
Přetrvává ale nejistota, kterou ještě podpořila vyšší lednová hodnota indexu spotřebitelských cen, která vzrostla nejvíce za poslední rok a půl a také další slabší údaje týkající se americké ekonomiky. Ke zhodnocení, jestli bude pozitivní sentiment i nadále přetrvávat, je potřeba vzít v úvahu následující témata:
Hlavní obavy se týkající inflace, na kterou je trh i nadále velmi citlivý a která by se mohla stát významnou výzvou pro amerického prezidenta Donalda Trumpa. Data z poslední doby poukazují na předpoklad zvýšení inflace na 3,3 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2008.
Globální ekonomický růst se bude stabilizovat v souladu s tím, jak se bude postupně snižovat inflace, nejistota plynoucí z Trumpovy politiky ale riziko zvyšuje. Eurozóna je podporovaná jasnou vizí Evropské centrální banky (ECB). Hlavními faktory, které je třeba sledovat, jsou fiskální stimuly v návaznosti na německé volby a možné zvýšení výdajů na obranu.
Čína se snaží vyhnout disruptivní obchodní válce, což dokládají její omezené reakce na Trumpovy tarify.
Dluhopisy – posílili jsme náš pozitivní postoj k eurozóně, kde růst zatím zaostává a kde se očekává další snižování úrokových sazeb ze strany ECB. V USA očekáváme další snižování úrokových sazeb. V oblasti globálních úvěrů je náš výhled pozitivní, podporovaný ekonomickou aktivitou, kontrolou nad inflací a méně restriktivní politikou jak v eurozóně, tak v USA.
Akcie – naše výhledy jsou pozitivní pro eurozónu, a to jak ve srovnání s USA, kde jsou akcie oceněny velmi draze, tak k Velké Británii, která má slabší ekonomické vyhlídky. V rámci Evropy se soustředíme na odolné společnosti se silnou obchodní bilancí.
V USA se díváme na společnosti mimo tzv. megacaps, převážně na takové, které mohou těžit z očekávaného snižování daní a menší regulace (např. bankovní sektor, pozn. aut.). Z pohledu sektorů jsou v Evropě zajímavé segmenty spotřebního zboží, zdravotnictví a luxusního zboží. Jsme opatrnější u průmyslového a technologického sektoru a nově také u telekomunikačních služeb.
Rozvojové trhy (EM) – náš postoj je vzhledem k makroekonomickému a geopolitickému vývoji neutrální. Jsme optimističtější ohledně Indie, a to hlavně po nedávném výprodeji, který vedl k méně přehnanému ocenění.
Cross-asset – náš pohled na evropské akcie je pozitivnější, naopak jsme se ale přesunuli do neutrálnější pozice vzhledem k japonským akciím, kde nevidíme žádný okamžitý katalyzátor růstu, současně ale posiluje japonský jen a také se zvyšuje potenciální volatilita.
Autor je Group CIO (odpovídá za oblast informatiky) společnosti Amundi
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com