Globální a tuzemská ekonomika: Nakonec může být letos i lépe

Názor
Zhruba před rokem začaly agentury přinášet první případy šíření nového typu koronaviru mezi obyvateli čínské provincie Wu-chan. Globální ekonomika žila tématy, jako byly brexit či obchodní války rozpoutané americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Pokud i v Česku bude nakonec vakcinace úspěšná, můžeme se pro druhou polovinu roku těšit na znatelné oživení i v Česku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po pár týdnech ale již začaly finanční trhy bystřit nebezpečí vyplývající z šíření viru, které nakonec dosáhlo velikosti pandemie a mělo opravdu devastující účinky na globální ekonomiku. Rok 2020 tak bude z hospodářského pohledu jednoznačně spojen s globální recesí způsobenou primárně neekonomickým faktorem.

Šokem pro společnost i ekonomiku byla primárně jarní pandemická vlna. Ty podzimní a zimní ukázaly významnou schopnost adaptace v těch sektorech, které vlády nechaly dýchat, primárně tedy v průmyslu.

Poslední měsíce loňského roku byly nejenom na finančních trzích ve znamení optimismu v důsledku rychlého vývoje překvapivě účinných vakcín od několika výrobců. Zda se ale tento optimismus přetaví do hospodářského oživení, bude kriticky záležet na tom, jak se podaří světovou populaci proočkovat, jak zvládnout tuto extrémně náročnou logistickou operaci.

V kladném případě by pozitivní ekonomické dopady mohly být vidět již ve druhé polovině letošního roku. Samotný vstup do roku 2020 ale není nejoptimističtější, když se mnoho ekonomik potýká s opětovným uzavřením.

PSALI JSME:
Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod

To, co platí pro globální ekonomiku, platí i pro tu českou. Loňský propad tuzemského hospodářství byl nejhlubší v historii, i když katastrofické scénáře se nenaplnily a výsledek bude nakonec lepší než mínus 7,5 procenta, s čím počítala naše prognóza. I v tuzemsku platí, že průmyslový sektor se z jarní vlny otřepal, i díky vládním programům se pak podařilo udržet zaměstnanost.

První polovina letošního roku i vzhledem ke statistické základně bude již ve znamení růstu, i když vzhledem k přetrvávajícím restriktivním opatřením relativně pomalu. Pokud ale i u nás nakonec bude vakcinace úspěšná, můžeme se pro druhou polovinu roku těšit na znatelné oživení i v Česku.

Naše říjnová prognóza počítá pro letošek s růstem kolem tří procent, ve finále ale může být výsledek i výrazně lepší. Do nové prognózy, na které aktuálně pracujeme, budeme muset dodat významný fiskální impuls vyplývající ze zrušení superhrubé mzdy a snížení daní z příjmu.

Na straně investic pak očekáváme, že se již letos pozitivně projeví plán obnovy a nástup nového programového období rozpočtových fondů.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V letošním roce už ekonomika poroste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru