Golfová událost sezóny: Dobrouč otevírá brány

Reportáž
Z hlediska nově vznikajících golfových hřišť je to zatím událost sezóny. V Dolní Dobrouči – mezi Ústí nad Orlicí a Letohradem – otevřela rodina Kolářů osmnáctijamkové hřiště.
Rodina Kolářových a farář Czendlik, který hřišti požehnal. Foto: Autor

Petr Kolář byl dosud znám především jako majitel firmy USSPA, zabýval se světem vakuového tvarování, akrylátových skořepin, zpevňujících laminátů, hadiček, trysek, křesílek a příjemně teplé bublající vody.

Firma sídlící v Dolní Dobrouči vyváží odtud vířivky a termální bazény do více než dvacítky zemí. Necelá polovina produkce ale zůstává v České republice.

Nejvíce se zde prodávají modely v ceně kolem 300 tisíc korun. Každá vířivka se dělá na zakázku, už ve výrobě má jméno svého majitele a je mu přizpůsobená.

Zadavatel si vybere barevnou kombinaci, vybavení i další doplňky.

V den svých šedesátých narozenin předal majitel Petr Kolář vedení rodinné firmy dceři Kateřině. A naplno se vrhl na budování golfového hřiště. Tchýně – babička Eliška – ze zavedené Dobroučské rodiny – dodala podstatnou část pozemků.

Jamka č. 9. Foto: Archív

Druhá dcera – Petra – opouští marketingový post ve „Spáčku“ a stává se manažerkou hřiště. Petrova manželka Hana se stará, aby vše vztahově fungovalo. V rodině i v Dobrouči. Obě dcery jsou vdané, jejich manželé působí ve Spáčku, ten Petřin má i hřiště v srdci. Otec, majitel, zakladatel – Petr Kolář – si dělá radost a dělá si na svém hřišti i greenkeepera. Rodinná firma má rodinné hřiště.

Rodný kraj dodal překrásnou podorlickohorskou krajinu, plnou kopečků, roklinek, ač to ve výsledku vůbec nevypadá, při budování hřiště bylo přemístěno 150 tisíc kubíků zeminy. A vedle ruky golfového architekta Jakuba Červenky (snad jediný mimo rodinu) je znát i zkušenost Petra Koláře při vedení vody. Krajina jako vířivka. Voda z okolních svahů je přiváděna do systému retenčních nádrží, kde je zadržována a v případě potřeby použita na zavlažování, hřiště je v tomto směru soběstačné.

Petr Kolář (vpravo) a architekt Jakub Červenka. Foto: Autor

Hřiště má ambici být sportovní, s důrazem na herní strategii. Zasazeno mezi vzrostlé stromy a obklopeno bohatým travním porostem. Petr Kolář se chlubí ikonickou jamkou číslo devět, která má ambici se zařadit k tak krásným jamkám jako je například třináctá jamka na Malevilu v Lužických horách.

„Pro mě je ale největší radost jamka naše číslo 13,“ říká architekt Jakub Červenka, který se v mezidobí – také díky projektu hřiště v Dobrouči, stal členem prestižní Evropské komory golfových architektů (The European Institute of Golf Course Architects).

Jamka č. 3 a č. 13. Foto: Archív

„Už jsme ji měli z velké části hotovou a v tu chvíli přišel pan Kolář, že se mu povedlo získat ještě další pozemek v této části hřiště. S tím to, co jsme dosud udělali, bylo najednou špatně. Chvíli jsem sbíral odvahu a pak jsem volal panu Kolářovi, že se to musí předělat, že budu ještě potřebovat na dva dny těžkou techniku. Chvíli se kroutil, ale pak povolil. Byl to adrenalin, se skicářem, měřáky a technikou za zády modelovat jamku. Ale jsem na to hrdý a panu Kolářovi se ta jamka také líbí,“ vylíčil Jakub Červenka. Petr Kolář se jen zpovzdálí spokojeně usmíval.

Rozjezd hřiště a pro Kolářovy nové větve podnikání je provázen nepřízní počasí letošního roku. Dubnové mrazíky odložily otevření z května na červen. Primárně pro členy klubu. Červnové lijavce (nedaleká Kněžna zpustošila sousední okresní město Rychnov) zase zrušily otvírací turnaj. Od července by už měla být otevřená náruč v Dobrouči naplno. Díky zázemí v USSPA rodina nemusí, rodina může.

Autor je zakladatel spolku Všudehrálové
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co dělat, když živly poškodí majetek? Jak se správně pojistit?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru