Globální oteplování: Vydělá Česko miliony na prodeji lanýžů?

O lanýžích se hovoří jako o nejdražší potravině na světě, nebo také o diamantu kuchyně. V tradičních pěstitelských oblastech vynáší tato houba desítky milionů eur ročně. Díky změnám klimatu se pro pěstování lanýžů stane vhodnější střední Evropa. Vydělá na nich také Česko miliony eur?
Lanýž je pokládaný za nejdražší pokrm na světě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na výhodnější podmínky pro pěstování lanýžů upozornil výzkum českých a zahraničních vědců zveřejněný v prestižním časopise Scientific Reports. Badatelé tím upozornili na možnost adaptace zemědělství i zvýšení rozmanitosti krajiny.

Klimatické modely ukazují, že v tradičních pěstitelských regionech (zejména v jižní Evropě) poroste průměrná teplota rychleji, než v jiných oblastech. Kvůli tomu lanýži přijdou o vhodné podmínky růstu.

Na druhou stranu lze očekávat, že postupným oteplováním se charakter současného klimatu středomoří bude přesouvat na sever, tedy i do střední Evropy. To s sebou nese vyhlídku na pěstování lanýžů a také rozšíření výskytu dalších středozemních druhů.

Mezinárodní výzkum

Právě otázkou budoucího nárůstu teploty a možnostmi pěstování lanýžů v Česku se zabývali vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR ve spolupráci s experty z Velké Británie, Německa, a Španělska.

PSALI JSME:
V košíku s houbami si můžete z lesa přinést i pokutu 50 000 Kč

„Pro naši studii jsme vybrali dva nejznámější druhy, které lze uměle pěstovat, a to lanýže letního a černovýtrusého. Zatímco první z nich se díky své ekologické toleranci běžně vyskytuje po celé Evropě, druhý považovaný za černý diamant mezi lanýži je pěstován ve středomoří, a jeho největšími producenty jsou Francie, Španělsko a Itálie,“ vysvětluje profesor Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity v Brně. Profesor Trnka je zároveň vedoucím Oddělení dopadů změny klimatu na agrosystémy Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Pro zodpovězení otázky, zda budou na území Česka panovat vhodné klimatické podmínky pro pěstování těchto druhů lanýžů, bylo podle něho nejprve zapotřebí pochopit jejich ekologické nároky.

„Životní cyklus lanýžů se odehrává výhradně pod zemí, a tím pádem jsou nálezy i informace o jejich ekologii limitované. Proto jsme museli nejprve shromáždit data z přibližně padesáti již publikovaných vědeckých prací a pečlivě je analyzovat a výsledky propojit se znalostmi expertů z univerzit v Cambridge, Freiburgu a španělské Lleidy,“ říká hlavní autor studie Tomáš Čejka z Oddělení dopadů změny klimatu na agrosystémy Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

PSALI JSME:
Pšenici, základní potravinu lidstva, ohrožuje změna podnebí

Peníze i krajina

Ekologické modelování s použitím vybraných klimatických scénářů pak ukázalo, že mírné oteplení, které počítá s pomalejším tempem růstu emisí skleníkových plynů, jednoznačně zlepší podmínky pro pěstování lanýže letního na našem území. Výrazné oteplení by naopak pěstování tohoto druhu oproti současnému stavu ztížilo.

Z klimatické změny by pak v obou případech profitoval vysoce ceněný lanýž černovýtrusý, pro jehož růst zde doposud nepanují potřebné podmínky. Výnos z jejich prodeje by byl hodně zajímavý. Finanční stránka ovšem není to jediné, co by tato houba mohla tuzemské krajině přinést.

„Pěstování lanýžů má své nesporné ekologické výhody, kam patří zejména podpora (bio)diverzity a obnova přirozeného vodního režimu v krajině, protože jsou pěstovány v symbióze s rozvolněně rostoucími duby či lískami na extenzivních plantážích. I přes jejich vysoký adaptační potenciál na změnu klimatu je otázkou, nakolik budou zemědělci nabízené příležitosti schopni a ochotni využít,“ dodává Čejka.

PSALI JSME:
Vody z mokřadel se nenapijeme. Sucho nás vyjde draho

Miliony za bílý lanýž

O jaký byznys jde, dokázala aukce v Itálii ke konci loňského roku. Neznámý kupec z Hongkongu při ní podle agentury APA zaplatil 100 tisíc eur (skoro 2,66 milionu korun) za bílý lanýž o hmotnosti 900 gramů. V roce 2007 se zřejmě nejdražší byl bílý „lanýž století“ o váze 1,5 kilogramu vydražil za neuvěřitelných 330 000 dolarů (v přepočtu cca 8,4 milionu korun).

Dražba lanýžů se ve městě Alba v Piemontu koná 89 let a je považována za nejexkluzivnější svého druhu na světě. Na začátku listopadu při ní byly prodány lanýže za rekordních 482 tisíce eur. Vloni se aukce kvůli pandemii covidu-19 konala prostřednictvím internetu a bez přítomnosti diváků. Výtěžek z ní jde na dobročinné účely, tentokrát na podporu mladých lékařů, kteří v piemontských nemocnicích budou léčit pacienty s koronavirovou infekcí.

Bílé lanýže, které mají ze všech lanýžů nejsilnější aroma, se v oblasti Alby sbírají od 21. září do 31. ledna. V Itálii se sběrem různých druhů těchto hub zabývá asi 200 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Češi si odnesli z lesa houby za miliardy

Zavřít reklamu ×
  1. Copak lanýže,to ještě jde! Horší to je v létě na Prague Pride! To je vám vedro,že by i velbloud pošel !!

  2. Vydělá hovínko……….dopadne to jako s lithiem.Kapitalisté si s námi jako vždy poradí.

  3. Kdepak, státy a občané budou jako obvykle ztratní. Vydělá akorát oligarchie v čele se zmetky jako Al Gore, kteří za tou klimatickou agendou stojí. Ten už někdy v 70 letech lidstvo strašil katastrofickými předpověďmi. Třeba že do roku 2000 dojde ropa nebo v 90 letech strašil, že se do roku 2013 bude na planetě takové horko, že se upečeme.

    • Jojo a ze more bude o 20m vyse, v roce, mam dojem, 2000? A prd. A vite co? Nedavno si koupil barak u more, primo na plazi. No nevim, treba tamto jeho more nebude zvedat hladinu…

  4. Proč se v Čechách stále vyskytují stejné nesmysly jako zde “ klima středomoří “ ( Mediterranea = Středozemí !!! ) a vzápětí „dalších středozemních druhů “ Středomořské druhy se vám už nelíbily ,jak typické.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB