Fotkami z dovolené se pochlubte až po návratu, zloději číhají

Léto není jen dobou odpočinku, dovolených a nových zážitků. Na své si přicházejí i zloději, kteří v čase naší nepřítomnosti mají výrazně zjednodušené podmínky, jak do našich obydlí vniknout. Právě na tento fakt upozorňuje Evropský den proti vloupání, který si dnes připomínáme.
Pokud při návratu domů zjistíte, že máte rozlomený zámek, vysazené dveře z pantů, pootevřené okno, či střepy z rozbitého okna apod., je nejlepším řešením ihned zavolat linku 158. Ilustrační foto: faei.cz

Vedle kapesních krádeží patří právě vloupání do domovů k nejčastějším druhům kriminálních činů, s nimiž se veřejnost setkává. V roce 2023 došlo podle dat Policie ČR k 1 474 vloupáním do bytů a 2 114 vloupání do rodinných domů. Objasněnost těchto případů se pohybovala kolem 22 procent.

„Čechy stále trápí majetková trestná činnost. Narušení privátních zón tím, že se pachatel vloupal do obydlí a byl v kontaktu s prostředím a osobními věcmi poškozených, je nepříjemným dopadem této kriminality, která následně u poškozených snižuje pocit bezpečí ve vlastním obydlí.

Zodpovědný přístup veřejnosti k zabezpečení majetku vnímáme jako zvyšující se trend, stejně jako systémová opatření v rámci lokální spolupráce mezi občany, samosprávou a Policií ČR v oblasti prevence,“ uvádí plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Stejně jako v minulých letech jsou i letos po tento týden k dispozici poradenská místa po celé republice, na nichž se veřejnost může setkávat s policejními preventisty a dalšími specialisty, kteří doporučí vhodné způsoby zabezpečení konkrétního typu obydlí.

Dobrou zprávou je, že se počty vloupání v poslední době snižují, a to zejména v důsledku lepšího zabezpečení obydlí a celkově zodpovědnějšího chování majitelů nemovitostí. Covidové roky byly ve statistikách z pochopitelných důvodů na nízkých hodnotách, po nich došlo k nárůstu majetkových škod.

„Rok 2023 byl ve znamení poklesu vloupání do bytů a rodinných domů, a to o celých 16 procent. Za první čtyři měsíce tohoto roku pokles dále pokračoval a ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku činil dokonce 21 procent.

Je tak historicky na nejnižších úrovních. Přesto k vloupání do bytu či rodinného domu dochází v ČR přibližně každé dvě a půl hodiny,“ upozorňuje JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Podle dostupných statistik se pachatelé do obydlí dostávají nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidí v době své nepřítomnosti často nezabezpečená.

Přitom i triviální opatření, jako zamčení dveří nebo zavření ventilačky, mohou být dostatečným opatřením, jak zloděje od vloupání odradit. Vniknout do prostoru nezamčenými dveřmi či pootevřeným oknem je pro zkušeného zloděje otázkou vteřin.

Základní kroky zabezpečení nemusí být vůbec drahé, stát vás nebudou nic jiného než trochu času. Vždy navíc platí, že ať do prvků zabezpečení investujete jakoukoli částku, rozhodující bude vždy lidský faktor. Sebebezpečnější dveře budou k ničemu, pokud je nezamknete, sebepřesnější alarm nanic, jestliže ho nezapnete.

Je dokázáno, že u již jednou vykradených obydlí je vyšší riziko opětovného vloupání. Proto je nutné bezprostředně po činu opravit a ideálně posílit i místa vstupu, zámky a osvětlení. O vloupání informujte i sousedy, zvýšené riziko platí i pro ně.

Stejně tak policie by měla na nějakou dobu posílit své hlídky na místě, aby se minimalizovalo riziko opakované viktimizace (proces poškozování a způsobování újmy jedinci, který se stal obětí trestné činnosti, pozn. red.).

Letos se Evropský den proti vloupání koná již popáté. Evropská unie, respektive Evropská síť prevence kriminality (EUCPN) našla inspiraci v Belgii, kde měl den zaměřený na prevenci vloupání dlouhou tradici.

Šíření osvěty samozřejmě není záležitostí jediného dne během roku. Zejména projekt „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ se zaměřuje na pravidla bezpečného chování a zabezpečení domovů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB