STS Olbramovice na výrobě ocelových konstrukcí, jež jsou základem staveb jednoúčelových strojů a zařízení pro dodavatele automobilového průmyslu. I díky této synergii INOX technology v roce 2017 dosáhla předběžných tržeb 103,3 mil. CZK, což znamená nárůst 16 % oproti předchozímu roku. Ukazatel EBITDA ve stejném období činil 14,6 mil. CZK.

„Mimo vzájemných synergií je pro nás také velmi důležité v cílových společnostech zachovat kontinuitu manažerského řízení. SkyLimit Industry nevstupuje do operativního řízení firem, ale podílí se na jejich vedení na strategické úrovni. Důkazem je skutečnost, že zbylý 40procentní podíl v INOX technology dále drží původní zakladatelé firmy a její manažeři,“ dodal člen správní rady SkyLimit Industry Ľubomír Červeňák.

Koncem roku 2017 se fond stal teprve patnáctým řádným členem Czech Private Equity and Venture Capital Association. Zároveň je mezi členy této asociace prvním fondem s domicilem v České republice. SkyLimit Industry, který v letošním roce chystá další akvizice, je stále otevřen investicím z  řad nových investorů. Minimální výše investice do fondu je jeden milion korun.

Zdroj: Tisková zpráva

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *