Globalizace na rozcestí (2.): Inflace je jen dočasná, vzpomínáte?

Téma týdne
V roce 2021 se začala projevovat různá kritická místa ekonomiky a spolu s nimi se objevily i četné známky inflace. Většina ekonomů a centrálních bank ovšem dál tvrdila, že je to jen dočasné, protože nabídkové křivky jsou flexibilní a zvýšené poptávce se přizpůsobí.
V prosinci 2021 americká centrální banka uznala, že inflace je trvalejšího charakteru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Náš tým už od prosince 2020 trval na tom, že jde o inflaci strukturální, která bude podstatně delší a vyšší. Na tento okamžik ve své práci pro Saxo jsem opravdu hrdý. S inflací jsme se naprosto trefili a svého názoru jsme se drželi navzdory tomu, že konsensus dál výrazně upřednostňoval inflaci dočasnou.

V prosinci 2021 Fed (americká centrální banka, pozn. red.) uznal, že je inflace trvalejšího charakteru, a Bidenova vláda uložila americké centrální bance jako hlavní prioritu dostat inflaci pod kontrolu. V průběhu toho všeho jsem zažil několik bleskových propadů, brexit, ruskou anexi Krymu, Trumpa v Bílém domě, jeho obchodní válku s Čínou a uvolnění kurzu švýcarského franku.

PSALI JSME:
Tři důvody, proč současná inflace není „pouze dočasná“

Jistě chápete, že jsem byl přesvědčen, že už jsem většinu věcí prožil. Ale svět má těžký chvost, takže se v jednom kuse dějí šílené věci. Rok 2022 začal americkým varováním ohledně rostoucího počtu ruských jednotek na ukrajinských hranicích a skutečných úmyslů Ruska.

Spojené státy ale nikdo neposlouchal a už vůbec ne Evropa pod vedením Německa. Při zpětném pohledu sice měla Trumpova administrativa hned v několika geopolitických tématech pravdu, ale v Evropě přišla o všechnu důvěru.

Dne 24. února 2022 zahájilo Rusko totální invazi na Ukrajinu, čímž se na evropský kontinent vrátila opravdu velká válka. To bylo největší vítězství amerických zpravodajských služeb od chvíle, kdy se nechaly zaskočit útoky z 11. září, a Evropa se konečně probudila. Ukrajinci prokázali neuvěřitelnou statečnost a vrhli se do boje nejen za svou svobodu, ale snad i za všechny světové demokracie.

PSALI JSME:
Rok 2022? Pestrý a náročný. Předpovídat se ale nedalo

O roce 2022 by toho bylo možné říct ještě mnohem víc, protože nepochybně vstoupí do historie jako rok, kdy se ničím neomezovaná bezstarostná globalizace, která odstartovala začátkem 80. let tržními reformami v Číně, navždy změnila a svět začal znovu směřovat k bipolárnímu rozdělení.

S USA a Evropou na straně jedné a Čínou a Ruskem na straně druhé. Také bude připomínán jako rok, kdy se vrátila inflace a my jsme procitli z dlouhého snu o tom, že jedinou smysluplnou hnací silou ekonomiky je digitální svět. Fyzický svět je zpátky s plnou parádou.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Západu v čele s USA se nedaří izolovat Rusko a Čínu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB