Google nenaplnil očekávání investorů

Názor
Alphabet, který je mateřskou společností Googlu, reportoval kvartální výsledky. Na povrchu vypadají zcela nevinně a relativně dobře. Tržby meziročně rostly o 22 procent a zaostaly za odhady analytiků jen o jeden procentní bod. Zisk na akcii byl dokonce výrazně vyšší, než trhy očekávaly. Co se tedy investorům nelíbilo, že potrestali Alphabet pádem akcií o pět procent?
Kdybychom odečetli zisk z investic, tak by čistý zisk společnosti předčil očekávání analytiků. To však v záplavě dat trochu zaniklo. Foto: Pixabay

V prvé řadě je důležité zmínit, že americké firmy musí kvůli změnám účetních pravidel povinně do svých výsledků zahrnovat zisky nebo ztráty z držených cenných papírů a dalších investic. Celkové zisky společností tedy přestávají odrážet skutečnou výkonnost vlastních byznysů a jsou ovlivněny výkonem investic, které nemusí mít s hlavním předmětem podnikání nic společného.

Kdybychom u Alphabetu odečetli zisk z investic, tak by čistý zisk společnosti předčil očekávání analytiků. To však v záplavě dat trochu zaniklo. Investoři nelibě nesli nesplnění všech cílů v oblasti tržeb, což jde na vrub negativnímu vlivu měnových kurzů, které byly ovlivněny silným dolarem.

PSALI JSME:
Najděte si padák, dopad už se blíží

Investory taktéž zneklidnila nákladová stránka byznysu. Provozní zisk vzrostl jen minimálně, protože Alphabet více investoval do rozvojových aktivit. Z některých těchto investic se sice v budoucnu může vyklubat nový zdroj příjmů, nicméně v krátkodobém pohledu jde o dodatečné náklady, které snižují provozní zisk.

Přílišné zaměření na rozvojové aktivity investoři trestali již v minulosti. Klidu navíc nepomáhá ani fakt, že firma neposkytuje dostatečný rozklad nákladů, tak aby bylo zřejmé, kam dodatečné investice plynou. Víme jen, že jde o dlouhodobé investiční výdaje, které celkově vzrostly o polovinu. V rámci operativních nákladů nejvíce vzrostly výdaje na R&D, tedy mzdy vývojářů. Zvyšovaly se i výdaje na produktové manažery a IT pracovníky, a to zejména v oblasti cloudu.

PSALI JSME:
Probíhá revoluce hlasového vyhledávání. Amazon útočí na pozice Googlu

Další obavy investorů vzbudila položka nákladů na získávání obsahu. Ty Alphabet vynakládá na obdržení životodárných impresí a kliků, ze kterých následně prostřednictvím zobrazování reklamy profituje. Podíl těchto nákladů na příjmech z reklamy zůstal stejný, a to 23 procent. V detailnějším pohledu však dochází k navýšení nákladů na obsah v rámci Youtube a také na spolupráci s Applem.

Alphabet platí Applu za přednostní výběr vyhledávače Google u uživatelů systému iOS. Apple tedy v tomto konkrétním souboji o cenovou vyjednávací moc získává navrch a od Alphabetu inkasuje 12 miliard dolarů. Pro zajímavost můžeme říct, že toto číslo představuje zhruba čtvrtinu celoročního čistého zisku Applu. Lze přitom předpokládat, že Apple s těmito příjmy nemá prakticky žádné výdaje.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB