Frait: ČNB může letos uvažovat o snížení sazeb

Názor
Inflace v eurozóně dopadla o desetinku lépe, než se čekalo, a to jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání. Její jádrová složka pak skončila v souladu s tržním konsenzem, tedy na úrovni 5,3 procenta meziročně. Od září by mělo její tempo zpomalovat, ačkoli pod čtyři procenta se do konce roku nedostane.
Z centrálních bankéřů poskytl agentuře Bloomberg rozhovor Jan Frait. Podle jeho slov Česká národní banka může letos uvažovat o snížení sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Na konci toho příštího jí kolegové ze Société Générale vidí na 2,6 procenta, což podle jejich názoru znamená, že se snižováním úrokových sazeb Evropské centrální banky nepřijde dříve než v roce 2025. Společná evropská měna zůstala v úterý ve srovnání s předchozím dnem beze změny, když se její kurz nacházel na 1,069 USD/EUR.

Česká koruna se v úterý pohybovala v mimořádně úzkém pásmu 24,40-24,44 CZK/EUR.  Žádná zajímavější data zveřejněna nebyla. Z centrálních bankéřů poskytl agentuře Bloomberg rozhovor Jan Frait. Podle jeho slov Česká národní banka může letos uvažovat o snížení sazeb, uvolňování bude ale velmi opatrné a pravděpodobně bude probíhat pomalejším tempem, než trh očekává.

PSALI JSME:
Inflace v eurozóně stagnuje

Podle jeho slov snížení sazeb v letošním roce o 70 bazických bodů, které trh ve svých cenách zahrnuje, je velmi nepravděpodobné. Centrální banka může mít v listopadu či prosinci dostatečnou důvěru v prognózu a dezinflační trend, takže se v tomto období může shodnout na tom, že je třeba sazby snížit.

Jak je to ale pravděpodobné, to si Frait netroufá odhadovat. Koruna na rozhovor nijak nereagovala. Dynamičtější obchodování bylo vidět na polském zlotém, který ve výsledku oslabil o 0,3 procenta na 4,65 PLN/EUR. Kurz maďarského forintu zůstal beze změny (383,5 HUF/EUR).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, připouští guvernér Michl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.