bool(false)

Tři otázky pro ministra financí

Názor

Patrně ještě několik dní se bude přetřásat útok ministra financí Andreje Babiše na poslance Ladislava Šincla při jednání sněmovního výboru. Tedy v tom smyslu, jestli informace v tzv. Babišově složce byly vytaženy z monitoringu médií, či zjištěny bývalými elitními detektivy, které si podle slov poslance Miroslava Kalouska vicepremiér najímá. Zda šlo o estébácké metody nebo běžnou přípravu na jednání, kdo se komu má vlastně omluvit a jestli vůbec šlo o nějakou složku, když na ní byl jen nalepený papírek se jménem. Tedy bez zaevidovaného čísla spisu a přiděleného krycího jména, jak to má správně být.

Babišova složka ŠINCL. Reprofoto: ČT24

A po pár dnech zbude zase jen pachuť a mávneme rukou nad tím, co si o chování ministra Babiše myslí čí dál víc soudných lidí. Že tady zavádí další demokracii nového typu, tzv. firemní, či podle dřívějšího názvosloví demokratický centralismus, kdy si všichni mohli dělat a myslet svobodně, co chtěli, pokud to ovšem schválil předseda.

S tím se však dá něco udělat až po volbách, zatímco právě teď by pod tím vším balastem nemělo zaniknout to nejdůležitější. Že totiž ministr financí dluží nikoli omluvu jednomu poslanci, ale odpověď na nejméně tři otázky nám všem:

Za prvé: Proč ministerstvo financí změnilo svůj názor na novelu zákona o životním pojištění, respektive zastropování provizí zprostředkovatelů?

Dosavadní argumenty, že šlo o soukromou iniciativu náměstka nebo že věnovat se provizím v jen jednom segmentu je nesystémové, příliš neobstojí. Ten první by svědčil o bídných manažerských schopnostech ministra, což v tomto případě nepřipadá v úvahu. A ten druhý pokulhává v tom, že se zákon o životním pojištění logicky věnuje provizím právě v této oblasti, a navíc už řadu let jsou provize těchto zprostředkovatelů až o násobky jinde než u jiných typů pojištění. Ale tahle nesystémovost ministerstvu financí patrně nevadila. Není ani od věci připomenout, že se za novelu postavila svým odborným stanoviskem i ČNB.

Za druhé: Proč svůj názor na novelu změnili sami poslanci ANO?

Poslanec ODS Zbyněk Stanjura v ČT uvedl, že při projednávání novely v rozpočtovém výboru byli všichni poslanci za ANO pro schválení. Pak se dostavil náčelník, jednota zůstala zachována, jen jsou teď všichni proti.

A konečně za třetí: Jak ministr Babiš vysvětlí střet zájmů?

Deník E15 přišel s informací, že ministrův bratr Alexander a jeho rodina stojí za slovenskou firmou Scheibner Insurance Broker, která se připravuje působit v České republice v oblasti zprostředkovatelských služeb v životním pojištění. Otázka provizí se tedy může stát pro ministra otázkou přímo rodinnou. Andrej Babiš by měl jasně prohlásit, zda se tato informace zakládá na pravdě, nebo zda je vyloučené, aby někdo z jeho rodiny v oblasti životního pojištění v horizontu několika příštích let podnikal. Očekávané vysvětlení, že se jej bratrův byznys netýká, jsme sice už v jisté obměně slyšeli, ale ani pak Agrofert nepřestal být firmou. A bratr bude pořád rodina.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru