Gazprom varuje, že sníží dodávky plynu. I pro Česko

Názor
Dnešní ranní zprávy o tom, že Gazprom obnovil dodávky plynu do Polska, představují spíše přání, které je otcem myšlenky. Gazprom totiž dnes ráno uvedl, že dodávky obnoví teprve tehdy, až dostane zaplaceno, jak žádá ruský prezident Putin, tedy v rublech. A burzovní cena plynu v EU vyletěla na začátku dnešního obchodování vzhůru o 24 procent.
Gazprom uvedl, že dodávky plynu obnoví, až dostane zaplaceno v rublech. Ilustrační foto: Mero

Gazprom navíc svůj postoj ještě přitvrzuje, když nyní varuje Poláky a Bulhary, že pokud si budou kradmo odsávat plyn tekoucí přes jejich území určený pro jiné země, své celkové dodávky sníží. Tedy i dodávky třeba Německu nebo zprostředkovaně Česku.

Kreml tedy evidentně postupuje v souladu s okřídleným „rozděl a panuj“. Zanedlouho, již nejspíše dnes, se uvidí, zda „opanuje“ Němce (a tím pádem i Čechy, k nimž teče ruský plyn právě přes Německo, pozn. aut.).

Zvláště právě Německo se tedy ocitá ve složité situaci. Dnešek otestuje po desetiletí deklarovanou a vzývanou jednotu EU jako žádný jiný den. Buď se Berlín (a tím pádem i Praha), ale třeba také Vídeň, od ruského plynu odpojí také, a podrží Varšavu a Sofii, nebo začnou Kremlu platit v rublech. Potupně. Nejednotně.

PSALI JSME:
Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn, další na řadě je Itálie?

Stále zřetelnější je fatální omyl Němců. Zatímco si stavěli plynovod Nord Stream 2 přímo z Ruska, takoví Poláci jednali mnohem prozíravěji. Svůj budovaný plynovod z Norska zprovozní dříve, než se čekalo. Tedy dříve než letos v říjnu. Kritický by tak pro ně byl z hlediska dodávek plynu do země nakonec jen jeden jediný měsíc, jak uvádí dnešní polský tisk.

Ovšem to, že Rusko odpojuje zatím dvě země EU od plynu samo od sebe, nijak neprokazuje, že jej to nezabolí také. EU ale vlastně dosud nepochopila, přes všechny své proklamace, že je ve válce také. Opět končí druhá na tahu. Válčit se nedá ekonomickým počtářstvím. Vítězit ve válce nelze bez odhodlání. A to Rusové chápou.

Parafrázujeme-li proslulý Churchillův výrok, EU měla na vybranou mezi svým vlastním odpojením od ruského plynu a mezi hanbou. Zvolila hanbu. A Rusko jí vypne plyn.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
EU nemůže odebírat ruský plyn, jak chce Putin, musela by porušit své vlastní sankce

Zavřít reklamu ×
  1. Bez ruského plynu se EU neobejde a jednotu od EU nečekejte. Každá země bude jednat za sebe a za své zájmy, viděli jsme to, když si spojenci navzájem kradli roušky. ČR je díky vlastní blbosti nepřátelskou zemí Ruska a doufám, že to pořádně odskáče. Ale Fiala pořád čeká na signál….

  2. Pánové a dámy z vedení EU a zejména ČR při svých proklamacích na dodávky plynu od „jinud“ si neuvědomují, že budou muset budovat novou plynovodní infrastrukturu za těžké náklady. Při 3 až 5 ti násobném dražším plynu se i tyto náklady připočítají do plynového m3 a tak hrubým odhadem – proti ceně z 04-2021 to bude několikanásobně dražší pro obyvatelstvo, pro průmysl, pro zdravotnictví. Stávající plynovody jsou pro EU asi dostačující, tak ješitní papaláši s astronomickými měsíčními platy nás asi vedou do záhuby….. A kdo se bude smát si domyslete sami, oni se v podstatě usmívají nad „chytrostí“ nás a EU již od podzimu 2021…

  3. No, hezká manipulace. Může mi autor vysvětlit proč si Rusko a Francie uznávali a ! spláceli navzájem své dluhy vůdči sobě i během doby kdy spolu válčili? Buď tedy šlo jen o hru, nebo že by ta vyspělá morálka západu, už není tak vyspělá?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.