
Vyplývá to z údajů, které vedení fondu zveřejnilo na tiskové konferenci. Enormní zájem domácností o fotovoltaiky je důsledkem razantního zdražení energií. Letošní rok je v počtu žádostí o dotace na střešní instalace rekordní.
„Program Nová zelená úsporám dotuje domácí fotovoltaické systémy už od roku 2015, letošek je ale naprosto přelomový. Od ledna si o dotaci na fotovoltaiku požádalo na 50 tisíc domácností, což je čtyřikrát více než v loňském roce. Ještě před rokem jsme si něco takového nedokázali představit,“ uvedl zastupující ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Až 70 procent vlastního proudu
Fotovoltaické systémy aktuálně tvoří 65 procent všech žádostí v Nové zelené úsporám. Státní fond životního prostředí podle jeho ředitele Petra Valdama zájemcům proplatil už několik miliard korun.
„Průměrný výkon na jednu instalaci na rodinném domě se pohybuje kolem 7,5 kilowattpeku. Díky němu může domácnost ročně ušetřit přes 30 tisíc korun a zároveň si tím zajistit až 70procentní pokrytí energie z vlastních zdrojů,“ konstatoval Jurečka, který odhaduje, že zájem o fotovoltaiku ještě poroste.
I když fotovoltaické elektrárny na střechách domů v Česku rostou jako houby po dešti, oproti Polsku mají tuzemské rodiny stále co dohánět. Podle údajů, které redakci FAEI.cz poskytla společnost Columbus Energy, má v Polsku už 14 procent domácností na svých střechách nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu, v Česku to jsou zatím necelá čtyři procenta.
Člen představenstva Columbus Energy Petr Částek uvedl, že zatímco v Česku se výraznější zájem o fotovoltaiku objevil teprve s rostoucími cenami energií na podzim 2021, v Polsku tomu bylo již před čtyřmi lety v souvislosti se zmíněným dotačním programem Mój Prąd.
„Nutno podotknout, že také Čechy k proaktivnímu řešení stávající situace na trhu s energiemi motivuje vedle významných finančních úspor také dotační program Nová zelená úsporám,“ řekl Částek.
Snazší instalace na bytové domy
Od nového roku bude snazší rovněž instalace na bytové domy s více nájemníky. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž schválil novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny.
Pokud se totiž lidé v bytovém domě rozhodovali pro instalaci společného zdroje pro výrobu elektřiny, měli dosud jen omezené možnosti. Energetický zákon ani jiný právní předpis totiž neumožňoval sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti.
V některých bytových domech sice problém obcházeli například slučováním odběrných míst do jediného, ale před takovým postupem regulační úřad několikrát varoval. Zákon totiž odběratele ztotožňuje s odběrným místem, a to samé platí i pro ochranu spotřebitele.
Pokud nemá samostatné odběrné místo, pro systém neexistuje. Nemůže si proto například vybrat ani vlastního dodavatele energií, protože po sloučení má dům jediné odběrné místo a může mít pouze jednoho dodavatele.
„Tyto komplikace byly důvodem, proč decentrální zdroje v podmínkách bytových domů dosud fungovaly jen zřídka – na rozdíl od rodinných domů, kde vidíme rozvoj domácích elektráren nejen v posledním roce.
Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou je naším legislativním příspěvkem ke komunitní energetice. Nově otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro stavební bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek,“ řekl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.