Globální ekonomický cyklus se ocitl na kritické křižovatce

Analýza
Navzdory tomu, že se trhy i nadále nejvíce obávají inflace, slabší maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA náhle vyvolaly i obavy z ekonomického zpomalení. Díky příznivé situaci na pracovním trhu je tu však stále šance, že nás nečeká hluboká recese, ale hladké přistání. Trhy tak budou čím dál citlivější na údaje o zaměstnanosti. Větší pozornost se bude věnovat i hospodářským výsledkům – velké technologické firmy je už začínají publikovat.
Ještě donedávna platilo, že špatné zprávy jsou vlastně dobré zprávy, ze kterých plyne, že Fed změní cyklus zvyšování sazeb, což se odráželo ve zvýšené poptávce po akciích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální ekonomický cyklus se ocitl na kritické křižovatce a investoři se snaží přijít na to, zda je pravděpodobnější hladké přistání, nebo hospodářská recese. Údaje z amerického trhu s bydlením a výběrová šetření jsou na tom špatně už celé měsíce, ale teď se začínají výrazně zhoršovat i ukazatele reálné ekonomiky.

Vyvíjí se i tržní interpretace ekonomických ukazatelů. Ještě donedávna platilo, že špatné zprávy jsou vlastně dobré zprávy, ze kterých plyne, že Fed (americká centrální banka, pozn. red.) změní cyklus zvyšování sazeb, což se odráželo ve zvýšené poptávce po akciích.

Teď jsou špatné zprávy znovu prostě jen špatné zprávy a trhy se začínají obávat, co bude zpřísnění ze strany Fedu znamenat pro růstové vyhlídky.

Za změnu úhlu pohledu mohou nepřesvědčivé nedávné americké ukazatele. Prosincové maloobchodní tržby se v USA propadly meziměsíčně o 1,1 procenta, i když konsensus očekával 0,8 procenta, takže došlo k výrazné revizi z předchozích -0,6 procenta na -1 procento.

PSALI JSME:
Ekonomika USA v závěru loňského roku solidně rostla

Průmyslová výroba se v prosinci meziměsíčně propadla o 0,7 procenta, přičemž konsenzus byl -0,1 procenta, to znamená revizi z -0,2 procenta na -0,6 procenta. A také zpracovatelský sektor se propadl o 1,3 procenta, i když se očekávalo -0,3 procenta, a došlo tak k revizi z -0,6 procenta na -1,1 procenta.

Změna narativu přináší také důležité otázky ohledně síly spotřebitele, která byla klíčovým pilířem v tomto extrémně náročném makroekonomickém prostředí. Vzhledem k tomu, že se inflace a úrokové sazby vyšplhaly do rekordních výšin, budou spotřebitelé patrně hledat způsoby, jak snížit náklady.

Loni kvůli tomu omezili nadměrné úspory, začalo se více utrácet za služby než za zboží a více za levné zboží než za drahé. Objevilo se i riziko poklesu poptávky po službách, když údaje o prosincových maloobchodních tržbách ukázaly propad tržeb restaurací, které mají v oblasti výdajů na služby velkou vypovídací hodnotu.

Na pracovním trhu je ovšem zatím převis pracovních míst, a tak se prudké snížení spotřebních výdajů nezdá pravděpodobné. Navzdory tomu budou trhy vyhlížet další signály, podle nichž by se dal posoudit stav amerického spotřebitele, a do budoucna se budou zaměřovat zejména na údaje z trhu práce a mzdové údaje.

PSALI JSME:
USA: Počet žádostí o podporu je nejnižší od loňského září

Mzdové tlaky začínají ustupovat, zejména v odvětvích, která za poslední rok kvůli nedostatku pracovních sil zaznamenala největší nárůst mezd, kam patří volnočasové aktivity, pohostinství a velkoobchod.

Prozatím ale počet pracovních míst dál stoupá, takže se není nutné obávat prudké a výrazné změny spotřebních vyhlídek. V nadcházejících týdnech se sníží volatilita trhů ve dnech publikování CPI a zvýší ve dnech, kdy budou publikována data o zaměstnanosti (NFP). Ta se teď totiž začnou řešit víc.

Další údaje o zaměstnanosti nás čekají 3. února. Trhy musí mezitím vstřebat publikované hospodářské výsledky. Koncern Procter & Gamble specializovaný na rychloobrátkové zboží je už zveřejnil, následoval Kimberly Clark. Výsledky začínají zveřejňovat i technologičtí giganti, jako Netflix, Microsoft, Tesla, Apple, Amazon, Alphabet a Meta.

Analytici už upravují své odhady směrem dolů a podle společnosti Factset lze očekávat, že firmy z indexu S&P500 vykážou za čtvrté čtvrtletí meziroční propad o 3,9 procenta.

PSALI JSME:
Netflix: Zisk i tržby streamovacího giganta zaostaly za předpoklady

Akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry už nejednou předpovídal, že se v letošním roce ocitnou firemní marže a zisky pod tlakem., protože nebudou mít takovou volnost v určování cen a náklady (zejména ty mzdové) se jen tak snížit nedají.

Zklamání z hospodářských výsledků podle nás přinese další obavy z ekonomického zpomalení. Strach z celosvětové ekonomické recese však v současnosti ustupuje, Evropa už zvládá energetickou krizi lépe a čínská ekonomika se rychle znovu otevírá světu.

Prozatím převládá spíš strach z inflace, ale pokud se dál rozšíří obavy z recese, mohou se investoři zaměřit na bezpečná útočiště, jako jsou dluhopisy. Pokud začne trh počítat s horšími růstovými vyhlídkami, může to dál ublížit odhadovaným výnosům a důsledkem může být další propad růstových akcií.

To jen podtrhuje význam diverzifikovaného a vyváženého portfolia, i když si portfolio 60/40 v loňském roce nijak dobře nevedlo. Podle nás mají také asijské akcie potenciál překonat v roce 2023 ty americké a nabídnou tak atraktivní úroveň ocenění.

Autorka je odbornice Saxo Markets na tržní strategie
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nastal čas kupovat čínské akcie?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB