Tři otázky pro ministra financí

Názor

Patrně ještě několik dní se bude přetřásat útok ministra financí Andreje Babiše na poslance Ladislava Šincla při jednání sněmovního výboru. Tedy v tom smyslu, jestli informace v tzv. Babišově složce byly vytaženy z monitoringu médií, či zjištěny bývalými elitními detektivy, které si podle slov poslance Miroslava Kalouska vicepremiér najímá. Zda šlo o estébácké metody nebo běžnou přípravu na jednání, kdo se komu má vlastně omluvit a jestli vůbec šlo o nějakou složku, když na ní byl jen nalepený papírek se jménem. Tedy bez zaevidovaného čísla spisu a přiděleného krycího jména, jak to má správně být.

Babišova složka ŠINCL. Reprofoto: ČT24

A po pár dnech zbude zase jen pachuť a mávneme rukou nad tím, co si o chování ministra Babiše myslí čí dál víc soudných lidí. Že tady zavádí další demokracii nového typu, tzv. firemní, či podle dřívějšího názvosloví demokratický centralismus, kdy si všichni mohli dělat a myslet svobodně, co chtěli, pokud to ovšem schválil předseda.

S tím se však dá něco udělat až po volbách, zatímco právě teď by pod tím vším balastem nemělo zaniknout to nejdůležitější. Že totiž ministr financí dluží nikoli omluvu jednomu poslanci, ale odpověď na nejméně tři otázky nám všem:

Za prvé: Proč ministerstvo financí změnilo svůj názor na novelu zákona o životním pojištění, respektive zastropování provizí zprostředkovatelů?

Dosavadní argumenty, že šlo o soukromou iniciativu náměstka nebo že věnovat se provizím v jen jednom segmentu je nesystémové, příliš neobstojí. Ten první by svědčil o bídných manažerských schopnostech ministra, což v tomto případě nepřipadá v úvahu. A ten druhý pokulhává v tom, že se zákon o životním pojištění logicky věnuje provizím právě v této oblasti, a navíc už řadu let jsou provize těchto zprostředkovatelů až o násobky jinde než u jiných typů pojištění. Ale tahle nesystémovost ministerstvu financí patrně nevadila. Není ani od věci připomenout, že se za novelu postavila svým odborným stanoviskem i ČNB.

Za druhé: Proč svůj názor na novelu změnili sami poslanci ANO?

Poslanec ODS Zbyněk Stanjura v ČT uvedl, že při projednávání novely v rozpočtovém výboru byli všichni poslanci za ANO pro schválení. Pak se dostavil náčelník, jednota zůstala zachována, jen jsou teď všichni proti.

A konečně za třetí: Jak ministr Babiš vysvětlí střet zájmů?

Deník E15 přišel s informací, že ministrův bratr Alexander a jeho rodina stojí za slovenskou firmou Scheibner Insurance Broker, která se připravuje působit v České republice v oblasti zprostředkovatelských služeb v životním pojištění. Otázka provizí se tedy může stát pro ministra otázkou přímo rodinnou. Andrej Babiš by měl jasně prohlásit, zda se tato informace zakládá na pravdě, nebo zda je vyloučené, aby někdo z jeho rodiny v oblasti životního pojištění v horizontu několika příštích let podnikal. Očekávané vysvětlení, že se jej bratrův byznys netýká, jsme sice už v jisté obměně slyšeli, ale ani pak Agrofert nepřestal být firmou. A bratr bude pořád rodina.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

7 tipů pro kvalitní cestovní pojistku

Čtyři z pěti Čechů, kteří vyrazí do zahraničí, mají cestovní pojištění. Dobře dělají. Vydat se za hranice bez pojistné ochrany, jen s modrou kartičkou evropského pojištěnce, se může v případě některých zemí a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Analýza
Léto už propuklo a většina lidí už má jasno v tom, jak stráví svou letošní letní dovolenou. Aktivitám, které budete v létě podnikat, by měl odpovídat nejen obsah vašeho kufru, ale i pojištění, které si na cestu uzavřete. Jaké jsou nejoblíbenější druhy dovolených a jak se na ně správně pojistit?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru