Globální ekonomika v karanténě

Analýza
Globální ekonomika se kvůli pandemii koronaviru ocitla v karanténě. Její růst tak letos výrazně zpomalí. Zatímco náš předchozí odhad počítal s dynamikou na úrovni 2,4 %, nyní je to už jen 0,6 %. Zkušenosti z Číny naznačují, že současná situace by měla trvat čtyři až osm týdnů. Poté by se měla začít stabilizovat.
Současná krize je atypická tím, že je nejvíce zasažen sektor služeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak rychle se ekonomiky budou zotavovat, bude záležet i na situaci na trhu práce. Tam čekáme výrazný nárůst nezaměstnanosti. Centrální banky i vlády přispěchaly postiženým ekonomikám na pomoc s gigantickými balíčky. Jejich vliv ale uvidíme, spíše až současná krize opadne. Kde ale jejich dopad bude patrný velmi brzo, budou deficity veřejných financi.

Globální ekonomiku zasáhla pandemie koronaviru mnohem více, než s čím počítal náš původní odhad. Odstávky výroby i výpadky v sektoru služeb jsou mnohem dramatičtější, přičemž zatím stále není jasné, jak dlouho ochromení světové ekonomiky bude trvat. Náš odhad pro růst světové ekonomiky ze 17. března se tak snížil z původních 2,4 % na současných 0,6 %.

Současná krize je atypická tím, že je nejvíce zasažen sektor služeb. To je vidět i na indikátorech důvěry, které se propadají mnohem více ve službách, než v průmyslu. Negativní dopady tak nejvíce pocítí země, které jsou na poskytování služeb orientované. Mezi ty patří například USA, Španělsko či Velká Británie.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v USA giganticky narostla. V Česku se čeká nárůst na 3,6 %

Naopak více průmyslové země by mohly být paradoxně zasaženy méně. Mezi ty patří například Německo, Čína nebo Japonsko. To, že je primárně zasažen sektor služeb, se také zřejmě projeví výrazným růstem nezaměstnanosti.

Ve Spojených státech to podle nás bude o tři procentní body, v eurozóně pak o dva. Míra zasažení trhu práce bude mít následně vliv na to, jak rychle se jednotlivé ekonomiky budou z poptávkového šoku vzpamatovávat.

Otázkou samozřejmě je, jak dlouho bude současná situace trvat. Pokud budeme vycházet ze zkušeností Číny, mělo by jít o 4-8 týdnů. Rizika se ale koncentrují ve směru ještě delší lhůty. Ekonomická aktivita by se tedy měla podle našich odhadů po období jednoho až dvou měsíců pohybovat na zhruba 60 % své obvyklé úrovně, poté by se však měla rychle vracet k normálu. Pokud tedy bude vývoj podobný jako v Číně, kde výkonnost ekonomiky koncem března již dosahovala 90 % své obvyklé úrovně.

PSALI JSME:
Stimulační opatření zastavila propady na trzích

Centrální banky i vlády přispěchaly na pomoc s gigantickými balíčky. Jejich vliv ale uvidíme spíše až po opadnutí současné krize, kdy by měly přispět k rychlému nastartování růstu. Co ale uvidíme zcela jistě, budou jejich dopady do veřejných financí. V Americe vyskočí v letošním roce deficit o pět procent na 10 % HDP, v eurozóně na 4,6 %, v Německu pak na 5,5 %.

V příštím roce by se však deficity měly opět normalizovat. Německo dokonce předpokládá návrat k vyrovnanému rozpočtu již v příštím roce. Narůst deficitu veřejných financí se pak odrazí i ve vyšší úrovni dluhu (v eurozóně o 8 %). I zde by se však v příštím roce měla situace začít vracet k normálu.

Vliv pandemie na inflaci nebude jednostranný. V první fázi bude zřejmě nabídkový šok tlačit ceny směrem nahoru. Poptávkový šok však bude ceny poté redukovat. Svůj vliv může sehrát i nedostatek zahraničních pracovníků, kteří budou chybět především při sezónních pracích v zemědělství. To by tlačilo ceny potravin vzhůru. Zapomínat však nesmíme ani na výrazný propad cen ropy, který z letošní inflace ukrojí podstatný kus.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Standardní ekonomické ukazatele selhávají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.