Stávající evropské fotbalové arény přinášejí místním ekonomikám v průměru 585 milionů eur. Evropské fotbalové stadiony jsou zdrojem řady hmatatelných přínosů, včetně významné podpory investic v jednotlivých městech. Nový stadion představuje podporu okolních obcí průměrně ve výši 585 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 15 miliard korun, včetně posílené infrastruktury i vyšší zaměstnanosti.
Součástí studie byl i průzkum mezi dvěma tisíci respondenty žijícími v blízkosti stávajících evropských fotbalových arén.
Rozsáhlý výzkum pro účely této studie došel k odvážnému závěru, že bychom do roku 2060 mohli být svědky vzniku celých chytrých měst s 200 000 a více obyvateli právě kolem velkých stadionů, a to jen díky tomu, jakou moc v jednotlivých komunitách fotbal má.
Studie předpokládá, že srdcem takového fotbalového města bude stadion na velmi vysoké technologické úrovni, jehož vybudování si vyžádá investice ve výši přesahující 800 milionů eur.
Stadion bude mít pro město klíčový význam, jelikož na něj bude navázána dopravní infrastruktura, školy, nemocnice, obchody, a dokonce i vlastní policejní síly.
Zjištění společnosti Mastercard vycházejí z dat o útratách spotřebitelů ve městech, kde se v posledních deseti letech hrála finále Ligy mistrů. Analytici zkoumající tato data zjistili, že v den zápasu se počet platebních transakcí například v Londýně, Miláně nebo Kyjevě oproti předchozímu roku zdvojnásobil.
Nejpozději do padesáti let vnikne první fotbalové město v nezastavěné lokalitě vzdálené do 80 minut jízdy autem od druhého nebo třetího nejvýznamnějšího letiště některé z evropských zemí. Podle analytiků padne na takové místo volba díky dostupnosti stavebních pozemků i týmové neutralitě.
Nové stadiony budou víceúčelové a bude k nim patřit hotel, vysoká škola, studentské ubytovny, soukromá zdravotnická zařízení, kryté i otevřené koncertní prostory či sportovní hala pro basketball, tenis i box. Součástí by mohlo být i centrum pro e-sporty nebo výstavní a konferenční prostory.
Takovéto projekty budou financovat investoři s dostatkem hotovosti a poptávka po vlastnictví fotbalového klubu brzy převýší nabídku. „Abramovičové“ budoucnosti tak budou buď zakládat kluby nové, nebo pomáhat zpět na nohy klubům upadajícím.
Ačkoliv se stavební projekty podobných rozměrů často setkávají s různými protesty, předpokládá se, že fotbalové město místní přivítají. Autoři studie uvádějí jako příklad fotbalovou akademii klubu Manchester City, jejíž vybudování městu přineslo 6000 nových domů, nebo nový stadion Emirates londýnského Arsenalu, díky němuž získala britská metropole 3000 nových domů, z čehož 40 procent se dá považovat za cenově dostupné bydlení.
Studie při zkoumání vlivu fotbalu na rozvoj technologicky vyspělých obcí navíc zjistila, že fotbal je velice účinný i při podpoře vnitřní soudržnosti obcí. Téměř každý pátý (17 %) respondent v průzkumu uvedl, že má silnější pocit sounáležitosti s obcí, v níž žije, právě díky fotbalu. Pro srovnání, náboženskou víru jako zdroj pocitu sounáležitosti uvedl jen každý desátý (10 %). Více než každý pátý (21 %) respondent uvedl, že fotbal je nejčastějším tématem hovoru v místní hospodě.