Greta Thunbergová: Ať se vám to líbí, nebo ne, změna přichází

Názor
Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v pondělí v New Yorku vystoupila na klimatickém summitu OSN. V televizi jste mohli vidět jen pár vět z jejího projevu adresovaného světovým lídrům. Každý k němu zaujímá stanovisko, ale jen málokdo jej skutečně zná. Redakce FAEI.cz proto přináší celý její projev.
V rámci hnutí iniciovaného Gretou (na snímku) proběhla letos 15. března celosvětová školní stávka za záchranu klimatu, které se odhadem zúčastnilo více než 1,4 mil. studentů středních škol ve zhruba 300 městech 112 zemí. Další celosvětová stávka se konala 24. května. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Moje zpráva pro světové lídry zní: Budeme vás sledovat.

Tohle je celé špatně. Neměla bych tu být. Měla bych být ve škole na druhé straně oceánu. Přesto ale od nás mladých žádáte naději. Jak se opovažujete?

Svými prázdnými slovy jste mě připravili o dětství a o mé sny, přesto jsem jedna z těch šťastnějších. Lidé trpí a umírají, celé ekosystémy kolabují. Jsme na začátku masového vymírání a jediné, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete?

Po více než třicet let jsou zprávy vědy naprosto jasné. Jak se opovažujete i nadále od nich odhlížet a přijít s tvrzením, že toho děláte dost, i když potřebná politika a řešení jsou stále v nedohlednu?

Říkáte, že nás slyšíte a že si uvědomujete vážnost situace, ale nehledě na to, jak jsem smutná a naštvaná, nechci tomu věřit. Kdybyste opravdu rozuměli situaci, a přesto byste i tak zklamávali ve svých činech, byli byste zlí. A tomu odmítám věřit.

Populární myšlenka snížit produkci emisí na polovinu během deseti let nám dává pouze padesátiprocentní šanci na to, že se země udrží pod hranicí nárůstu teploty o 1,5 stupně, čímž riskujeme spuštění nevratných řetězových reakcí, které lidstvo nebude moct kontrolovat.

Padesát procent je možná pro vás přijatelných. Tahle čísla ale nezahrnují přelomové okamžiky, většinu smyček zpětné vazby, dodatečné oteplování skryté za toxickým znečištěním ovzduší nebo aspekty rovnosti a spravedlnosti v oblasti klimatu.

Spoléhají se také na mou generaci, která má ovzduší zbavit stovek miliard tun vámi vyprodukovaného oxidu uhličitého za pomocí technologií, které téměř neexistují.

Takže jednoduše pro nás není padesátiprocentní risk přijatelný, protože jsme to my, kdo bude muset žít s následky. Abychom měli 67procentní šanci zůstat pod hranicí oteplení planety o 1,5 stupně, zbývalo světu k 1. lednu 2018 podle nejlepších odhadů Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) 420 gigatun oxidu uhličitého, který můžeme vypustit do atmosféry. Dnes už nám zbývá méně než 350 gigatun.

Jak se opovažujete předstírat, že se to vyřeší jako obvykle jen pomocí byznysu a nějakých technických řešení? Při současné míře produkce emisí bude zbývající limit oxidu uhličitého kompletně vyčerpaný během méně než osmi a půl let.

Dnes se tu ale v souladu s těmito hodnotami nedozvíme žádná řešení nebo plány, protože tato čísla jsou až moc nepříjemná. A vy pořád nejste dostatečně zralí na to, abyste řekli, jak je to doopravdy. Zklamáváte nás.

Ale mladí lidé začínají chápat vaši zradu. Upírají se na vás zraky budoucích generací. A pokud se rozhodnete zklamat, tak vám říkám, že my vám to nikdy nezapomeneme.

Nedovolíme, aby vám to prošlo. Tady a teď je ta chvíle, abychom stanovili meze. Svět se probouzí a změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne.

Děkuji.

Autorka je klimatická aktivistka
(Redakčně neupraveno)

PSALI JSME:
Kam by investovala Greta? Investice do ekologie budou kolísavá plavba

Sdílet:
 1. opice nebo papouska se da take naucit mluvit

  a je velky rozdil mezi environment a ecologii
  takovy jako den a noc
  a komu je prospesna takova komedie

 2. opice nebo papouska se da take naucit mluvit
  a je velky rozdil mezi environment a ecologii
  takovy jako den a noc
  a komu je prospesna takova komedie

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Výuka angličtiny s pomocí virtuální reality?

Problémem řady lidí je, že sice mají slovní zásobu, anglickému jazyku rozumí, ale obavy z toho, že budou dělat chyby, jim nedovolí promluvit. S odbouráním ostychu, vytvořením nové slovní zásoby a především se …

Po Gottovi „mezeru na trhu“ zaplnit nelze

Po podstatnou část 20. století nepůsobil v tuzemsku jedinec, jenž by sám o sobě, jako „produkt“, představoval úspěšnější vývozní artikl, než jakým byl Karel Gott. Například v Německu v letech 1967 až 2010 Gott …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru