Fronta na českou makro-zmrzlinu se krátí

Názor
Ještě před rokem si český a německý růst HDP byly blízko: 2,4 % a 2,0 %; dnes je rozdíl daleko větší: 2,7 % a 0,4 %. Jak to, že německá ekonomika má rýmu, a ta česká nemá chřipku? Že by se porušilo pevné napojení na našeho velkého západního souseda?
Poslední výsledky českého průmyslu ovšem už svědčí o zpomalování. Foto: Depositphotos.com

Nikoli. Vysvětlení paradoxu zpomalujícího Německa a nezpomalujícího Česka je jiné. Najdeme ho v trochu nestandardní statistice, která si v posledních letech zaslouží mnohem více pozornosti, než se jí dostává: Jde o šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezi firmami ohledně bariér jejich růstu.

V období 2009-2016 průmyslové firmy jako bariéru uváděly daleka nejvíc nedostatečnou poptávku. V posledních zhruba třech letech ale problém nedostatečné poptávky výrazně zeslábl a do popředí se postupně prodral nedostatek zaměstnanců.

Po celý rok 2018 už nedostatek zaměstnanců vycházel oproti slabé poptávce dokonce jako mírně významnější bariéra. A v druhé polovině loňského roku začala na významu stoupat ještě další nezvyklá bariéra: nedostatek materiálu nebo zařízení.

Zdroj: Česká spořitelna

Tato čísla lze číst následovně: Česko se v minulých letech octlo v pozici zmrzlináře, jehož produkce byla tak populární, že neměl dost lidí na to, aby obsloužil všechny zájemce. A tak se před jeho obchodem vytvořila dlouhá fronta. Teď mají někteří zájemci (zejména z Německa) doma potíže, a tak z fronty odcházejí: Bariéra nedostatku lidí v oné statistice mírně zeslábla a bariéra nízké poptávky mírně narostla.

Fronta se tedy zkracuje. Ale až doposud to byla pořád fronta. Pro českou makro-zmrzlinárnu to značilo, že se v ní pořád ještě muselo dělat poměrně naplno, a tak i nadále pozorujeme například převis počtu volných míst nad počtem uchazečů o ně. Poslední výsledky českého průmyslu ovšem už svědčí o zpomalování: Sezónně očištěný mezirok za poslední tři měsíce je -0,7 %.

Doufejme tedy, že než fronta zmizí úplně, němečtí a jiní zájemci své potíže vyřeší a zase přijdou.

Autor je ekonom České spořitelny
(Aktualizovaná verze textu, který vyšel v E15 a v Ranním restartu České spořitelny, redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chřadnoucí německý průmysl s sebou stahuje i ten český

×
  1. akorát že část výdělku dostávají od zmrzlináře ti ve frontě……neboli celé je to jinak….

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl významnější revizi předběžných čísel oznámených koncem října. Česká ekonomika ve třetím …

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru