Fotovoltaické „fotbalové hřiště“ na střeše Kongresového centra v Praze

Střecha Kongresového centra v Praze (KCP) se v současné době zaplňuje solárními panely, které osazuje česká společnost Greenbuddies, pro niž je tato realizace první stavbou na českém trhu. Dodejme, že jde o jednu z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice, kterou zadala společnost ČEZ ESCO, dceřiná firma ČEZ, resp. realizovala její „dcerka“, společnost Enesa.
Zaštítili jsme všechny etapy projektu, od přípravy projektové dokumentace přes zajištění veškerých povolení a nákupu komponent až po výstavbu a zprovoznění dodávané technologie, říká obchodní ředitel a spoluzakladatel společnosti Greenbuddies Aleš Spáčil. Ilustrační foto: Greenbuddies

„Je dobře, že Kongresové centrum, jako veřejná instituce, jde příkladem a ukazuje cestu, kterou můžeme jít při hledání energetických úspor. Právě takovéto úspory energií, nové obnovitelné zdroje, to je přesně to, co v současné situaci, pokud potřebujeme, abychom snižovali náklady a zvýšili svoji energetickou bezpečnost,“ uvedl tento týden v České televizi premiér Petr Fiala.

Střecha Kongresového centra pojme přes dva tisíce solárních panelů, které budou mít výkon téměř 1 MW a které rozlohou odpovídají velikosti fotbalového hřiště. Panely mají pokrýt deset procent spotřeby elektřiny Kongresového centra a ušetřit tak 5,5 milionu korun ročně. Moderní technologie střešní konstrukce umožňuje upevnění pouhým zatížením, bez nutnosti vrtání do střechy.

PSALI JSME:
Prodejci potravin přecházejí na fotovoltaiku. Sluneční energie může zachránit malé prodejny

„Kongresové centrum nastoupilo cestu směrem k zeleným energiím již před několika lety a je to pro nás samozřejmě velice důležité i z toho hlediska, že jsme součástí mezinárodního kongresového ruchu a samozřejmě naši klienti, kteří u nás pořádají kongresy, takovýto směr vyžadují,“ informoval Aleš Bartůněk, předseda představenstva Kongresového centra.

Přípravu stavby v rámci povolovacího procesu investor i zhotovitel konzultoval s památkáři i správou metra. Otázky související se vzhledem a viditelností solární instalace na střeše bylo nutné řešit pomocí vizualizací i videosimulací, v rámci schvalování bylo nutné také vybudovat malý vzorek elektrárny přímo na střeše.

PSALI JSME:
Proti Polákům jsme solární žabaři, ale instalací rychle přibývá

Zprávě o instalaci fotovoltaiky na střeše Kongresového centra se dostalo široké publicity v  médiích. Podle komerční tiskové zprávy, kterou ve středu zveřejnil web Parlamentní listy, se o snížení energetické náročnosti objektu se snaží vedení KCP už od roku 2016, kdy byl metodou EPC (dodavatel za úspory ručí ve smlouvě, pozn. red.) realizován energeticky úsporný projekt.

Pro Kongresové centrum jej realizovala společnost Enesa ze skupiny ČEZ ESCO. Tatáž firma se už před čtyřmi lety pustila do projektu, jenž se rovněž uskutečnil formou EPC. Šlo o spojení obnovitelných zdrojů energie včetně fotovoltaických panelů na střechách Nové scény Národního divadla, provozní budovy a inteligentního způsobu řízení budovy.

PSALI JSME:
Slunce ušetřilo Národnímu divadlu 93 miliony

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB