Globalizace na rozcestí (5.): Bude nejlepším zajištěním proti riziku energetika?

Téma týdne
Investoři roky debatovali o tom, která aktiva představují nejlepší zajištění proti inflaci, až se jednoho dne vrátí. Mluvilo se o nemovitostech a dluhopisech chráněných proti inflaci, ale ukázalo se, že skutečným zajištěním proti inflaci je energetika a obecněji také sektor komodit.
Skutečným zajištěním proti inflaci je energetika a obecněji také sektor komodit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naše společnost i všechno, co děláme, je založeno na energiích. Naše dlouhá cesta spojená s neustálým růstem bohatství je postavena na energiích. Skutečně doporučuji knihu Richarda Rhodese Energy: A Human History. Představuje zajímavý exkurz do dějin energie a technologií zajišťujících její čím dál větší přísun.

Díky pokrokům v oblasti akumulátorových technologií se všechny aspekty naší společnosti čím dál víc elektrifikují, a tak bude energie i nadále zásadním faktorem a bude akcionářům přinášet enormní zisky.

PSALI JSME:
Globalizace na rozcestí (1.): Začátek konce

Musíme počítat s tím, že tu s námi ropa a plyn ještě nějakou dobu zůstanou, a vzhledem k tomu, jak se kvůli ESG (zodpovědné chování firem ve vztahu k životnímu prostředí, společnosti i řízení rizik, pozn. red.) iniciativám propadly jejich ceny, mohou toho teď investoři, kteří si s ESG nedělají hlavu, využít.

V delším časovém horizontu ale převládnou a palivové články, vodík, obnovitelné zdroje energií a jaderná a fúzní energetika budou více vynášet. I na prahu roku 2023 je energetický sektor jasnou investicí. Strukturálně vyšší inflace a úrokové sazby v dalším hospodářském cyklu budou zase hrát do karet finančnictví.

PSALI JSME:
Globalizace na rozcestí (2.): Inflace je jen dočasná, vzpomínáte?

Také těžební společnosti jsou pro investory jedním z klíčových sektorů, ovšem technologický sektor jako celek se zatím ještě nestihl přizpůsobit nové situaci. Jinými slovy, klíčovým konceptem pro investory je lépe vyvážit své portfolio firem podnikajících v hmotných a nehmotných aktivech.

I v roce 2023 bude inflace žhavým tématem a dynamice začnou dominovat mzdové tlaky. Firmy tedy budou v nadcházejícím roce bojovat o udržení provozních marží. V současném prostředí budou největším tlakům čelit malé podniky s velkými úvěry, kde velkou část výrobních prostředků tvoří zaměstnanci.

PSALI JSME:
Globalizace na rozcestí (3.): V popředí problematika národní bezpečnosti

Také už jsme psali, že bude inflace představovat největší zátěž pro firmy s nejnižšími provozními maržemi v příslušných odvětvích. V 70. letech a počátkem let 80. zjistil Warren Buffett, že období zvýšené inflace lépe přežívají firmy s vysokými maržemi, silnými značkami, případně konkurenceschopnými technologiemi.

Tento poznatek platí i pro dnešní investory, a tak doufáme, že jej při správě svého portfolia v roce 2023 zohlední.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Globalizace na rozcestí (4.): Mohou si americké akcie udržet svou nadprůměrnou hodnotu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.